Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Tréner Čiernej Hory odmietol sedieť na lavičke v zápase proti Kosovu a skončil

Ljubiša Tumbakovič (Autor: SITA/AP)
SITA|8. jún 2019 o 10:35

Nenastúpili ani hráči Filip Stojkovič a Mirko Ivanič.

PODGORICA. Ljubiša Tumbakovič už nie je trénerom futbalovej reprezentácie Čiernej Hory.

S okamžitou platnosťou ho odvolal výkonný výbor tamojšieho futbalového zväzu (FSCG), keďže etnický Srb Tumbakovič sa z politických dôvodov rozhodol nesedieť na lavičke národného tímu v piatkovom stretnutí kvalifikácie ME 2020 proti Kosovu (1:1).

Porušenie profesionality

V ďalšom kvalifikačnom súboji o dva dni v Olomouci proti Českej republike budú ako tréneri národného tímu Čiernej Hory vedení Miodrag Djudovič a Dragoje Lekovič. Informoval o tom denník Mondo vo svojej internetovej verzii.

"Je to pre nás nemilé prekvapenie a zároveň hrubé porušenie profesionálneho správania sa definovaného v reprezentačnej zmluve," uviedli na adresu Tumbakoviča čiernohorskí zväzoví funkcionári.

Protestovali aj hráči

Ľahké to nemal ani kapitán Čiernej Hory Fatos Bečira. Ten má kosovsko-albánsky pôvod a ani jeho neobišli nenávistné prejavy.

"Dostal som mnoho urážlivých odkazov, ale nič si z toho nerobím. Pochádzajú od jednoduchých ľudí, ktorí nič neznamenajú, vôbec ma to nerozhodilo. Naopak, ďakujem kosovským médiám aj fanúšikom, ktorí boli ku mne korektní," povedal 31-ročný útočník.

Členovia výkonného výboru FSCG tiež vyjadrili ľútosť nad tým, že ani hráči Filip Stojkovič a Mirko Ivanič sa neobjavili na trávniku v zápase proti Kosovu a že podľahli tlaku svojho okolia.

"Nešportové aspekty v tomto prípade, žiaľ, prevýšili futbalový záujem," tvrdia predstavitelia FSCG.

Piatkový večer v Podgorici bol bez divákov ako dôsledok trestu Európskej futbalovej únie pre Čiernu Horu za rasistické správanie sa fanúšikov v marcovom kvalifikačnom zápase proti Angličanom (1:5).

Remíza je úspech

Výsledné skóre 1:1 proti outsiderovi A-skupiny Kosovu komentovala najvyššia futbalová inštancia v Čiernej Hore takto.

"Nečakaný odchod trénera, jeho asistenta, ale aj rozhodnutie dvoch hráčov nehrať proti Kosovu plus zranenia ďalších troch futbalistov (Savič, Jovetič, Vukčevič) boli nepredstaviteľnou prekážkou v dosiahnutí dobrého výsledku. Preto aj remízu v tomto stretnutí považujeme za úspech."

Čiernej Hore patrí v tabuľke A-skupiny kvalifikácie ME 2020 posledná piata priečka so ziskom 2 bodov z 3 zápasov a so skóre 3:7. Kosovo je tretie rovnako s 2 bodmi, ale so skóre 2:2. Na čele sú dosiaľ suverénni Angličania.

Súvisiace články