Fotogaléria (17)
Mojmír Chytil sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Ludogorec Razgrad - SK Slavia Praha v 1. kole ligovej fázy Európskej ligy. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|25. sep 2024 o 22:55 (aktualizované 25. sep 2024 o 23:20)

V drese českého klubu sa presadili Jurásek a Chytil.

BRATISLAVA. Futbalisti pražskej Slavie zvíťazili v 1. kole ligovej fázy Európskej ligy 2024/2025 na ihrisku bulharského tímu Ludogorec Razgrad 2:0.

O trojbodový vstup českého vicemajstra do druhej najprestížnejšej súťaže sa postarali Matěj Jurásek a Mojmír Chytil.

Manchester United nepotvrdil úlohu favorita a na Old Trafforde len remizoval s holandským Twente Enschede 1:1.

Slavia uspela aj napriek početnej maródke

Slaviu trápi početná maródka a úvodné stretnutie vynechal aj slovenský krídelník Ivan Schranz. Ludogorec zahrozil po dvadsiatich minútach duelu, zakončenie Ricka spoza šestnástky však tesne minulo pravú žrď bránky Antonína Kinského.

Fotogaléria zo zápasu Ludogorec Razgrad - SK Slavia Praha (Európska liga - 1. kolo)

Prvý gól v stretnutí zaznamenala Slavia, ktorá využila zaváhanie v defenzíve bulharského sériového šampióna. Tomáš Chorý posunul loptu na Juráska a 21-ročný krídelník prestrelil brankára domácich.

Po hodine hry upokojil mužstvo Jindřicha Trpišovského striedajúci Chytil, ktorý sa presadil po rohovom kope Lukáša Provoda.

Eriksenov gól United na výhru nestačil

United boli blízko k prvému gólu v 26. minúte, keď si po zakončení Lisandra Martineza mohol dať vlastný gól hosťujúci obranca Mees Hilgers.

Lars Unnerstall však vytiahol kvalitný zákrok a vytlačil loptu nad brvno. Po polhodine hry sa "červení diabli" už tešili z gólu, Christian Eriksen zamieril presne k pravej žrdi.

V 68. minúte hostia vyrovnali, keď sa práve po chybe strelca prvého gólu presadil Sam Lammers. Domáci v závere zatlačili súpera a vytvorili si niekoľko šancí.

Najbližšie bol v tretej minúte nadstaveného času Harry Maguire, no jeho hlavičku zneškodnil Unnerstall.

Špeciálny duel to bol pre trénera domácich Erika ten Haga, ktorý počas svojej kariéry hral za Twente a v sezóne 2000/01 s ním získal Holandský pohár.

Midtjylland inkasoval v závere

Lazio Rím uspelo nad Dynamom Kyjev 3:0. Účastník Serie A rozhodol o výsledku už v prvom polčase, dvakrát sa presadil Boulaye Dia, na ktorého nadviazal Fisayo Dele-Bashiru. Oba tímy dohrávali duel v desiatich.

Stretnutie sa hralo na štadióne Volksparkstadion v Hamburgu, ktoré je dejiskom domácich zápasov ukrajinského tímu v pohárových súťažiach.

Úspešný vstup zaznamenal aj turecký Galatasaray Istanbul, ktorý si poradil s gréckym tímom PAOK Solún 3:1. Rozhodujúci gól strelil v 76. minúte Yunus Akgün.

Víťazstvo si pripísal aj belgický RSC Anderlecht. V domácom stretnutí si poradil s maďarským majstrom Ferencvárosom Budapešť 2:1.

OGC Nice remizoval s Realom Sociedad San Sebastian 1:1. Hostia išli do vedenia v 18. minúte vďaka gólu Andera Barrenetxeau.

Dvadsaťdvaročný krídelník španielskeho tímu trafil presne k bližšej žrdi. Mužstvo z Ligue 1 vyrovnalo v závere prvého polčasu zásluhou Pabla Rosaria.

Nerozhodným výsledkom 1:1 skončil aj duel medzi dánskym FC Midtjylland a TSG 1899 Hoffenheim. Midtjylland inkasoval vyrovnávajúci gól až v 90. minúte.

Zápasy otvorili ligovú fázu tejto sezóny Európskej ligy, v ktorej sa rovnako ako v Lige majstrov rozšíril počet účastníkov z 32 na 36.

Európska liga - 1. kolo - 25. september:

RSC Anderlecht - Ferencváros Budapešť 2:1 (0:0)

Góly: 60. Verschaeren, 66. Dolberg (z 11 m) - 86. Traore

ČK: 81. Angulo (Anderlecht)

FK Dynamo Kyjev - Lazio Rím 0:3 (0:3)

Galatasaray Istanbul - PAOK Solún 3:1 (1:0)

Góly: 48. Rahman (vlastný), 76. Akgün, 90.+5 Icardi - 67. Konstantelias

Ludogorec Razgrad - SK Slavia Praha 0:2 (0:1)

Góly: 37. Jurásek, 65. Chytil

Manchester United - Twente Enschede 1:1 (1:1)

Góly: 35. Eriksen - 68. Lammers

FC Midtjylland - TSG 1899 Hoffenheim 1:1 (1:0)

Tabuľka: Európska liga - ligová fáza

Domov»Futbal»Európska liga»Slavia vstúpila do Európskej ligy víťazne, Manchester United zakopol hneď v úvode