Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Režim obviňujú z terorizmu. Fanúšikovia bojovali proti novým majiteľom Newcastle

Zápas Crystal Palace - Newcastle United. (Autor: SITA/AP)
SITA|24. okt 2021 o 15:31

Fanúšikovská skupina si za protest vyslúžila uznanie na sociálnych sieťach.

BRATISLAVA. Zmena vlastníckej štruktúry v anglickom futbalovom klube Newcastle United v Premier League stále prináša so sebou protesty.

Objavili sa aj v sobotu v ligovom súboji na pôde Crystal Palace pri remíze 1:1. Medzi domácimi fanúšikmi sa totiž na tribúne objavil veľký nápis, ktorý saudskoarabský režim obviňuje z terorizmu, stínania hláv, porušovania občianskych práv, vrážd, cenzúry a prenasledovania.

Súčasťou transparentu bola aj podobizeň muža v tradičnom arabskom odeve držiaceho zakrvavený meč. Tvár muža sa nápadne podobala na výkonného šéfa Premier League Richarda Mastersa. Informácie priniesol web bbc.com.

Saudskoarabské konzorcium Verejný investičný fond PIF nedávno prevzalo majoritu nad aktuálne predposledným tímom Premier League napriek tomu, že tento chystaný krok bol dlhodobo terčom kritiky medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International. V tíme Newcastle United pôsobí aj slovenský reprezentačný brankár Martin Dúbravka.

Za spomenutým konzorciom PIF stojí saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán. Podľa viacerých indícií tento vysokopostavený človek v arabskom svete nie je čistý. Práve on by mal stáť aj za nedodržiavaním ľudských práv v najväčšej krajine Arabského polostrova a tiež za pirátstvom v oblasti televíznych práv.

Saudská Arábia oficiálne popiera, že by to uľahčilo vysielanie športových programov v krajine. Premier League dlhodobo tvrdí, že televízne pirátstvo je neprípustné a ostro sa ohradzuje voči týmto praktikám.

Fanúšikovská skupina Holmesdale Fanatics si za uvedený prejav protestu vyslúžila uznanie na sociálnych sieťach.

"Prevzatie Newcastlu zo strany Saudskej Arábie právom vyvolalo vlnu odsúdenia a hnevu. Udeliť súhlas takejto dohode v čase, keď Premier League podporuje ženský futbal či podniká ďalšie aktivity zameranú na inklúziu, ukazuje totálne pokrytectvo a demonštruje bezduchú agendu konanie ligy, v ktorej zisky prevažujú nad všetkým," znelo vyjadrenie fanúšikov z Crystal Palace.

Miestna polícia sa už začala zaoberať sobotňajším incidentom na štadióne Crystal Palace.

"V sobotu 23. októbra sme dostali podnet, ktorý hovorí o ofenzívnom transparente fanúšikov Crystal Palace. Naši príslušníci vyhodnocujú všetky dostupné informácie.

Akékoľvek obvinenia z rasistického správania budeme brať veľmi vážne," uvádza sa v stanovisku polície. Vedenie Premier League sa k uvedenej sobotňajšej udalosti odmietlo vyjadriť.

Súvisiace články