Domáci výber bol trikrát na hrane vypadnutia, zabojuje však o finále

Futbalisti Pobrežia Slonoviny oslavujú postup do semifinále.
Futbalisti Pobrežia Slonoviny oslavujú postup do semifinále. (Autor: TASR/AP)
SITA|5. feb 2024 o 16:20

Pobrežie Slonoviny dokonca počas šampionátu vymenilo trénera.

ABIDJAN. Organizátori tohtoročného futbalového Afrického pohára národov opakovane "utiekli hrobárovi z lopaty" a už sú v semifinále.

Výber Pobrežia Slonoviny mali namále už v A-skupine, v ktorej síce zdolali Guineu-Bissau 2:0, no potom prehrali s Nigériou 0:1 a Rovníkovou Guineou 0:4.

Pomohlo im však víťazstvo Maročanov nad výberom Zambie a do vyraďovacej časti sa dostali aj z 3. priečky.

V osemfinále prehrávali so Senegalom od začiatku duelu a až tesne pred koncom druhého polčasu vyrovnal Franck Kessié, ktorý neskôr premenil rozhodujúci pokutový kop v rozstrele.

Vo štvrťfinále proti tímu Mali domáci tiež doháňali jednogólové manko, v 90. minúte vyrovnal Simon Adingra a v poslednej minúte predĺženia rozhodol Oumar Diakité.

A už v stredu nastúpia v Abidjane proti tímu DR Kongo a zabojujú o finálovú miestenku.

"Bol to úžasný večer. Po tomto sme túžili. Nie, nechceli sme zažiť emocionálnu horskú dráhu. Ale aj toto so sebou prináša futbal, aj toto robí tento turnaj krásnym," uviedol kapitán Serge Aurier po postupe cez tím Mali.

Zaujímavosťou je, že domáca reprezentácia je na turnaji už bez francúzskeho trénera Jeana-Louisa Gasseta, ktorého vedenie Futbalovej federácie Pobrežia Slonoviny (FIF) uvoľnilo z funkcie po skupinovej časti.

Dočasným koučom sa stal niekdajší reprezentačný stredopoliar Emerse Faé.

"Po prehre s Rovníkovou Guineou sme boli prakticky mŕtvi, vzkriesil nás však triumf Maročanov.

Povedali sme si, že už nemáme čo stratiť a dáme do toho všetko, že budeme bojovať do poslednej minúty.

Zápas má 90 a viac minút a my sa nevzdávame. A teraz je tu ešte nádej," zhodnotil pred semifinále Emerse Faé.

Pred semifinále musí kouč domáceho tímu oželieť služby dvojice dištancovaných hráčov - Oumara Diakitého aj obrancu Odilona Kossounoua.

"Máme iné zbrane. Musíme dobre zregenerovať a pôjdeme do toho naplno. Súpera si dobre rozoberieme a chceme mu spôsobiť čo najviac problémov," uazvrel Faé.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria výbery Nigérie a Juhoafrickej republiky.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Domáci výber bol trikrát na hrane vypadnutia, zabojuje však o finále