Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Fanúšikovia v ankete rozhodli. Pre Slovákov vybrali skupinu snov

Slovenskí futbaloví reprezentanti, hore zľava Milan Škriniar, Dávid Hancko, Denis Vavro, Róbert Boženík, Martin Dúbravka a Juraj Kucka. Dole zľava Peter Pekarík, Stanislav Lobotka, Róbert Mak, Marek Hamšík a Albert Rusnák počas kvalifikačného zápasu E-skupiny EURO 2020 Chorvátsko - Slovensko. (Autor: Martin Baumann TASR)
Juraj Berzedi|4. dec 2020 o 14:30

Ako dopadne žreb kvalifikácie na MS 2022?

BRATISLAVA. Je to náhoda či prekliatie? Keď slovenskú futbalovú reprezentáciu žrebovali z druhého výkonnostného koša, nikdy z kvalifikácie nepostúpila na vrcholné podujatie.

V poslednej kvalifikácii o majstrovstvá sveta 2018 skončili Slováci druhí za Anglickom a ako najslabší tím na druhých priečkach jednotlivých skupín sa nedostali ani do baráže.

V kvalifikácii MS 2014 obsadili tretie miesto za Bosnou a Hercegovinou a Gréckom. V bojoch o európsky šampionát 2012 dokonca skončili až štvrtí za Ruskom, Írskom a Arménskom.

Druhý kôš? Pocta za odvedenú robotu

Slováci dosiaľ v ére samostatnosti postúpili na záverečný turnaj trikrát. Na majstrovstvá Európy 2016 i budúcoročné EURO sa dostali ako tím, ktorý bol pri žrebe kvalifikácie nasadený z tretieho koša.

Na svetový šampionát v roku 2010 dokonca postúpili zo skupiny, v ktorej boli až štvrtým nasadeným tímom. V tabuľke predbehli Česko, Poľsko i Severné Írsko. A jediné dve prehry utrpeli so Slovinskom, ktoré bolo až v piatom koši.

Zmenia Slováci túto štatistiku?

Žreb kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2022, ktoré sa uskutočnia v Katare, bude v pondelok 7. decembra o 18.00 v Zürichu.

Slovenskí futbalisti budú v druhom koši spolu so Švajčiarskom, Poľskom, Švédskom, Walesom, Ukrajinou, Rakúskom Tureckom, Srbskom a Ruskom.

S týmito súpermi teda v kvalifikácii určite o postup bojovať nebudú.

„Sme len jeden kôš od najlepších tímov v Európe, čo niečo znamená. Vnímam to ako poctu za odvedenú robotu v poslednom období,“ tvrdí bývalý futbalový reprezentant Martin Fabuš.

Akí súperi by Slovákom najviac vyhovovali z ostatných košov? A ktoré mužstvá môžu byť pre nich najnepríjemnejšie?

Z velikánov sú najprijateľnejší Dáni

Ideálnu skupinu pre slovenský tím vyberali aj fanúšikovia. Do ankety denníka SME sa zapojilo vyše osemtisíc hlasujúcich.

Z prvého koša si takmer polovica z nich želá Dánsko a vyhnúť by sa chceli Španielsku či Francúzsku.

„Sú to všetko svetové tímy a ťažko si z nich vyberať. Dáni sú však kvalitatívne najprijateľnejší,“ súhlasí Fabuš.

Slováci zdolali Dánov pred dvoma rokmi 3:0. V tíme súpera však nastúpili hráči s amatérskym štatútom pôsobiaci v nižších súťažiach.

Táto absurdná situácia vznikla ako dôsledok sporu medzi Dánskou futbalovou federáciou (DBU) a reprezentantmi.

Do skupiny si bývalý reprezentant nepraje Belgicko, ktoré je na čele svetového rebríčka FIFA. Navyše okrem Talianska je jediným tímom, ktorý v kvalifikácii o EURO 2020 nestratil ani bod.

Spolu s Francúzskom a Španielskom zabojujú Belgičania aj o víťazstvo v aktuálnej edícii Ligy národov. Momentálne sú to najlepšie štyri tímy v Európe.

„Videl som, ako Španieli nedávno deklasovali Nemecko 6:0. Hoci sme ich v poslednom vzájomnom zápase doma zdolali 2:1 (v kvalifikácii o ME 2016 - pozn. red.), bude lepšie sa im vyhnúť,“ reaguje Fabuš.

Len nie Česko, radšej Severné Írsko

Z tretieho koša si fanúšikovia najviac prajú Severné Írsko, cez ktoré Slovensko postúpilo z baráže na budúcoročné EURO.

„Spôsob hry Severného Írska nám vyhovuje. Zápasy proti takémuto súperovi dokážeme výsledkovo zvládnuť. Z tretieho koša sú najhrateľnejší,“ myslí si Fabuš.

Spôsob hry Severného Írska nám vyhovuje. Zápasy proti takémuto súperovi dokážeme výsledkovo zvládnuť. Z tretieho koša sú najhrateľnejší.


Martin Fabuš, bývalý futbalový reprezentant

Druhým najprijateľnejším súperom pre hlasujúcich je Fínsko, ktoré postúpilo na EURO 2020, keď v tabuľke za sebou nechalo Grécko, Bosnu a Hercegovinu či Arménsko.

„Pozor, Fíni v prípravnom zápase vyhrali vo Francúzsku, čo znamená, že urobili výrazný progres,“ upozorňuje Fabuš, ktorý je teraz trénerom dorastencov AS Trenčín.

Najmenej si slovenskí fanúšikovia želajú Írsko a Škótsko. Najväčším strašiakom bude zrejme Česko, s ktorými Slováci posledné štyri vzájomné zápasy prehrali.

