Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Hádzaná, ME: Slováci podľahli aj obhajcom titulu

TASR|Publikované 28. jan 2006 o 18:57

Bazilej 28. januára (TASR) - Slovenskí hádzanári prehrali aj vo svojom druhom vystúpení v B-skupine 7. majstrovstiev Európy vo švajčiarskom Bazileji, ...

Bazilej 28. januára (TASR) - Slovenskí hádzanári prehrali aj vo svojom druhom vystúpení v B-skupine 7. majstrovstiev Európy vo švajčiarskom Bazileji, keď v sobotu podľahli obhajcom titulu z Nemecka 26:31. Zverenci trénera Petra Hatalčíka však zanechali omnoho lepší dojem ako vo svojom štvrtkovom debute na vrcholnom fóre proti Francúzsku (21:35). V poslednom zápase v základnej skupine sa stretnú s majstrami sveta zo Španielska, ktorí v sobotu zdolali Francúzov 29:26 a rozhodlo, že Slováci sa v nedeľu so šampionátom rozlúčia.

Vo vypredanej St. Jakobshalle začali Slováci proti Nemcom, za ktorými stálo vyše šesťtisíc hlasiviek, rovnako dobre ako proti Francúzom. Hneď v úvode brankár Štochl nazančil, že forma z duelu s Francúzmi ho ani náhodou neopustila a nadšených Nemcov viackrát schladil skvelými zákrokmi. Hoci Hatalčíkova družina väčšinou doťahovala a v 13. min sa jej nepodarilo vyrovnať na 8:8, príliš neznervóznela a na rozdiel od Francúzov si udržiavala šancu uhrať lichotivejší výsledok. Nespokojný tréner favorita Heiner Brand bral oddychový čas už v 20. min, aby donútil zverencov k väčšiemu tlaku, no želaný účinok sa dostavil iba na krátko a Slováci aj vďaka ďalším pohotovým trikom Štochla išli do kabín iba s trojgólovým mankom.

Po obrátke Nemci začali zostra a rýchlo získali až šesťgólové vedenie ani vtedy však debutanti ME nestratili nervy, ukázali niekoľko pekných akcií vrátane efektnej naskakovačky zakončenej "benjamínkom" Martinom Straňovským. Navyše gólman maďarského Dunaferru naďalej výrazne prerieďoval radostné výkriky haly a tak ešte v 25. min prehrávali iba o päť gólov. Hoci na zvrat Hatalčíkov tím už aj zásluhou rovnako skvelého nemeckého brankára Fritza nemal, až do konca sa neprastal baviť hádzanou a po peknom výkone odišiel s dôstojnou prehrou.

Tréner Hatalčík po zápase predpokladal, že Nemcom najväčšie problémy spôsobovalo dôkladné prikrytie kanoniera i tvorcu hry Pascala Hensa. "Myslím, že sa nám ich podarilo vyviesť z konceptu, navyše chlapci už neboli takí nervózni. Nevydarenú premiéru už máme za sebou, takže už ich nič tak neohúrilo - hala, obecenstvo, prenosy a všetko okolo toho, tú skúsenosť už mali a to bolo najdôležitejšie."

Jeho náprotivok Heiner Brand nečakal ľahký duel: "Do zápasu som išiel s očakávaniami, že nás čaká ťažký súper, aj keď mi nikto nechcel veriť. Bohužiaľ, sa však moje obavy potvrdili. Slovenský brankár zneistil našich strelcov a v podstate sme sa nikdy nedostali do tempa. Najspokojnejší som s výsledkom. Uhrali sme víťazstvo a sme teda v ďalšej fáze." Staronový slovenský hrdina v bránke si síce po stretnutí neprevzal ocenenie pre najlepšieho hráča družstva, no aj tak opúšťal palubovku podstatne radostnejšie ako proti Francúzom. "Som omnoho spokojnejší. Boli sme im oveľa vyrovnanejším súperom a hrali sme podstatne lepšie ako proti Francúzom. Aj tak sme sa však dopúšťali chýb, ktoré veľké mužstvá vždy potrestajú. Škoda, lebo dnes sme s Nemcami hrali vyrovnanú partiu," dodal Štochl.

Na šampionáte sa strelecky zatiaľ trápi kanonier Daniel Valo, ktorého však sužuje podvrtnutý členok z hneď prvého tréningu v dejisku ME. "Na mojej hre to je vidno, no snažil som sa chlapcom pomáhať ako som vedel. Chceli sme dokázať, že hádzanú hrať vieme a že ten výpadok proti Francúzom, ktorý nastal koncom prového polčasu je náhoda a že to nie je naša prezentácia. Myslím, že sa nám to podarilo a odohrali sme vyrovnaný zápas, aj keď musíme rešpektovať silu súpera. Avšak z nášho výkonu mám dobrý pocit."

Pivot Michal Hlavtúr mal pocit, že v momentoch, keď sa Slováci doťahovali na súpera, im rozhodcovia dávali sporné lopty. "Aj ja sám som však asi tri šance zahodil, aj keď boli cez fauly. Som však rád, že sme striasli nervozitu. Prvý zápas bol už za nami, spackali sme ho, no teraz sme chceli ukázať, že to naozaj vieme hrať. A bolo v tom aj viac odhodlania, aj keď na druhej strane možno bol strach, aby sme to znova nepokazili a aby ľudia o nás nerozprávali, že sme tu iba do počtu a že sme sem postúpili iba náhodou. No zdalo sa mi, že to bolo už uvoľnenejšie."

SR - Nemecko 26:31 (15:18)

Zostavy a góly:

SR: Štochl, Meluš - T. Straňovský 1, Kukučka 4, Jano, Zaťko, Kolesár, Valo 2, Tabačko 5, Polakovič 3/1, Tumidalský, Hlavtúr 3, M. Straňovský 2, Antl 6/5

Nemecko: Fritz, Bitter - Hens 1, Von Behren 2, Roggish 1, Preiss, Hegemann 1, Kraus 5, Zeitz 4, Jansen 1, Klimovets 7, Kehrmann 2/2, Sprenger 1, Michel 4/3.

Rozhodcovia: Višekruna, Stanojevič (obaja SČH), vylúčenia: 3:6, 7m hody: 4/3 - 6/5, 6300 divákov.

Španielsko - Francúzsko 29:26 (17:9)

Najviac gólov: Iker Romero 10/2, Rocas Comas 7/4 - Karabatic 10, Fernandez 7, 6000 divákov.

Tabuľka B-skupiny:

1. Nemecko 2 1 1 0 62:57 3

2. Španielsko 2 1 1 0 60:57 3

3. Francúzsko 2 1 0 1 61:50 2

---------------------------------------

4. SLOVENSKO 2 0 0 2 47:66 0

/vyslaný redaktor TASR/

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.