Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Vybité batérie Messiho duše

Telovýchovný lekár Pavel Malovič (vpravo) a lekár Bayernu Mníchov Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt. (Autor: album Pavla Maloviča)
Pavel Malovič|Publikované 23. jún 2018 o 15:09

Futbalisti trpiaci syndrómom vyhorenia sú náchylnejší na úrazy, ľahšie ochorejú, sťažujú sa na bolesti hlavy, pocity nevoľnosti, napätie v svaloch, bolesti chrbtice.

(autor je známy telovýchovný lekár, primár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice Bratislava)

Šoféri to poznajú – márne otáčajú kľúčikom v zapaľovaní, motor pokašliava, nie a nie naskočiť, auto sa nepohne. Batéria je „na dne“, vyhorená, vybitá, bez energie.

Podobné to môže byť aj s človekom – nie a nie naštartovať svoje energetické zásoby, je akoby rozdaný, na dne, už nemá z čoho brať.

Jedna z veľkých tém anglosaskej športovej psychologickej literatúry posledného desaťročia – takzvaný burn out syndróm, teda syndróm vyhorenia hovorí o skupine navzájom súvisiacich príznakov vyprahnutia alebo vypálenia psychických rezerv organizmu.

Úplná strata elánu a chute do života bola najskôr popísaná u lekárov vyčerpaných zodpovednou, náročnou a popritom rutinnou prácou, dosť často bez markantného a presvedčivého výsledku.

V odbornej literatúre tento pojem ako prvý publikoval psychoanalytik Herbert Freudenberger v sedemdesiatych rokoch 20.storočia.

Neskôr sa o probléme hovorilo v súvislosti s každou opakujúcou sa náročnou činnosťou, pri ktorej nie je bezprostredne vidieť efekt, alebo s činnosťou, pri ktorej len čo ju človek skončí, už aby začínal znova.

O syndróme vyhorenia sa však v poslednom čase hovorí čoraz častejšie v súvislosti s futbalistami a najmä ich trénermi, vo veľmi tesnom vzťahu k nabitému zápasovému kalendáru, napätiu v súťažiach, chorobnej ctižiadosti, ako aj k nefutbalovým akciám, napríklad reklamnej činnosti pre rozličné firmy a sponzorov (spomeňme si na „nepochopiteľný“ úpadok Realu Madrid v hviezdnom čase Beckhama, brazílskeho Ronalda a Zidaneho), podnikateľské aktivity a podobne (heslo zo slovníka: burn out – 1. vypáliť, zničiť ohňom; 2. dohorieť, vyhasnúť; 3. prepáliť sa ; 4. vypáliť /ranu, oči/; 5. vypáliť /koho/, vyhnať ohňom; 6. vytaviť, „vylágrovať“ ložisko).

Veľkou skupinou, ohrozenou stratou psychických rezerv priam akútne, sú hráči družstiev rozličných úrovní, ktorí hrajú nadmerný počet zápasov, bojujú o titul, v medzinárodných pohárových súťažiach a v reprezentačných družstvách „musia“ byť lídrami a rozdielovými hráčmi.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Pavel Malovič

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.