Nekompromisný trest. Reprezentačný tréner dostal za korupciu 20 rokov väzenia

Li Tchie
Li Tchie (Autor: REUTERS)
SITA|20. máj 2025 o 13:55

Čína pracuje na radikálnej očiste futbalu od korupcie.

BRATISLAVA. Čínsky futbal zažíva hlboké otrasy. Roky škandálov, úplatkárstva a manipulácie so zápasmi poškodili imidž futbalu v Čine, ktorý teraz čelí radikálnej očiste.

Nedávne potvrdenie 20-ročného trestu odňatia slobody pre bývalého trénera národného tímu Li Tchie je len špičkou ľadovca v protikorupčnej kampani, ktorá postihla hráčov, rozhodcov aj funkcionárov.

Vyšší ľudový súd v provincii Chu-pej 30. apríla potvrdil 20-ročný trest odňatia slobody, ktorý bol v decembri uložený bývalému trénerovi čínskej reprezentácie Li Tchie za korupciu.

Ako referuje web španielskeho denníka AS, súd našiel dôkazy o úplatkárstve a manipulácii so zápasmi, a to ako počas jeho pôsobenia ako na klubovej aj reprezentačnej scéne.

Li Tchie bol v rokoch 2002 až 2006 hráčom anglického FC Everton a v Číne bol považovaný za celebritu.

Jeho svedectvo, ktoré v januári odvysielala štátna televízia CCTV, šokovalo celú krajinu, keďže sa priznal k tomu, že zaplatil takmer 400-tisíc eur za vymenovanie do funkcie trénera národného tímu.

Priznal sa tiež k manipulácii so zápasmi. „Veľmi ma to mrzí. Niektoré veci boli v tom čase vo futbale štandardnou praxou,“ povedal vtedy.

V Číne je manipulácia so zápasmi na futbalových ihriskách už mnoho rokov "ututlávanou" rutinou. Vlani v septembri Čínska futbalová asociácia (CFA) oznámila doživotné zákazy činnosti pre 43 osôb zapojených do ovplyvňovania zápasov.

Medzi sankcionovanými boli bývalí reprezentanti Ťin Ťing-tao, Kuo Tchien-jü a Ku Čchao, ako aj Juhokórejčan Son Džun-ho, ktorého zatkli v Číne v máji 2023 a po niekoľkých mesiacoch repatriovali do vlasti.

Súčasťou vyšetrovania bolo dovedna 120 zápasov, 128 podozrivých a 41 futbalových klubov.

Korupcie sa však dopúšťali aj mnohí rozhodcovia. V snahe obnoviť dôveryhodnosť rozhodovania v krajine preto CFA v marci tohto roku oznámila vytvorenie svojej prvej národnej rozhodcovskej akadémie.

Projekt, ktorého cieľom je vyškoliť novú generáciu rozhodcov podľa medzinárodných štandardov a prostredníctvom inovatívnych tréningových metód.

Je dôležité poznamenať, že súčasná ofenzíva proti korupcii by nebola možná bez základného politického rámca.

Od nástupu k moci v roku 2012 spustil prezident Si Ťin-pching protikorupčnú kampaň, ktorá zasiahla viacerých vysokopostavených predstaviteľov Komunistickej strany, štátnej správy a teraz aj športu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Nekompromisný trest. Reprezentačný tréner dostal za korupciu 20 rokov väzenia