Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Gáborík už opäť strieľa góly

Marián Gáborík (vľavo) a Derek Stepan. (Autor: TASR/AP)
TASR|14. nov 2011 o 12:35

Gáborík v porovnaní s predošlým ročníkom už nečaká na gólové príležitosti, ale namiesto toho sa snaží čo najviac strieľať.

NEW YORK. Slovenský hokejista Marián Gáborík je podľa pondelňajšieho vydania denníka Wall Street Journal kľúčovým elementom doterajšieho úspešného ťaženia New Yorku Rangers v prebiehajúcej sezóne zámorskej NHL.

Elitný kanonier je údajne na najlepšej ceste k zdvojnásobeniu najvyššieho počtu gólov aký strelil ktorýkoľvek "jazdec" v minulej sezóne. Zvolil pritom jednoduchú stratégiu - častejšie strieľa.

Gáborík v porovnaní s predošlým ročníkom už nečaká na vyslovene gólové príležitosti, ale miesto toho sa snaží čo najviac strieľať. V rámci celej súťaže mu patrí prvé miesto v početnosti streľby, keď v priemere vyšle na súperovu bránu 4,6 strely, čo oproti vlaňajšku predstavuje v jeho prípade 48-percentný nárast. V doterajších 15 dueloch nastrieľal Gáborík deväť gólov.

V minulej sezóne bol najlepším strelcom tímu Brandon Dubinsky s 24 presnými zásahmi, Gáborík zaznamenal o dva menej. Keďže však v sezóne 2009/10 dal gólov až v 42, 22 bolo sklamaním tak pre hráča ako i klub. Rekordérom klubu zostáva Jaromír Jágr, ktorý v ročníku 2005/06 nastrieľal 54 gólov.

GAS zrejme zostane spolu

Rangers sa v rámci predsezónnych plánov pokúsili obnoviť Gáboríkovu streleckú potenciu spojením s hviezdnym centrom Bradom Richardsom, spolupráca im však nevychádzala. Tréner John Tortorella preto vytvoril novú prvú útočnú formáciu, keď ku Gáboríkovi presunul Arťoma Anisimova s Derekom Stepanom.

Novozloženému útoku vďaka vysokej bodovej produkcii už onedlho prischla prezývka GAS (v preklade benzín), pozostávajúca zo začiatočných písmen priezvisk hráčov a pokope zrejme zostanú dlhší čas aj napriek Tortorellovej povesti notorického "miešača" útokov.

Nielen góly

Defenzíva Rangers je založená na hviezdnom švédskom brankárovi Henrikovi Lundqvistovi, no úspech tímu vo veľkej miere závisí od Gáboríkovej schopnosti pokračovať v gólovej produkcii.

Slovenský krídelník však nie je v aktuálnej sezóne len strelcom, o čom svedčí jeho šesť asistencií a osem plusiek. Ako periodikum dodáva, práve táto skutočnosť tvorí rozdiel medzi obyčajným kanonierom a kandidátom na zisk Hartovej trofeje pre najužitočnejšieho hráča sezóny.

Súvisiace články