BRATISLAVA. Futbalistov súčasného Slovana čaká 26. novembra zápas proti slávnemu AC Miláno. Rovnakému klubu naposledy čelila partia okolo legendárneho Petra Dubovského.
Slovanisti dodnes spomínajú na zlatú generáciu hráčov, ktorá v roku 1992 získala federálny titul. A následne vyzvali giganta.
Bolo to 21. októbra a Tehelné pole bolo vypredané, prišlo 36-tisíc divákov. Slovan doma prehral 0:1, keď jediný gól strelil legendárny obranca Paolo Maldini. Milánske AC bolo vtedy najlepšie mužstvo sveta a v odvete triumfovalo 4:0.
Ako sa vyvíjala kariéra hrdinov Slovana ? Kto z nich to dotiahol najďalej? Čo dnes robia? Čím sa živia? V tomto smere upozorňujeme aj na unikátnu knižnú novinku: Divoké Deväťdesiatky.
Niektorých Slovan predal za milióny eur. Mnohí zmenili profesie. Je medzi nimi právnik, trávnikár, šofér, robotník, vinár, kuchár. Z iných sa stali podnikatelia či tréneri.
Alexander Vencel mladší (57 rokov)
V roku 1994 prestúpil do Racingu Štrasburg, kde pôsobil šesť rokov. Vyhral Francúzsky pohár (1997). V roku 1999 získal Zlatú hviezdu pre najlepšieho brankára francúzskej ligy.
Triumfoval aj pred fenomenálnym Fabienom Barthezom - ten sa iba o rok skôr stal s Francúzskom majstrom sveta. V roku 2000 prestúpil Vencel do Le Havre, kde o päť rokov neskôr aj ukončil hráčsku kariéru. V drese Slovenska odchytal devätnásť zápasov.
Vencel sa staral aj o vzdelávanie brankárov celosvetovo pod záštitou FIFA. „Veľa cestujem. Nedávno som bol v Palestíne i v Afganistane. Stretávam sa s ľuďmi z rôznych kultúr a s rôznym spôsobom života,“ vravel v minulosti pre SME.
Usadil sa vo Francúzsku. Nedávno pracoval ako asistent trénera reprezentácie Jordánska. Publikuje odborné knihy s brankárskou tematikou. Vyšli v šiestich jazykoch – všetky sa vypredali.
„Predtým neexistovala odborná literatúra pre brankárov. Cítil som povinnosť odovzdať svoje skúsenosti ďalej,“ vysvetlil Vencel.
Vladimír Kinder (55)
V roku 1994 zvíťazil v ankete o najlepšieho futbalistu Slovenska. So Slovanom sa stal trojnásobným majstrom Slovenska.
Slovan ho v roku 1997 predal do Anglicka v prepočte za 2,2 milióna eur. Bol prvý Slovák, ktorý pôsobil v slávnej Premier League, v drese Middlesbrough si zahral aj finále FA Cupu i Ligového pohára.
Aj toto sa dozviete v článku
- Ako sa vyvíjala ich kariéra? Kto z nich to dotiahol najďalej?
- Čo dnes robia? Čím sa živia? V čom podnikajú?
- Kto je právnik?
- Kto prišiel o veľké peniaze?
- Ktorému diagnostikovali vážnu chorobu v štvrtom štádiu?
- Kto robí kuchára a hamburger nesie jeho meno?
- Ktorý podniká v autodoprave?
- Kto sa venuje vinárstvu?
- Kto z nich už roky nepije?
- Kto z nich je najlepší tréner?
„Už pri premiére za Middlesbrough som skóroval. Trikrát som si zahral na legendárnom štadióne Wembley. Škoda, že som nevydržal dlhšie. Zbytočne som si postavil hlavu, keďže som nehrával, koľko by som chcel. Mohol som ostať aj v druhej lige, ale Slovensko ešte nebolo v Európskej únii a potreboval som pracovné povolenie,“ vysvetľoval v rozhovore pre SME.
Na sklonku profesionálnej kariéry bol Drnoviciach i v Petržalke. Slovensko reprezentoval 38-krát.
Neskôr pôsobil ako asistent trénera v Slovane, kde v roku 2010 vyhral titul. Viedol aj béčko. Bol hráčom, trénerom i prezidentom Pezinka. Dnes hráva za starých pánov reprezentácie, Slovana i Pezinka. Naposledy ako tréner viedol Vištuk v piatej lige.
"Investoval som do firmy s olejmi, potom som mal autodopravu, diskotéku v Pezinku a reštauráciu na Kramároch," priznal Kinder. Viackrát sa popálil.
"Svojou hlúposťou či skôr naivitou som prišiel o viac ako