Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Druhý kôš? Možno sme až takú výhodu nezískali, tvrdí pred žrebom Tarkovič

Tréner Slovenska Štefan Tarkovič v zápase proti Česku. (Autor: TASR)
SITA|7. dec 2020 o 10:30

Slovensko spozná v pondelok súperov v kvalifikácii.

BRATISLAVA. V pondelok večer po 18.00 h vo švajčiarskom Zürichu vyžrebujú zloženie skupín európskej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v Katare 2022.

Základné fakty pred žrebom sú zrejmé. Slováci sa vzhľadom na redukované poradie európskych tímov v novembrovom rebríčku FIFA dostali na 19. miesto a tým aj do druhého výkonnostného koša medzi dvadsiatku najlepších.

Znamená to, že sa v kvalifikačnom boji určite nestretnú s ďalšími súpermi z druhého koša - Poliakmi, Rakúšanmi, Rumunmi, Srbmi, Švajčiarmi, Švédmi, Turkami, Ukrajincami a Walesanmi.

Druhý kôš nemusí byť výhodou

Čerstvo potvrdený tréner slovenskej reprezentácie Štefan Tarkovič do Zürichu nevycestoval.

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu budú všetci reprezentační tréneri a s nimi aj futbalisti a fanúšikovia sledovať žreb iba na diaľku zo svojich domovov.

"Nerád tipujem, ako žreb dopadne. Dopredu si nevyberám. Samozrejme, teší ma, že sme zvládli v novembri finále baráže v Severnom Írsku aj zápas Ligy národov so Škótskom a zaručili si 19. miesto v renkingu," poznamenal Štefan Tarkovič pre denník Šport.

Fakt, že sa tým Slovensko vyhlo viacerým nepríjemným súperom ho síce teší, ale nepreceňuje.

"Nestretneme sa teda s viacerými nepríjemnými mužstvami, ktorým tiež patrí druhý výkonnostný kôš. Dodám však, že tímy v druhom a treťom koši sú veľmi vyrovnané. V konečnom dôsledku sa môže ukázať, že sme až takú veľkú výhodu nezískali," dodal Tarkovič.

Prognózovať nechce

Tarkovič chce zostať v rovine pozorovateľa na diaľku.

Odmietol si vybrať tím, ktorý by mu spomedzi desiatky z elitného koša (Anglicko, Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko) najviac vyhovoval do našej skupiny.

"Nevytiahnete zo mňa želanú skladbu našej skupiny a už vôbec nie moju skupinu smrti," zahriakol novinárske otázky Tarkovič.

Priznáva však, že aj spomedzi najlepších tímov môžu byť lepšie a horšie varianty.

"Aj v prvom výkonnostnom koši sú tímy, ktoré nám sedia viac a tiež také, ktoré nám vyhovujú menej. Dá sa vychádzať z posledných vzájomných zápasov. Viem si predstaviť, že do súbojov s gigantmi, s ktorými nemáme najhoršiu bilanciu, pôjdeme o čosi lepšie mentálne nastavení.

Nech už nám vyžrebujú hocikoho z elitných desiatich európskych tímov, bude to favorit skupiny a súboje s ním budú pre nás výzva," dodal Tarkovič pre Šport.

Pondelkový žreb európskej kvalifikácie MS 2022 bude mať na starosti výkonný riaditeľ súťaží Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jaime Yarza, ktorému budú asistovať dve veľké futbalové mená z nedávnej minulosti - taliansky svetový šampión Daniele de Rossi a holandský vicemajster sveta Rafael van der Vaart.

Slovenská futbalová reprezentácia v ére modernej samostatnosti dosiaľ absolvovala šesť kvalifikácií o postup na majstrovstvá sveta. Uspela jediný raz, keď sa pod vedením trénera Vladimíra Weissa prebojovala na MS 2010 do Juhoafrickej republiky. Tam skončila svoju púť v osemfinále.

Súvisiace články