„Česi nám nevyhovujú. V poslednom období navyše stúpajú výrazne nahor. Na reprezentačnej úrovni nás predbehli,“ dodáva Fabuš.

Maďari? Ich štýl Slovákom sedí

Bývalý reprezentant odhaduje, že technické tímy z tretieho koša ako Rumunsko či Bosna a Hercegovina nemusia Slovákom príliš vyhovovať.

Ale Maďarov, ktorí sa prebojovali na EURO 2020 a postúpili aj do A-divízie Ligy národov, sa však neobáva.

„Maďari majú kvalitných hráčov, veľkým talentom je Dominik Szoboszlai. Ale ich štýl hry nám sedí,“ načrtol Fabuš.

Milan Škriniar a Peter Pekarík. (Autor: AP/Peter Morrison)

Aj vo štvrtom koši sú viaceré nevyspytateľné tímy. Na jeho konci je nečakane Luxembursko, ktoré je aj pre hlasujúcich v ankete vysnívaným súperom.

„Je to outsider, najslabší a najschodnejší súper,“ súhlasí Fabuš.

Severné Macedónsko je jediným tímom z tohto koša, ktorý sa kvalifikoval na majstrovstvá Európy 2020. A možno aj preto je pre fanúšikov najmenej prijateľný.

Spolu s Gréckom, Slovinskom či Izraelom, s ktorým slovenskí futbalisti nedávno doma prekvapujúco prehrali 2:3.

„Sú to tímy, ktoré keď zahrajú výborne a my slabo, môžu nás zdolať. Proti každému však budeme favoritom,“ dopĺňa Fabuš.

Treba sa vyhnúť Kosovu

Dvojnásobne to platí proti mužstvám z piateho a šiesteho koša. Sú to európski outsideri a trpaslíci, nad ktorými sa musí víťaziť.

Prognózy SME a fanúšikov:

Ideálna skupina podľa SME: 1. Dánsko, 2. Slovensko, 3. Severné Írsko, 4. Luxembursko, 5. Andorra, 6. San Maríno

Skupina smrti podľa SME: 1. Belgicko, 2. Slovensko, 3. Česko, 4. Slovinsko, 5. Kosovo.

Ideálna skupina podľa fanúšikov: 1. Dánsko, 2. Slovensko, 3. Severné Írsko, 4. Luxembursko, 5. Andorra, 6. San Maríno

Skupina smrti podľa fanúšikov: 1. Španielsko, 2. Slovensko, 3. Škótsko (Írsko), 4. Severné Macedónsko, 5. Arménsko, 6. Moldavsko

Aj tu sa však nájdu nevyspytateľné a neželané tímy. Pre hlasujúcich sú nimi Arménsko, Azerbajdžan či Kazachstan.

„Rád by som sa vyhol najmä Kosovu,“ pridáva Fabuš.

Vôbec sa mu netreba čudovať. Kosovo v poslednej kvalifikácii poriadne trápilo aj Čechov, ktorých dokonca dokázalo zdolať.

Papierovo najschodnejším súperom z piateho koša je Andorra, ktorá bývala v minulosti zväčša až v poslednom výkonnostnom koši. Z neho si hlasujúci želajú San Marino.

„Zápasy s tímami z piateho a šiesteho koša musíme zvládať, ak sa chceme dostať na majstrovstvá sveta,“ konštatuje Fabuš.

Cesta k postupu na záverečný turnaj podľa neho vedie cez prijateľnú skupinu a dobrú forma slovenských futbalistov.

„Ak dostaneme náročnú skupinu, ani výborná forma hráčov nám nemusí stačiť. Ale aj keď dostaneme ľahkú skupinu a rozdieloví hráči nebudú v kluboch hrávať, nepostúpime. Potrebujeme mix. Šťastie pri žrebe a kvalitnú formu hráčov,“ vysvetľuje.

Postúpiť možno viacerými spôsobmi

V kvalifikácii na MS 2022 bude mať päť z desiatich skupín po šesť účastníkov, zvyšné ich budú mať iba päť.

Hrať sa bude v asociačných termínoch od marca do novembra 2021. Víťazi kvalifikačných skupín postúpia priamo na šampionát do Kataru.

Tímy z druhých priečok sa kvalifikujú do play off (bude ich desať). K nim pribudnú ešte dvaja najlepší skupinoví víťazi Ligy národov edície 2020/2021, ktorí si nevybojujú postup na MS v kvalifikácii.

Týchto dvanásť krajín rozdelí žreb do troch línií play off po štyroch účastníkoch. V každej sa bude hrať semifinále a finále (na jeden zápas).

Traja víťazi jednotlivých línií play off si vybojujú postup na šampionát, čím sa naplní európska kvóta trinástich účastníkov.

Majstrovstvá sveta v Katare sa budú hrať v netradičnom období - v novembri a decembri.

Nasadenie do košov pred žrebom kvalifikácie MS 2022

1. kôš: Belgicko, Francúzsko, Anglicko, Portugalsko, Španielsko, Chorvátsko, Nemecko, Dánsko, Taliansko, Holandsko.

2. kôš: Švajčiarsko, Poľsko, Švédsko, Wales, Ukrajina, Rakúsko, Turecko, Srbsko, Slovensko, Rusko.

3. kôš: Rumunsko, Írsko, Nórsko, Maďarsko, Island, Škótsko, Severné Írsko, Česko, Fínsko, Bosna a Hercegovina

4. kôš: Grécko, Slovinsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Albánsko, Bulharsko, Bielorusko, Izrael, Gruzínsko, Luxembursko

5. kôš: Cyprus, Arménsko, Faerské ostrovy, Azerbajdžan, Estónsko, Kosovo, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Andorra

6. kôš: Moldavsko, Malta, Lichtenštajnsko, Gibraltár, San Maríno

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články