Joselu oslavuje gól do siete Švajčiarska.
Joselu oslavuje gól do siete Švajčiarska. (Autor: TASR/Keystone via AP)
TASR|9. sep 2024 o 10:37

Úradujúci majstri Európy v úvodnom zápase Ligy národov len remizovali so Srbskom 0:0.

ŽENEVA. Španielski futbalisti napravili svoje zaváhanie z úvodného kola A-divízie Ligy národov a prvýkrát v jej novej edícii bodovali naplno.

Úradujúci majstri Európy v nedeľu zdolali v 4. skupine Švajčiarsko na jeho pôde 4:1 aj napriek tomu, že od 20. minúty hrali bez vylúčeného obrancu Robina Le Normanda.

Španieli cestovali do Ženevy s cieľom odčiniť bezgólovú remízu so Srbskom (0:0) a už po štvrťhodine sa im to darilo.

V štvrtej minúte otvoril skóre Joselu, na ktorého nadviazal o deväť minút neskôr Fabian Ruiz.

Komplikáciu však priniesla červená karta Le Normanda, ktorý zatiahol ručnú brzdu a "La Furia Roja" dohrávala v desiatich.

Domácim sa navyše do polčasu podarilo znížiť zásluhou Zekiho Amdouniho a duel sľuboval drámu až do konca.

"Tím ukázal svoje odhodlanie a schopnosti. Nakoniec sme dosiahli veľmi dobrý a zaslúžený výsledok," citovala agentúra AFP autora úvodného gólu.

Mužstvo trénera Luisa de la Fuenteho po zmene strán predviedlo na zmáčanom teréne oduševnený výkon v defenzíve.

Švajčiari síce dominovali v hre s loptou v percentuálnom pomere 71:29, no priestor brány Davida Rayu neohrozili.

Naopak, hostia vystrelili na bránu dvakrát a ich efektivita bola stopercentná.

Definitívne zlomil odpor domácich v 77. minúte druhým presným zásahom v zápase Ruiz a o tri minúty neskôr napol sieť súpera aj striedajúci Ferran Torres.

"Som veľmi hrdý na svojich hráčov. Sú to mladí futbalisti s veľkými kvalitami a hodnotami. To nám pomáha neustále sa zlepšovať a vyvíjať," povedal španielsky kouč.

Švajčiari nastúpili proti topfavoritovi bez dôležitej dvojice Granit Xhaka a Nico Elvedi. Obaja videli červenú kartu v úvodnom stretnutí proti Dánsku (0:2).

Tentoraz mali početnú prevahu na ihrisku práve "helvéti", no nedokázali doviesť duel k deľbe bodov.

"Vrátili sme sa do hry, vytvorili sme si šance, trafili sme brvno. Potom sme v záverečných 20 minútach riskovali a v rozhodujúcich momentoch zápasu sme nemali šťastie na svojej strane," zhodnotil stretnutie švajčiarsky kormidelník Murat Yakin.