Ukončia dlhé čakanie? Slovenky už poznajú súperov v kvalifikácii ME

Slovenské reprezentantky v hádzanej počas štátnej hymny.
Slovenské reprezentantky v hádzanej počas štátnej hymny. (Autor: TASR)
TASR|20. apr 2023 o 18:15 (aktualizované 20. apr 2023 o 19:00)

V pozícii favorita budú reprezentantky Nemecka.

ZÜRICH. Slovenské hádzanárky sa v kvalifikácii ME 2024 stretnú v 2. skupine s Nemeckom, Ukrajinou a Izraelom. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v Zürichu, pred ktorým ich zaradili do druhého výkonnostného koša.

Kvalifikačné boje odštartujú v októbri, európsky šampionát je na programe na prelome novembra a decembra 2024 v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku.

Slovenky minulý týždeň neuspeli v baráži o tohtoročné MS, keď favorizovanému Chorvátsku podľahli v oboch stretnutiach.

V boji o ME budú mať po rozšírení účastníkov záverečného turnaja zo 16 na 24 výraznejšiu šancu, keďže postup si zabezpečia prví dvaja z každej skupiny a navyše aj štyri najlepšie tímy z tretích priečok.

Na ME naposledy štartovali v roku 2014, keď obsadili dvanástu priečku.

Žreb rozdelil 31 tímov do siedmich štvorčlenných a jednej trojčlennej kvalifikačnej skupiny. Slovenky sa s istotou nemohli stretnúť so sedmičkou tímov z rovnakého druhého koša, ktorými boli Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Poľsko, Česko, Severné Macedónsko a Island.

Z výkonnostne najsilnejšieho koša dostali Nemky, ktoré obsadili na vlaňajších ME siedmu priečku a rovnaká pozícia im patrila aj na MS 2021.

Žreb kvalifikácie ME 2024 hádzanárok

  • 1. skupina: Chorvátsko, Rumunsko, Grécko, Bosna a Hercegovina
  • 2. skupina: Nemecko, SLOVENSKO, Ukrajina, Izrael
  • 3. skupina: Holandsko, Česko, Portugalsko, Fínsko
  • 4. skupina: Francúzsko, Slovinsko, Taliansko, Lotyšsko
  • 5. skupina: Španielsko, Severné Macedónsko, Litva, Azerbajdžan
  • 6. skupina: Čierna Hora, Srbsko, Turecko, Bulharsko
  • 7. skupina: Švédsko, Island, Faerské ostrovy, Luxembursko
  • 8. skupina: Dánsko, Poľsko, Kosovo

Kvalifikácia sa bude hrať okrem októbra 2023 aj vo februári/marci 2024 a v apríli 2024. Družstvá sa stretnú systémom každý s každým doma a vonku.

Dejiskami ME 2024 budú Bazilej, Debrecín, Innsbruck a Viedeň. Vo viedenskej Stadthalle s kapacitou 10.000 divákov šampionát vyvrcholí zápasmi o medaily.

Nemecko si na MS 2021 v základnej skupine poradilo so Slovenskom 36:22.

S tímami Ukrajiny a Izraela sa Slovenky stretli v I. fáze kvalifikácie o postup na svetový šampionát v Španielsku 2021. Na turnaji v Luxemburgu vyhrali nad Ukrajinkami 31:28 a nad Izraelčankami 37:19.

Vlani na jeseň v prípravnom dvojzápase zverenky Dueňasa najskôr podľahli ukrajinským hráčkam v Michalovciach 29:30 a vo Vranove nad Topľou si v odvete s nimi poradili 32:24.

Hlasy po žrebe:

Jorge Dueňas, tréner reprezentácie: "Veľmi ťažká skupina. Izrael je podľa môjho názoru jeden z najlepších súperov zo štvrtého koša. Musíme s ním bodovať naplno, no zápas vonku bude náročný i z pohľadu cestovania. Ukrajina je suverénne najlepší tím z tretieho koša. Dokázali to i nedávno, keď postúpili cez Severné Macedónsko na tohtoročné majstrovstvá sveta. Súboje proti tomuto súperovi budú vyrovnané.

Z prvého koša si ťažko vyberať, ale všetci vieme, že Nemky patria medzi európsku špičku a ich výkonnosť v poslednom období rastie. Šancu na postup máme, ale nebude to jednoduché. Budeme bojovať a urobíme všetko preto, aby sme postúpili na európsky šampionát."

Ernö Kelecsényi, viceprezident Slovenského zväzu hádzanej: "Šťastie nie je naším najväčším priateľom. Súperov poznáme a myslím si, že naša postupová šanca žije. Sme schopní hrať s Ukrajinou vyrovnané zápasy doma i vonku. Budeme potrebovať viac ako stopercentný výkon.

Nechcem sa pozerať iba na tohto súpera, ale práve tieto súboje budú kľúčové. Izrael nepatrí medzi hádzanárskych začiatočníkov, vo štvrtom koši to bol jeden z najsilnejší protivníkov. To isté platilo pre Ukrajinu spolu s Portugalskom v treťom koši. Z prvého koša máme Nemecko so skúsenými hráčkami pôsobiacimi v kluboch z Ligy majstrov."

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Ukončia dlhé čakanie? Slovenky už poznajú súperov v kvalifikácii ME