Slovenské hádzanárky spoznali súperky, boj o MS 2023 začnú s Lotyšskom

Jorge Dueňas.
Jorge Dueňas. (Autor: facebook/Slovak Handball Federation)
TASR|29. jún 2022 o 11:45 (aktualizované 29. jún 2022 o 12:50)

Vo Viedni žrebovali európsku kvalifikáciu MS 2023.

VIEDEŇ. Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie o postup na MS 2023 stretnú s Lotyšskom. Rozhodol o tom stredajší žreb vo Viedni.

Prvý duel odohrajú 2. alebo 3. novembra tohto roka na domácej pôde, odveta sa bude hrať 5./6. novembra v Lotyšsku. Úspešnejší tím si vybojuje postup do druhej fázy.

"Keďže musíme hrať prvú fázu a v nej sme boli medzi nasadenými, tak musím na rovinu povedať, že sme sa vôbec nezamýšľali, že koho by sme chceli či nechceli dostať. Netreba riešiť, aký súper nám pripadol, ale keď sa chceme priblížiť k európskej špičke, tak potrebujeme jednoznačne prejsť do II. fázy,“ uviedol pre slovakhandball.sk Peter Pčola, asistent reprezentačného trénera SR.

Lotyšsko bude hrať kvalifikáciu o MS prvýkrát od roku 2009. V predchádzajúcej kvalifikácii ME 2022 neuspelo už v I. fáze, v ktorej v B-skupine obsadilo v konkurencii Grécka, Bosny a Hercegoviny a Talianska posledné 4. miesto bez zisku bodu.

Slovenky figurovali pred žrebom medzi nasadenými tímami, súperkami zvereniek trénera Jorgeho Dueňasa mohli byť ešte ešte Kosovo, Izrael, Fínsko, Luxembursko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Bulharsko a Veľká Británia.

Druhú fázu kvalifikácie vyžrebujú v druhej polovici novembra počas ME 2022 v slovinskej Ľubľane. Svetový šampionát sa uskutoční v decembri 2023 v Dánsku, Nórsku a Švédsku.

Istú účasť na MS 2023 už majú z európskych krajín Dánsko, Švédsko (organizátori) a Nórsko (obhajca a zároveň organizátor). Ďalšie tri miestenky získajú najlepšie umiestnené tímy na tohtoročnom európskom šampionáte v Slovinsku, Severskom Macedónsku a Čiernej Hore.

O držiteľoch zostávajúcich desiatich miest sa rozhodne v II. fáze kvalifikácie, do ktorej sa zapojí aj desať zostávajúcich účastníkov ME 2022 (z trinástky: Chorvátsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Macedónsko, Čierna Hora, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko) a navyše Česko na základe aktuálneho postavenia v rebríčku národných tímov.

Slovenské hádzanárky sa vlani v Španielsku predstavili na MS po 26 rokoch vďaka voľnej karte od Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF). Ešte pod vedením bývalého kouča Pavla Streichera obsadili na šampionáte 26. miesto.

Žreb I. fázy kvalifikácie MS 2023 v hádzanej žien:

Azerbajdžan - Portugalsko

Faerské ostrovy - Kosovo

Slovensko - Lotyšsko

Island - Izrael

Grécko - Bosna a Hercegovina

Ukrajina - Luxembursko

Bulharsko - Taliansko

Rakúsko - Fínsko

Veľká Británia - Turecko

Nachádzate sa tu: