Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Hádzanári sa stretnú na ME s Dánskom, Poľskom a Srbskom

Zoltán Heister (Autor: SITA)
TASR|15. jún 2011 o 13:15

Slovenskí hádzanári už poznajú súperov pre majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia v januári v Srbsku.

BELEHRAD. Slovenskí hádzanári budú mať na budúcoročných majstrovstvách Európy v Srbku (15.-29. januára) v základnej A-skupine v Belehrade do činenia s domácimi Srbmi, úradujúcimi vicemajstrami sveta Dánmi a Poliakmi. Zloženie všetkých štyroch skupín určil v stredu žreb turnaja v srbskej metropole, o umiestení Slovákov rozhodol práve domáci reprezentačný kanonier Marko Vujin.

"Určite by som bol spokojnejší s inými súpermi, mal som iné predstavy o základnej skupine, ale teraz je už zbytočné to rozvádzať," reagoval pre TASR tréner Zoltán Heister.

"Srbi budú domáci a to prináša so sebou aj všeličo ostatné, vrátane športovej diplomacie a Dáni sú finalistami januárových MS. Spokojní môžeme byť ako tak s Poliakmi, ktorí by boli asi na tej istej úrovni ako Nemci. Celkovo to teda nebude med lízať, ale budeme bojovať." Šťastena teda Slovákom nepriala ani do tretice v žrebe ME.

Ťažšia skupina ako pred troma rokmi

"Osobne našu skupinu v Srbsku považujem za ešte trochu náročnejšiu ako sme mali v roku 2008 v Trondheime," dodal Heister, ktorý priznal, že najradšej by účinkoval v novosadskej C-skupine spoločne s Maďarskom. "Vo Vojvodine žije veľa Slovákov a asi by sme sa dočkali podobnej podpory ako na MS 2009 v Osijeku," vysvetlil kouč.

Z každej skupiny postúpia do nadstavbovej, respektíve štvrťfinálovej fázy prví traja, pre kvarteto posledných v skupinách sa šampionát skončí.

Slovákov čaká na európskom šampionáte už tretí štart v samostatnej ére, no pri predchádzajúcich dvoch vystúpeniach (2006 a 2008) sa im nepodarilo získať ani jediný bod a obsadili zhodne až poslednú, 16. priečku. Ak by nepostúpili zo základnej skupiny do tretice, definitívne tak stratia šancu na premiérovú účasť na olympijských hrách.

Do Londýna postúpi priamo nový majster Európy a v prípade, že zlato skončí v rukách úradujúceho svetového šampióna z Francúzska, ktorý má už miestenku istú, budú sa môcť z priameho postupu tešiť európski vicemajstri. Ďalšie dva tímy z ME sa ešte môžu presadiť cez interkontinentálnu kvalifikáciu, do ktorej sa už z MS 2011 vo Švédsku prebojovali Dáni, Španieli, Švédi, Chorváti, Islanďania a Maďari. Teoreticky tak Slovákom môže na postup do kvalifikácie stačiť aj 10. priečka v Srbsku.

Zloženie základných skupín na X. ME v hádzanej mužov v Srbsku

A-skupina (Belehrad): Poľsko, Dánsko, Srbsko, SLOVENSKO

B-skupina (Niš): Nemecko, Švédsko, Česká republika, Macedónsko

C-skupina (Novi Sad): Francúzsko, Maďarsko, Španielsko, Rusko

D-skupina (Vršac): Chorvátsko, Nórsko, Island, Slovinsko

Zloženie košov pred žrebom ME 2012:

1. kôš: Francúzsko, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko

2. kôš: Dánsko, Nórsko, Maďarsko, Švédsko

3. kôš: Srbsko, Island, Španielsko, Česko

4. kôš: Slovinsko, Rusko, Macedónsko, SLOVENSKO

Súvisiace články