Vyžrebovali prvé kolo hádzanárskej extraligy. Repríza finále bude už v 1. kole

Hádzanári HT Tatran Prešov.
Hádzanári HT Tatran Prešov. (Autor: TASR)
TASR|24. jún 2022 o 15:30

Nováčik z Martina začne doma.

BRATISLAVA. Obhajca prvenstva Tatran Prešov privíta v 1. kole nového ročníka Niké Handball extraligy HK Košice.

Pôjde o reprízu finále play off z uplynulého ročníka, v ktorom Tatran triumfoval 3:0 na zápasy a získal 17. majstrovský titul.

Extraligová sezóna 2022/2023 sa začne v prvý septembrový víkend. Bronzový medailista MŠK Považská Bystrica sa v 1. kole stretne s HáO TJ Slovan Modra, HC Sporta Hlohovec s HK Kúpele Bojnice.

Víťaz Ligového pohára MHC Štart Nové Zámky nastúpi na palubovke ŠKP Bratislava a nováčik MHáK Martin zažije domácu premiéru proti tímu Záhoráci Stupava/Malacky.

Zostávajúcu dvojicu 1. kola tvoria HKM Šaľa s HK Agro Topoľčany.

"Na nový ročník sa tešíme. Veríme, že bude normálny, teda bez covidových opatrení, v normálnych časoch a termínoch a s divákmi," uviedol pred žrebom prezident SZH Jaroslav Holeša podľa portálu slovakhandball.sk.

Niké Handball extraliga bude mať v novej sezóne dovedna dvanásť účastníkov, čo je rovnaký počet ako v uplynulej edícii, ktorú nedokončilo družstvo Košice Crows. K jedenástim z uplynulej sezóny pribudol prvoligový tím MHák Martin. Martinčania, ktorí naposledy hrali extraligu v sezóne 2014/2015, skončili poslední bez zisku bodu, nahradili tím Košice Crows.

"Sme na prahu 24. ročníka najvyššej súťaže v ére samostatnosti. Jej formát sa po relatívnej spokojnosti s predchádzajúcim ročníkom nemení. Po osemročnej prestávke vítame nováčika z Martina.

Základná časť vyvrcholí v polovici marca. Na 18. marca máme naplánované finále Slovenského pohára mužov a žien. V závere marca sa začnú boje v play off i spodnej štvorke.

V priebehu apríla pokračujeme semifinálovými súbojmi a po reprezentačnej prestávke nasleduje v máji finále a stretnutia o 3. miesto," povedal k rozpisu riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej Peter Brunovský.

Základná časť bude pozostávať z 22 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba.

Tucet účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná osmička začne už vyraďovaciu časť štvrťfinálovými súbojmi, ktoré sa budú hrať na dve víťazstvá s tým, že prvý a prípadný tretí zápas bude u lepšie umiestneného družstva po základnej časti.

Najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Semifinále play off a takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po základnej časti).

Nový majster bude známy najneskôr 21. mája 2023.

Tímy, ktoré vypadnú vo štvrťfinále si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár, v ktorom sa rozhodne o konečnom umiestnení na 5. – 8. priečke (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl), pričom za umiestnenie v základnej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0).

Družstvá na 9. – 12. priečke po základnej časti sa stretnú každý s každým doma – vonku (dovedna 6 kôl), tiež získajú na základe poradia v základnej časti bonifikáciu (3–2–1–0).

Posledné družstvo bude potom ešte čakať baráž o zotrvanie medzi elitou.

Niké Handball extraliga - 1. kolo:

3. – 4. septembra 2022:

  • MŠK Považská Bystrica – HáO TJ Slovan Modra
  • HKM Šaľa – HK Agro Topoľčany
  • Tatran Prešov – HK Košice
  • HC Sporta Hlohovec – HK Kúpele Bojnice
  • MHáK Martin – Záhoráci Stupava/Malacky
  • ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky
Nachádzate sa tu: