Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Na MS 2002 šokoval obhajcu. Svet oplakáva hrdinu zo Senegalu

Obrovská radosť senegalských hráčov z gólu, ktorý strelil ich spoluhráč Papa Bouba Diop Francúzsku na MS 2002. (Autor: TASR/AP)
SITA|30. nov 2020 o 10:01

Tvoj odchod nám zlomil srdcia, píše Sadio Mané.

DAKAR. Vo veku 42 rokov v nedeľu zomrel senegalský futbalový hrdina Papa Bouba Diop.

Rodák z Dakaru podľa francúzskeho denníka L'Équipe trpel už dlhšie hneď dvoma neurodegeneratívnymi ochoreniami - Amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS) a Chorobou Charcot-Marie-Tooth (CMT). Nerovný boj s nimi prehral v Paríži.

Defenzívny stredopoliar či stopér Papa Bouba Diop bol hrdinom senegalského futbalu, keďže ako 24-ročný pri premiére jeho krajiny na majstrovstvách sveta v roku 2002 zariadil triumf v otváracom súboji nad obhajcami titulu Francúzmi 1:0.

Senegal sa vtedy prebojoval až do štvrťfinále svetového šampionátu.

"FIFA sa s hlbokým zármutkom dozvedela o smrti senegalskej legendy Papu Boubu Biopa. Raz hrdina MS zostane navždy hrdinom MS," reagovala Medzinárodná futbalová federácia na svojich kanáloch.

Od leta 2000 pôsobil Papa Bouba Diop v Európe. Najprv vo Švajčiarsku (Neuchatel, Zürich), neskôr vo Francúzsku (Lens) a potom aj v Anglicku (Fulham, Portsmouth, West Ham, Birmingham) a Grécku (AEK Atény). V národnom tíme v rokoch 2001 až 2008 odohral 63 duelov a strelil v nich 11 gólov.

"Tvoj odchod nám všetkým zlomil srdce. Som si istý, že v našich srdciach zostaneš navždy, aj keď si odišiel bez toho, aby si sa s nami rozlúčil," napísal na twitteri senegalský útočník Sadio Mané z anglického FC Liverpool.

Sústrastné správy zdieľali aj iné anglické futbalové kluby vrátane vedenia Premier League.

Súvisiace články