Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Zimnica a pálenie očí. Taliansky futbalista opísal príznaky koronavírusu

Daniele Rugani (celkom vpravo) bol prvým pozitívne testovaným futbalistom talianskej Serie A. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|20. mar 2020 o 17:55

Izolácia bola psychicky náročná.

BRATISLAVA. Nezarába žiadne milióny a jeho meno bežnému futbalovému fanúšikovi zrejme nič nehovorí.

Napriek tomu patrí vo svete zasiahnutom pandémiou koronavírusu k športovcom, ktorí zapĺňajú titulné stránky novín.

Keď sa taliansky futbalista Alessandro Favalli ráno 2. marca prebudil, mal zvýšenú teplotu, bolela ho hlava a pálili oči.

„V noci som mal aj zimnicu. Myslel som si však, že mám chrípku, akú som mal naposledy v januári,“ tvrdí Favalii v rozhovore pre BBC.

Vedel, že to dostalo všetkých

Hráč treťoligového taliansku klubu Reggio Aduce patrí k prvým futbalistom, ktorí mali pozitívny test na koronavírus.

Ešte skôr, ako testy potvrdili nepríjemnú správu, zavolal Favalii príbuzným, s ktorými len pár dní predtým strávil niekoľko hodín pri večeri.

„Všetci na tom boli podobne ako ja. Keďže sa o koronavíruse už zopár dní písalo, vedel som, že nás to všetkých dostalo,“ opísal Favalli

Jeho stav sa postupne zlepšoval. Nikdy nemal vyššiu teplotu ako 37,8 stupňa Celzia a po pár dňoch ho prestala bolieť aj hlava.

Aj preto sa viac ako o seba bál o svojich najbližších.

„Niektorí mali horší priebeh, keďže už majú svoj vek a nie sú v takej kondícii,“ naznačil.

Izolácia bola náročná

Ihneď po pozitívnom testovaní sa dostal do izolácie. Keďže žije v domácnosti s manželkou, zavrel sa do jednej izby, z ktorej nevychádzal.

„Manželka nemala žiadne príznaky, tak som ju nechcel nakaziť. Keď mi uvarila jedlo, nechala mi ho vždy pred dverami,“ vysvetľuje Favalli.

Manželka nemala žiadne príznaky, tak som ju nechcel nakaziť. Keď mi uvarila jedlo, nechala mi ho vždy pred dverami.


Alessandro Favalli, taliansky futbalista

Pred chorobou mal zaužívaný režim. Ráno vstal a išiel štyridsať minút zo svojej dediny Solarolo Rainero do Reggio Emilia na tréning, po ktorom sa venoval rodine a priateľom.

Odrazu sa všetko zmenilo a bol v prísnej karanténe.

„Izolácia bola pre mňa psychicky náročná. Som zvyknutý na spoločenský život. Dôležité je však, aby sme boli zdraví. Ostatné nie je podstatné,“ dodal.

Bol znepokojený, že sa hralo ďalej

V čase, keď sa už liečil, futbal v Taliansku sa ešte niekoľko dní hral. Najvyššia súťaž sa zastavila až 10. marca - o týždeň neskôr, ako zistili chorobu u prvého futbalistu (bol ním King Udoh z treťoligového tímu US Pianese).

„Bol som znepokojený, keď som videl, že niektoré kluby chcú ďalej hrať. Nesprávne bolo, že sa hralo bez divákov,“ tvrdí Favalii.

Podľa neho sa problém s koronavírusom dlho nebral v Taliansku dostatočne vážne. „Ak by sa nakazil prvý hráč zo Serie A, súťaž by ihneď prerušili,“ myslí si Favalli.

Páči sa mu však, že ľudia sa počas choroby o neho zaujímali a starali. Každý deň dostával množstvo povzbudivých správ od kamarátov, spoluhráčov i fanúšikov.

„Ak je niečo, čo som sa počas choroby naučil, je to to, ako veľmi sú dôležití ľudia okolo mňa,“ dodal.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články