Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Vybité batérie Messiho duše

Telovýchovný lekár Pavel Malovič (vpravo) a lekár Bayernu Mníchov Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt. (Autor: album Pavla Maloviča)
Prémiový obsah
Pavel Malovič|23. jún 2018 o 17:09

Futbalisti trpiaci syndrómom vyhorenia sú náchylnejší na úrazy, ľahšie ochorejú, sťažujú sa na bolesti hlavy, pocity nevoľnosti, napätie v svaloch, bolesti chrbtice.

(autor je známy telovýchovný lekár, primár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice Bratislava)

Šoféri to poznajú – márne otáčajú kľúčikom v zapaľovaní, motor pokašliava, nie a nie naskočiť, auto sa nepohne. Batéria je „na dne“, vyhorená, vybitá, bez energie.

Podobné to môže byť aj s človekom – nie a nie naštartovať svoje energetické zásoby, je akoby rozdaný, na dne, už nemá z čoho brať.

Jedna z veľkých tém anglosaskej športovej psychologickej literatúry posledného desaťročia – takzvaný burn out syndróm, teda syndróm vyhorenia hovorí o skupine navzájom súvisiacich príznakov vyprahnutia alebo vypálenia psychických rezerv organizmu.

Úplná strata elánu a chute do života bola najskôr popísaná u lekárov vyčerpaných zodpovednou, náročnou a popritom rutinnou prácou, dosť často bez markantného a presvedčivého výsledku.

V odbornej literatúre tento pojem ako prvý publikoval psychoanalytik Herbert Freudenberger v sedemdesiatych rokoch 20.storočia.

Neskôr sa o probléme hovorilo v súvislosti s každou opakujúcou sa náročnou činnosťou, pri ktorej nie je bezprostredne vidieť efekt, alebo s činnosťou, pri ktorej len čo ju človek skončí, už aby začínal znova.

Nadmerný počet zápasov

O syndróme vyhorenia sa však v poslednom čase hovorí čoraz častejšie v súvislosti s futbalistami a najmä ich trénermi, vo veľmi tesnom vzťahu k nabitému zápasovému kalendáru, napätiu v súťažiach, chorobnej ctižiadosti, ako aj k nefutbalovým akciám, napríklad reklamnej činnosti pre rozličné firmy a sponzorov (spomeňme si na „nepochopiteľný“ úpadok Realu Madrid v hviezdnom čase Beckhama, brazílskeho Ronalda a Zidaneho), podnikateľské aktivity a podobne (heslo zo slovníka: burn out – 1. vypáliť, zničiť ohňom; 2. dohorieť, vyhasnúť; 3. prepáliť sa ; 4. vypáliť /ranu, oči/; 5. vypáliť /koho/, vyhnať ohňom; 6. vytaviť, „vylágrovať“ ložisko).

Veľkou skupinou, ohrozenou stratou psychických rezerv priam akútne, sú hráči družstiev rozličných úrovní, ktorí hrajú nadmerný počet zápasov, bojujú o titul, v medzinárodných pohárových súťažiach a v reprezentačných družstvách „musia“ byť lídrami a rozdielovými hráčmi.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Anglicko vs. Chorvátsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Rakúsko vs. Severné Macedónsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Ukrajina
Kurzy prináša