BRATISLAVA. „Prvú výplatu som mal 1 700 korún a takmer celú som ju minul za jeden večer. So spoluhráčmi sme išli do známeho košického podniku Carpano,“ spomína útočník Jaroslav Timko vo svojej knihe Divoké Deväťdesiatky.
„Keď som prišiel domov so stovkou, ktorá mi ostala, otec sa hneval. Vysvetľoval som mu, že z prvej výplaty musí hráč pozvať celé mužstvo do podniku. Také boli pravidlá,“ dodal Timko.
Knižná novinka odkrýva zákulisie slovenského futbalu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia cez strhujúce príbehy troch mužov, ktorí zažili vrchol kariéry krátko po páde socializmu, v čase divokého a neprehľadného hospodárenia.
Otvára aj trinástu komnatu slovenského futbalu i bratislavského Slovana.
Kniha Divoké deväťdesiatky vyšla iba pred pár dňami vo vydavateľstve Petit Press a Sportnet vám z nej ponúka úryvky. Kúpite ju trebárs v kníhkupectvách Martinus a Panta Rhei.
Hlavné postavy odkrývajú, čo sa stalo s miliónmi, ktoré súviseli s ich prestupmi. Opisujú, ako prišli o nemalé peniaze vďaka tomu, že naleteli mužovi, ktorý ich zastupoval. V knihe ho budeme nazývať „Manažér“, hoci všetci traja jasne označili, o koho ide.
Hlavní hrdinovia prezradzujú, koľko vtedy zarábali.
„Keď som prestupoval do Anglicka, peniaze som príliš neriešil. Môj slovenský „manažér“ mi povedal, aký dostanem plat. Bol som s ním spokojný, tak som súhlasil. Vtedy stála jedna libra 60 slovenských korún. V Slovane som ku koncu svojho pôsobenia zarábal