Tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st. (Autor: TASR - Martin Baumann)
Michal Šášky|18. dec 2023 o 03:00

Tréner Slovana priznal možný koniec lídrov.

BRATISLAVA. Veľkolepejší záver jesennej časti by si slovenská liga mohla len ťažko želať.

Zápasy Slovana Bratislava a DAC Dunajská Streda patria v posledných rokoch medzi ozdoby súťaže.

V minulej sezóne bola ich vzájomná naháňačka za titulom napínavá od prvého po takmer posledné kolo. Na konci jesene mal Slovan náskok len troch bodov.

Dnes je situácia značne rozdielna. Slovan triumfoval v poslednom kole jesene doma 2:1 a obe strany sa museli zhodnúť, že zaslúžene.

Úradujúci majster smeruje za pohodlným titulom. A tieto kluby delí v tabuľke priepastných šestnásť bodov.

Rozhodla forma

Pritom to boli práve futbalisti DAC, ktorí prichystali slovanistom v polovici septembra - na deň presne pred štvrťrokom - jedinú prehru v prebiehajúcom ligovom ročníku.

Vtedy ešte sedel na lavičke hlavný tréner Adrián Guľa. Niekoľko horších výsledkov a hlavne nevýrazné výkony ho v novembri stáli pozíciu.

Nahradil ho Xisco Muňoz, Španiel aj so skúsenosťami z anglickej Premier League. Mužstvo však iba postupne spoznáva.

Po víťaznom debute s poslednými Zlatými Moravcami (3:0) remizoval v Banskej Bystrici i doma s Trenčínom (oba 0:0). Teraz si pripísal prvú prehru.

Čo sa v texte dočítate:

• VAR rozhodoval dlhé minúty. Ako vyzerala situácia pri víťaznom góle?
  • Ktorý moment stále chodil po rozume útočníka Dunajskej Stredy?
  • Ktorí dvaja lídri Slovana môžu už v zime skončiť a odísť?
  • Čo stojí v ceste pri návrate Giorgiho Čakvetadzeho?
  • Na čo sa posťažoval tréner Xisco Muňoz?

Slovan má fazónu, odohral výbornú jeseň. Za radom bodoval so všetkými ligovými súpermi, okrem Ružomberka dokonca všetkých zdolal.

Pridal k tomu postup do jarnej časti Európskej konferenčnej ligy, postup si dokonca tento rok zabezpečil v predstihu.

Keď v televíznom štúdiu pred zápasom ukazovali, ako ľudia tipovali v stávkovej kancelárii, na triumf DAC si podalo iba 1 % odvážlivcov.

Zverenci Vladimíra Weissa staršieho potvrdili rolu favorita. Boli lepší nielen opticky, ale prakticky vo všetkých štatistických ukazovateľoch.

DAC očakával prevahu Slovana, vyrukoval s piatimi obrancami. „Dunajská Streda nás trochu prekvapila rozostavením, ale boli sme aj na to pripravení.

O ten gól sme boli šťastnejší, ale boli sme aj lepším a útočnejším mužstvom. Vážim si toto víťazstvo, dali sme doň všetky sily,“ hodnotil duel tréner Weiss.

Gól do šatne nepomohol

Predovšetkým v prvom polčase bola dominancia Slovana výrazná. Hostia sa spoliehali na brejky, ale vyšiel im iba jediný.

V 34. minúte sa dostal na hranici ofsajdu do úniku Andzouana, obišiel aj brankára Borjana, ale v behu a z ostrého uhla netrafil prázdnu bránu.

Gólové momenty prišli desať minút predtým a potom. Skóre otváral Slovan zásluhou Toliča, Dunajská Streda dala gól do šatne Trusom.

Tolič ťažil z práce Čavriča a Barseghjana, ktorí vytvorili tlak na rozohrávku a donútili Mendeza ku chybe. Prvý menovaný vošiel do šestnástky, jeho prihrávku neblokoval žiadny zo štyroch obrancov a chorvátskemu stredopoliarovi stačilo trafiť prázdnu bránu.

Trusa využil dobrú prácu Mendeza a Andzouanu na pravom krídle, zvnútra šestnástky zakončil parádne a nechytateľne.

„Som hrdý, že som to tak zakončil. Bola to priamočiara akcia, vedel som, že center môže ísť do toho miesta. Nabehol som si spoza hráča a trafil som to najlepšie, ako som vedel,“ povedal útočník DAC po zápase.

Ťažké slovo na rozhodcov

Najkomentovanejší bol však víťazný gól, ktorý padol na konci 61. minúty. Rozhodca ho uznal až po dlhých minútach čakania.

Domov»Futbal»Slovensko»DAC mal ťažké srdce na rozhodcov. Weiss načrtol veľkú posilu, je tam však problém