BRATISLAVA. Zo Slovenska odchádzal plný elánu a veľkých očakávaní: „Dúfam, že strelím veľa gólov a urobím radosť všetkým fanúšikom.”
Slová, ktoré vyslovil Timotej Jambor po svojom príchode do Rapidu Bukurešt v lete 2024. Klub za neho poslal Žiline milión eur.
Bol najdrahším nákupom v prestupovom období. Do klubu prišiel, aby si obul veľké topánky. Mal byť náhradou za Albiona Rrahmaniho, ktorý odišiel za päť miliónov eur do pražskej Sparty.
Ako dvadsaťjeden ročný mal pred sebou prvý zahraničný angažmán. Do klubu ho priviedol severoírsky tréner Neil Lennon.
„Keď som prišiel na tréning, tréner mi povedal, že vyzerám ako Fernando Torres,” smial sa Jambor pred začiatkom ročníka.
Od čísiel bývalého španielskeho kanoniera mal ale ďaleko. Na jeseň nastúpil do desiatich duelov v rumunskej lige. Dohromady v nich odohral len 355 minút.
Jambor ani raz neskóroval. To určite nie je vizitka hráča za milión.
Nechcel by ho ani odsúdený prezident
V Rumunsku si nenašiel veľa priaznivcov. Platí to aj o 78-ročnom Dumitruovi Dragomirovi, bývalom prezidentovi rumunskej ligy.
„Jambor? Nie! Toho by som nevzal, ani keby ma zastrelili,” poznamenal v odpovedi, ktorá obletela celú krajinu.
„Nemá ani na druhú ligu. O rok za neho Tucu (majiteľ Rapidu) nedostane ani päťtisíc eur,” hromžil nad výkonmi Slováka.
Dragomir je známy pre svoje ostré výroky. Ide o kontroverznú osobu, kedysi ho odsúdili na sedem rokov väzenia v prípade korupcie.
Postaral sa o jeden z najväčších športových korupčných škandálov v krajine. Napriek silným dôkazom ho v roku 2018 súd v Bukurešti oslobodil spod obžaloby.
Slovenský anonym za milión
Prečo sa však Jambor v Rumunsku neuchytil?
V klube očakávali, že nejde len o útočníka s potenciálom do budúcna. Vyžadovali, aby strieľal góly od prvej chvíle. Priaznivci Rapidu s ním nemali zhovievavosť, ani zľutovanie.
„Veľakrát pôsobil bojazlivo, premárnil veľké šance z gólových pozícií,” napísal o Jamborovi novinár Amir Kiarash z rumunského Sport.ro.