BRATISLAVA. Keď v roku 1999 vypadol Slovan s cyperským majstrom Anorthosis Famagusta v 2. predkole Ligy majstrov (LM), tak to bola senzácia.
Vtedajší tréner Stanislav Griga bol na pranieri, spomínali sa slová ako blamáž, potupa.
„Boli sme zatavení. Človek sa na tom dnes aj zasmeje, ale vtedy to bola poriadna hanba. Fanúšikovia by nás najradšej zahrabali pod čiernu zem,“ spomínal bývalý útočník Slovana Tibor Jančula.
Cyprus má iba čosi viac ako milión obyvateľov, ale klubový futbal tam šiel odvtedy rapídne hore.
Keď v roku 2011 Apoel Nikózia vyradil Slovan v 3. predkole LM, už to prekvapenie nebolo. V tom čase už bol cyperský majster finančne oveľa silnejší klub ako tuzemský.
Apoel v roku 2012 dokonca dokráčal až do štvrťfinále Ligy majstrov, kde sa meral s Realom Madrid.
Slovan sa opäť postaví cyperskému majstrovi. V prvom zápase play off Európskej ligy privíta vo štvrtok (o 20. 30) Aris Limassol.
Veľa ľudí tam nechodí
„Na Cypre je Aris považovaný za najväčší "Success Story" vo futbale, keďže sa mu podarilo dostať na vrchol v krátkom čase a s veľkou profesionalitou,“ vravel Cyperčan a expert na Limassol, ktorý nechcel byť menovaný.
„Aris nepatrí medzi tradičné - veľké cyperské kluby. Najväčšími cyperskými tímami na základe titulov sú APOEL, Omonia a Anorthosis,“ dodal expert z Limassola.
Aris má novú arénu s kapacitou 11-tisíc ľudí, ale veľa ľudí tam nechodí. Aris má malú základňu fanúšikov. Na zápas proti poľskému Rakowu prišlo iba 3959 divákov.
„Aj v Limassole je až tretím tímom - po Apollone a AEL, pričom fanúšikov Arisu je málo,“ dodal expert.
Mnohých z vás možno prekvapí rozpočet a platy v kádri Arisu.