Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Hráčov Írska pobúrilo video, ktoré im pustil tréner. Možno skončí

Tréner Írska Stephen Kenny v zápase proti Slovensku. (Autor: TASR)
Michal Šášky|19. nov 2020 o 23:00

Netradičné video ich malo motivovať pred zápasom proti Anglicku.

LONDÝN. Tréner Írska Stephen Kenny sa rozhodol motivovať svojich zverencov na ostrovné derby proti Anglicku pomerne netradičným spôsobom.

Teraz čelí medzinárodnej kritike a dokonca možnému odvolaniu.

Nezvyčajná videopríprava

Je zvykom, že tréneri ukážu svojim hráčom pred zápasom zábery s rozborom hry súpera.

Štyridsaťdeväťročný kouč však prichystal pre írskych reprezentantov aj jedno nezvyčajné video.

Podľa zistení britského denníka Daily Mail sa pokúsil svojich zverencov motivovať zostrihom rôznych historických momentov zachytávajúcich vypäté anglicko-írske vzťahy, vrátane Veľkonočného povstania z roku 1916.

Cieľ mu však nevyšiel.

Jeho hráči podľahli na Wembley jednoznačne 0:3, pričom Angličania vyslali na bránku až 20 streleckých pokusov, zatiaľ čo Íri len štyri.

Hráči sa sťažovali

Niektorí hráči údajne zostali po zhliadnutí videa v šoku. Viacerí sa na jeho obsah mali súkromne sťažovať a nazývať ho propagandou.

Niektorých sa mal obsah dokonca osobne dotknúť, keďže majú anglické korene.

Už v minulosti sa rôzni írski tréneri snažili využiť zlé historické vzťahy vo svoj prospech, ťah trénera Kennyho však podľa mnohých prekročil hranicu politickej korektnosti.

Daily Mail nazvalo video ako "protianglické", iné strany zasa ako skôr "proírske", ktoré malo len vykresliť ciele írskeho národa v priebehu rokov.

Bude sa opäť meniť tréner?

Situáciou sa už zaoberá Írsky futbalový zväz, hoci o tom oficiálne neinformuje ani na oficiálnom webe, ani na sociálnych sieťach. Neinformujú o tom ani popredné írske médiá.

"Írska futbalová asociácia si je vedomá problémov týkajúcich sa obsahu, ktorý bol zdieľaný s A-tímom pred nedávnym priateľským zápasom s Anglickom. Zbierame fakty a situáciou sa zaoberáme interne a urgentne," cituje Daily Mail reakciu írskeho zväzu.

Okolnosti môžu viesť aj k ďalšej zmene na trénerskej pozícii írskej reprezentácie. Zväz sa ale rozhodol dať možnosť trénerovi Kennymu, aby situáciu vysvetlil a zabojoval o svoju funkciu, v ktorej je od apríla tohto roku.

Podľa niektorých zdrojov však už niektorí hráči nemajú k trénerovi dôveru. Íri po prehre s Anglickom následne v Lige národov prehrali vo Walese (0:1) a remizovali doma s Bulharskom (0:0).

Kenny od svojho vymenovania nevyhral ani jeden z ôsmich zápasov. Írsko, ktoré v semifinále baráže o postup na EURO vypadlo so Slovenskom po penaltovom rozstrele, naposledy vyhralo ešte v novembri 2019.

Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.

Súvisiace články