Sagan je druhý v historických tabuľkách: Oslava v Paríži patrí k najkrajším spomienkam

Peter Sagan je päťnásobným držiteľom zeleného dresu.
Peter Sagan je päťnásobným držiteľom zeleného dresu. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|24. júl 2016 o 07:41

Vyhral tri etapy, chvíľu bol najlepším pretekárom v celkovom hodnotení. Peter Sagan si preberie až dve ocenenia.

Tour de France - výsledky 21. etapa:

(Chantilly - Paríž, 113 km):

1. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 2:43:08 h

2. Peter Sagan (SR) Tinkoff

3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša

4. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Dimension Data

5. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange

6. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo - všetci rovnaký čas ako 

Historické poradie najčastejších víťazov bodovacej súťaže na Tour de France (zelené tričko):

1. Erik Zabel (Nem.) 6 víťazstiev (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001)

2. Peter Sagan (SR) 5 (2012, 2013, 2014, 2015, 2016)

3. Sean Kelly (Ír.) 4 (1982, 1983, 1985, 1989)

4. Jan Janssen (Hol.) 3 (1964, 1965, 1967)

Eddy Merckx (Belg.) 3 (1969, 1971, 1972)

Freddy Maertens (Belg.) 3 (1976, 1978, 1981)

Džamolidin Abdužaparov (Uzb.) 3 (1991, 1993, 1994)

Robbie McEwen (Aus.) 3 (2002, 2004, 2006)

Konečné poradie po 21. etape (žltý dres): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 89:06:01 h, 2. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +2:52 min, 3. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +3:08, 4. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +3:29, 5. Richie Porte (Aus.) BMC Racing +4:04

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 470 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 3. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 199, 4. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 178, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 172, 6. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156 

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 209 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 130, 3. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 121, 4. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 84, 5. Rui Costa (Portug.) Lampre-Merida 76, 6. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62

PARÍŽ. Britský cyklista Christopher Froome s veľkou suverenitou ovládol 103. ročník Tour de France. Lídrovi tímu Sky by sa v záverečnej nedeľňajšej etape neprihodilo žiadne fatálne zlyhanie a krátko po pol ôsmej večer na slávnom bulvári na Elyzejských poliach mohol bez stresu zamávať tisíckam divákov na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete. 

Froome zvíťazil na Tour de France aj v rokoch 2013 a 2015. V tej práve skončenej edícii triumfoval v celkovom čase 89:04:48 h s náskokom 4:05 min pred domácim Romainom Bardetom (FDJ) a 4:21 min pred Kolumbijčanom Nairom Quintanom z tímu Movistar. 

Posledná etapa zo Chantilly do Paríža (113 km), ktorá je šprintérmi z dlhodobého hľadiska najviac cenenou, sa skončila víťazstvom Nemca Andrého Greipela z tímu Lotto-Soudal, ktorý tesne zdolal Slováka Petra Sagana (Tinkoff).

Greipel stavil na dlhý špurt a len veľmi tesne napokon odolal útoku Sagana, ktorý si pripísal na práve skončenej Tour de France celkovo ôsme pódiové umiestnenie, z toho druhýkrát skončil druhý (3-2-3). Tretí skončil Nór Alexander Kristoff (Kaťuša).

Sagan opäť v zelenom

Skvelý Sagan dotiahol aj svoju piatu účasť na Tour de France do víťazstva v bodovacej súťaži. V historickom poradí 26-ročný rodák zo Žiliny odsunul Íra Seana Kellyho na tretie miesto so štyrmi víťazstvami.

Pred Saganom je už len Nemec Erik Zabel so šiestimi "zelenými" prvenstvami. Sagan ako víťaz bodovačky dosiahol rekordný náskok 242 bodov pred Nemcom Marcelom Kittelom a podľa riaditeľstva TdF sa stal aj najaktívnejším pretekárov celých pretekov.

K výpočtu Saganových úspechov v 103. ročníku treba pridať aj tri dni strávené v žltom tričku lídra pretekov, čo bol historický počin z pohľadu slovenskej cyklistiky.

"Moje najlepšie spomienky na túto Tour? je ich veľa: tri etapové víťazstvá, skvelá práca tímu a dnešná oslava v Paríži. Všetci sme veľmi šťastní. Nasledujú olympijské hry. Vrátim sa ku svojim koreňom," povedal pre oficiálnu stránku pretekov Sagan, ktorý odkazoval na to, že v Riu bude pretekať na horskom bicykli v disciplíne cross country.

Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: SITA/AP)

"Som super hrdý, že to konečne vyšlo a tím mi veril. Vždy sa snažíme, hoci sme predtým nedosiahli úspech. Vyhrali sme dve etapy zásluhou Thomasa de Gendta na Mont Ventoux a mňa na Elyzejských poliach. Ráno sme si predstavili plán na poslednú šprintérsku etapu, na protivetre som sa pokúšal ušetriť čo najväčšie množstvo energie. Akonáhle sme sa dostali dopredu, mali sme o jedného muža menej, takže som si zvolil zadné koleso Kristoffa. Som rád, že som to doviedol do úspešného konca a dosiahol ďalšie víťazstvo na Tour de France,“ povedal André Greipel v prvej reakcii pre Eurosport.

"Mojim tímovým kolegom a podpornému tímu chcem povedať - toto je vaše žlté tričko. Nestál by som tu, ak by nebolo vášho odhodlania. Masívne ďakujem patrí Davovi Brailsfordovi a môjmu trénerovi Timovi Kerrisonovi. Toto je jeden výnimočný tím a som veľmi hrdý, že som jeho súčasťou. Manželka Michelle a môj syn Kellan, vaša láska a podpora urobili všetko možným. Kellan, tento triumf venujem tebe,“ povedal Chris Froome v ďakovnej reči na pódiu na slávnom parížskom bulvári.

Posledná etapa začala pokojne

Posledná etapa bola ako tradične manifestáciou víťaza pretekov a v prvej polovici sa odohrávala v pokojnom tempe. Ozajstné preteky sa začali až pri vstupe do Paríža 61,5 km pred cieľom.

Prvý z ôsmich prejazdov Elyzejskými poliami prešiel vpredu Španiel Joaquín Rodríguez (Kaťuša), ktorý sa ako 37-ročný lúči s najprestížnejšími pretekmi.

Záverečný šprint pretavil v etapové víťazstvo André Greipel.
Záverečný šprint pretavil v etapové víťazstvo André Greipel. (Autor: SITA/AP)

Neskôr zaútočil francúzsky šampión Arthur Vichot (FDJ) a 50 km pred cieľom sa vpredu sformovala osmička Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Lawson Craddock (Cannondale-Drapac), Markus Burghardt (BMC), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jérémy Roy (FDJ), Jan Barta (Bora), Rui Costa (Lampre-Merida) a Brice Feillu (Fortuneo-Vital Concept).

Posledná rýchlostná prémia práve vrcholiacich TdF 39,66 km pred cieľom sa stala korisťou Nemca Marcusa Burghardta (BMC Racing), Peter Sagan nešpurtoval. Krátko predtým odstúpil z pretekov nemecký motor z tímu Etixx - QuickStep Tony Martin.

Oficiálny dôvod - zranenie ľavého kolena, ktoré si privodil ešte v alpských etapách.

A takto chodia do cieľa víťazi.
A takto chodia do cieľa víťazi. (Autor: SITA/AP)
Chris Froome oslavoval celkový triumf v cieli.
Chris Froome oslavoval celkový triumf v cieli. (Autor: SITA/AP)
Tretíkrát v kariére.
Tretíkrát v kariére. (Autor: SITA/AP)
Držitelia najcennejších dresov - zľava Peter Sagan (Tinkoff, zelený dres), Chris Froome (Sky, žltý dres), Adam Yates (Orica–BikeExchange, biely dres) a Rafal Majka (Tinkoff, bodkovaný dres).
Držitelia najcennejších dresov - zľava Peter Sagan (Tinkoff, zelený dres), Chris Froome (Sky, žltý dres), Adam Yates (Orica–BikeExchange, biely dres) a Rafal Majka (Tinkoff, bodkovaný dres).

Osmička utečencov si vybudovala takmer polminútový náskok, ale nič to neznamenalo. Poradie na čele sa v záverečných 20 km viackrát menilo. Na začiatku posledných dvoch okruhov (14 km pred métou) bolo chvíľu vpredu trio Teklehaimanot, Gougeard and Lucenko, neskôr zostali v trháku dvaja klasikári Lucenko a Greg van Avermaet (BMC Racing) a Lucenko (Astana).

Už istý víťaz pretekov Froome sa schoval ku koncu pelotónu a dal šancu šprintérom. Veľkú motiváciu v parížskom závere malo kvalitné šprintérske trio André Greipel, Alexander Kristoff a Bryan Coquard, ktorí do nedele nemali na konte ani jedno víťazstvo v aktuálnej edícii TdF.

Coquard však 3 km pred páskou dostal defekt... V poslednom okruhu už bol celý pelotón pokope a šprintérske tímy začali pracovať pre svojich lídrov.

Sagan sa zavesil za Greipela a postupne sa posúval vpred. Nemecký favorit sa rozhodol pre dlhý špurt a nechýbalo veľa, aby ho Sagan, útočiaci zozadu, napokon zdolal.

Froome došiel do cieľa symbolicky pochytaný za plecia so svojimi tímovými kolegami zo Sky.

Príchod celkového víťaza so svojim tímom

Posledné metre záverečnej etapy 

Sagan piatykrát v sérii oslavoval zisk zeleného dresu 

Online prenos

CIEĽ - Po napínavom šprinte napokon záverečnú etapu vyhral nemecký rýchlik André Greipel. Obhájil tak víťazstvo z vlaňajšieho roku.

3 km do cieľa - Najväčšími favoritmi dnešnej etapy sú Marcel Kittel či André Greipel. O víťazstvo nebude bojovať Bryan Coquard po problémoch s bicyklom.

6 km do cieľa - Aj  Lutsenko a Van Avermaet sú pohltení, šprintérske tímy sa už chystajú na čele pelotónu.

10 km do cieľa - Pelotón už takmer pohltil všetkých pretekárov z úniku. 

17 km do cieľa - Do úniku sa ešte zapojili dvaja pretekári tímu Sky -  Luke Rowe a Wout Poels.

21 km do cieľa - Náskok úniku sa pomaly znižuje, s veľkou pravdepodobnosťou uvidíme záverečný šprint.

29 km do cieľa - Technické problémy mal jeden z najväčších favoritov Marcel Kittel. Nemecký cyklista musel vymeniť kolo na svojom bicykli. Nachádza sa však späť v pelotóne.

Z úniku do pelotónu sa vrátil Markus Burghardt.

36 km do cieľa - Na šprintérskej prémii Peter Sagan nebodoval. Body si rozdelili všetci pretekári v úniku, ako aj cyklisti jazdiaci momentálne na čele pelotónu. 

Sagan počas včerajšej etapy prekonal svoj vlastný rekord v bodovacej súťaži. Tohtoročnú Tour ukončí so ziskom 440 bodov.

42 km do cieľa - Do cieľa napokon nepríde 175 pretekárov. Počas poslednej etapy odstúpil Tony Martin. Nemecký cyklista odstúpil kvôli bolestiam v kolene.

49 km do cieľa - Tvorí sa prvý únik v dnešnej etape. Jeho súčasťou sú Faria Da Costa, Feillu, Teklehaimanot, Bárta, Burghardt, Roy, Craddock a Gougeard.

54 km do cieľa - Tohtoročná edícia Tour vytvorila ďalší rekord. Až 52 pretekárov má na celkového lídra stratu vyššiu než štyri hodiny. Doteraz bolo rekordným zápisom 48 pretekárov z roku 2014. 

61 km do cieľa - Zo 198 účastníkov dokončí Tour de France rekordný počet - 175 pretekárov. Medzi nimi budú chýbať ale viaceré veľké mená.

Medzi 23 cyklistami, ktorí tohtoročnú edíciu slávnych pretekov nedokončia, sú Alberto Contador, Fabio Cancellara, Mark Cavendish, Thibaut Pinot, Rohan Dennis, Tom Dumoulin, Dani Navarro či Simon Gerrans.

Niektorí z nich sa zranili, niektorí sa chceli pripravovať už na olympijské hry.

Albertovi Contadorovi tohtoročná Tour nepriala. Hneď v prvej etape utrpel nepríjemné zranenie. Potom spadol aj v druhej, neskôr dostal horúčku a v deviatej etape z pretekov odstúpil.
Albertovi Contadorovi tohtoročná Tour nepriala. Hneď v prvej etape utrpel nepríjemné zranenie. Potom spadol aj v druhej, neskôr dostal horúčku a v deviatej etape z pretekov odstúpil. (Autor: TASR/AP)

67 km do cieľa - Podľa francúzskeho denníka L'Equipe strávil najviac kilometrov v úniku Rafal Majka z tímu Tinkoff - 637. Za ním skončil Thomas De Gendt z Lotto-Soudal (555 km) a Jarlinson Pantano z IAM Cycling (501 km).

72 km do cieľa - Najväčšími favoritmi tohtoročnej Tour boli Chris Froome, Nairo Quintana a Alberto Contador. Britský jazdec svoju suverenitu potvrdzoval už od prvého týždňa. Na oboch získal náskok už po prvých horských etapách.

Po tom, čo Alberto Contador odstúpil, mal Frooma potrápiť najmä Quintana. Kolumbijský pretekár napokon skončil ale až na treťom mieste aj za Romainom Bardetom.

Nairo Quintana (vľavo) a Chris Froome počas poslednej etapy Tour.
Nairo Quintana (vľavo) a Chris Froome počas poslednej etapy Tour. (Autor: SITA/AP)

79 km do cieľa - Tím Tinkoff mal v tomto ročníku Tour v najlepšej desiatke jednotlivých etáp svojho zástupcu až v šestnástich prípadoch. Veľkú zásluhu má na tom prevažne Peter Sagan.

Práve pretekár Tinkoffu, český cyklista Roman Kreuziger, získal jeden bod do vrchárskej súťaže, keď bol prvý na vrchole Côte de l'Hermitage.

83 km do cieľa - Pretekári už stúpajú na posledné hodnotené stúpanie tohtoročnej Tour. Prvý muž na vrchole Côte de l'Hermitage (IV. kategória) získa jeden bod.

86 km do cieľa - Tričká sa rozdeľovali nasledovne - "vrchársky" bodkovaný dres získal Rafal Majka, zelený Peter Sagan, biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov patrí Adamovi Yatesovi a najdôležitejší žltý dres získal už tretí raz v kariére Chris Froome. 

Držitelia najdôležitejších dresov na Tour.
Držitelia najdôležitejších dresov na Tour. (Autor: SITA/AP)

91 km do cieľa - Na štartovacej rovinke v dnešnej poslednej etape stálo 175 cyklistov, čo je doterajšie maximum legendárnych pretekov. 

98 km do cieľa - Tímovú klasifikáciu už štvrtýkrát ovládol Movistar, ktorý mal o viac než osem minút lepší čas než druhý Sky, ktorého členom je aj Chris Froome. 

105 km do cieľa - Úvod etapy sa nesie v pokojnom duchu, Roman Kreuziger na čele pelotónu debutuje s Vincenzom Nibalim, Peter Sagan si vymieňa názory s Puritom Rodríguezom, pre ktorého je to posledná účasť na Tour de France. 

113 km do cieľa - Bernard Hinault posledný krát zamával a posledná etapa tohtoročného Tour de France sa môže začať. Petrovi Saganovi stačí, aby došiel do cieľa a udrží si zelený dres.

Pred štartom: Cyklisti si užívajú momenty pred začiatkom poslednej etapy tohtoročného Tour s úsmevmi, pózujú fotografom, celkoví víťaz Chris Froome si s kolegami zo stajne Sky užívajú vychladené pivo. 

Chris Froome v žltom drese pre najlepšieho jazdca Tour de France.
Chris Froome v žltom drese pre najlepšieho jazdca Tour de France. (Autor: SITA/AP)

Pred etapou – Celkovým víťazom tohtoročnej edície Tour de France sa stane britský pretekár Christopher Froome. Cyklista tímu Sky si vybudoval náskok na čele už počas prvého týždňa a počas Tour ho výraznejšie neohrozil žiadny súper.

„Po preťatí cieľovej čiary som si odfúkol. Posledných 24 hodín bolo pomerne chaotických, ale moji tímoví kolegovia mi veľmi pomohli udržať žlté tričko. Je neskutočný pocit vyhrať Tour de France. Cítim sa, ako keby som vyhral prvýkrát,“ uviedol včera Froome.

Jeho najväčší konkurenti sklamali. Alberto Contador z Tour pre zranenie a chorobu odstúpil, Nairo Quintana skončil na treťom mieste so stratou štyroch minút a dvadsaťjeden sekúnd.

Na stupni pre víťazov sa objaví aj domáci pretekár. Francúzsky cyklista Romain Bardet bol o šestnásť sekúnd lepší ako Quintana.

„Som šťastný, tri účasti na Tour a tri pódiá ma napĺňajú radosťou. Prišli sme sem s väčšími ambíciami, ale s tretím miestom musím byť spokojný. Trpel som alergiami. Christopher Froome bol však príliš silný. Je to tretí raz, čo som s ním prehral, som však rád za náš výkon počas celej sezóny,“ prezradil Quintana.

Pred etapou – Prekvapením tohtoročnej Tour boli výkony Adama Yatesa. Britský pretekár skončil v celkovom poradí na štvrtom mieste. Zároveň získa biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov.

V súťaži o biely dres zdolal druhého Louisa Meintjesa o dve minúty a šestnásť sekúnd. Pretekár na treťom mieste má stratu vyššiu než 40 minút.

Pred etapou – Najlepším vrchárom tohtoročnej Tour je poľský pretekár Rafal Majka. Svojím výkonom potešil najmä Olega Tiňkova, šéfa tímu Tinkoff.

Poliak rozhodol o svojom prvenstve už pred včerajšou etapou. Na druhom mieste skončil Thomas De Gendt, tretí bol Jarlinson Pantano.

Pred etapou – Zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára tohtoročnej Tour získa Peter Sagan. Pretekár tímu Tinkoff vyhral tri etapy, bodoval na šprintérskych prémiách a chvíľu bol držiteľom aj žltého dresu.

Jeho najväčší konkurent v súťaži o zelený dres Mark Cavendish odstúpil pár etáp po tom, čo bolo jasné, že Sagana nezdolá. Na druhom mieste preto s najväčšou pravdepodobnosťou skončí Marcel Kittel, hoci teoreticky ho ešte môže predbehnúť Michael Matthews.

Pred etapou – Najlepším tímom v tohtoročnej edícii Tour sa stane Movistar. Španielska stajňa predbehla v celkovom hodnotení druhé Sky o osem minút a štrnásť sekúnd. Tretie BMC stráca takmer päťdesiat minút.

Tímové hodnotenie funguje na jednoduchom princípe – započítava sa doň čas troch najlepších pretekárov každého tímu, ktorí prídu do cieľa v jednotlivej etape. Nezohľadňujú sa pritom bonusy, ktoré môže pretekár získať za prvé, druhé či tretie miesto.

Pred etapou – Okrem zeleného dresu si Peter Sagan odnesie z tohtoročnej Tour aj ocenenie pre najbojovnejšieho pretekára celých pretekov.

O udelení tejto ceny pre Petra Sagana rozhodlo riaditeľstvo pretekov. V hlasovaní dostal tri hlasy, Thomas De Gendt dva a Jarlinson Pantano jeden.

Sagan bavil fanúšikov aj na tohtoročnej Tour:

„Čakal som, že dostanem cenu pre najbojovnejšieho jazdca minulý rok. Som teda rád, že som ju získal teraz. Zdá sa mi, ako keby som jazdil na svojej prvej Tour de France v roku 2012: vyhral som tri etapy a získal zelený dres,“ uviedol po včerajšej etape.

Pred etapou – Červené číslo pre najbojovnejšieho pretekára včerajšej 20. etapy bude mať na drese Jarlinson Pantano.

Pred etapou – Záverečný dojazd do cieľa celej Tour je skôr oslavou ako pretekmi. Cyklisti v úvode popíjajú šampanské, muži v žltom, zelenom, bielom či bodkovanom drese oslavujú svoj úspech.

Záverečná etapa obsahuje aj jedno stúpanie štvrtej kategórie. Vrchol Côte de l'Ermitage sa nachádza na tridsiatom druhom kilometri etapy. Stúpanie má priemerný sklon sedem percent a pretekári budú stúpať iba deväťsto metrov.

Profil 21. etapy.
Profil 21. etapy. (Autor: cyclingstage.com)

Na sedemdesiatom treťom kilometri je šprintérska prémia, ktorá už v podstate stratila svoj význam. Peter Sagan má na čele obrovský náskok a pretekári na nej budú bojovať predovšetkým o finančnú prémiu.

Pretekárov bude v druhej polovici etapy čakať osem okruhov okolo Elyzejských polí. Víťazom záverečnej etapy sa stal minulý rok André Greipel. I teraz patrí medzi favoritov.

Záverečný šprint nie je jednoduchý. Na okruhu sa nachádzajú dlažobné kocky, záverečná rovinka je v miernom kopci a posledný kilometer ukrýva dve zákruty.

V širšom okruhu favoritov je okrem Andrého Greipela i Marcel Kittel, Alexander Kristoff, John Degenkolb, Bryan Coquard či Peter Sagan.

Pred etapou - Portál LeTour upozorňuje aj na to, že kráľovská šprintérska etapa sa nemusí vždy skončiť hromadným šprintom.

Dvakrát po 11 rokoch sa stalo, že parížskym hrdinom sa stal muž z úniku.

V roku 1994 zvíťazil Eddy Seigneur z 5-členného úniku pred Frankiem Andreuom a v sezóne 2005 Kazach Alexander Vinokurov, ktorý zdolal Bradleyho McGeeho, keď spolu ušli pred Flamme rouge. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Sagan je druhý v historických tabuľkách: Oslava v Paríži patrí k najkrajším spomienkam