Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Ako mohli zúfalí Slováci postúpiť na EURO, pýtajú sa v Česku

Dominik Greif v zápase Slovensko - Česko, Liga národov UEFA. (Autor: TASR)
Igor Dopirák|18. nov 2020 o 11:48

Česi píšu najmä o jednom hráčovi.

BRATISLAVA. Slovenskí futbalisti potrebujú vyhrať, aby mali nádej na udržanie sa v B-divízii. Českí hráči, naopak, bojujú o postup medzi elitu. A taktiež potrebujú zvíťaziť.

Stredajší večerný zápas medzi Českom a Slovenskom v Lige národov (hrá sa o 20.45 v Plzni, vysiela RTVS na Jednotke) je pre oba tímy veľmi dôležitý.

Čo o ňom píšu domáce médiá? A koľko priestoru venovali Slovákom?

Pozornosť púta Ďuriš

V Česku pozorne sledovali už nedeľňajší zápas svojho súpera. "Slováci v Lige národov porazili Škótov a pomohli aj Čechom," napísal hneď po stretnutí portál iDnes.

V súvislosti so stredajším súbojom dávajú tamojšie médiá do pozornosti najmä jedno meno - Michal Ďuriš.

Strelec rozhodujúceho gólu v baráži o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy (EURO) proti Severnému Írsku sa totiž narodil v Uherskom Hradišti a podstatnú časť kariéry strávil v Plzni.

"Má tri české tituly, narodil sa na Morave. Teraz chce Ďuriš viesť k výhre Slovákov," píše iDnes, pričom článok zaradil do prémiového obsahu.

"Trafil EURO, teraz sa slovenský hrdina Ďuriš vracia do Plzne. Vybavia sa spomienky na veľké zápasy, tuší," nesie titulok článku na sport.cz.

Úplne zúfalé Slovensko

České médiá sa však venujú najmä domácemu tímu. Väčšina z nich informuje o Slovensku len prostredníctvom predzápasovej tlačovej konferencie trénera Štefana Tarkoviča.

Výnimku tvorí portál lidovky.cz.

V komentári "Euro už nie je turnajom najlepších, ale trpezlivých. Cesta trápiacich sa Slovákov je dôkazom" sa autor pozastavuje nad tým, že kvalifikácia na majstrovstvá Európy priniesla až príliš veľa bizarností.

"Platiniho novátorstvo všetko zmenilo v chaos, ktorý ešte vyšperkoval ten okolo Covidu. Vďaka nemu v rozohranom ďalšom ročníku Ligy národov (ďalšia to novinka) až teraz postúpili na EURO ďalšie krajiny. Napríklad inak úplne zúfalé Slovensko," píše autor Antonín Vavrda.

"Naši východní susedia snáď odpustia, ale ako sa môže na turnaj tých najlepších tímov Európy dostať výber, ktorý do včerajšieho dňa vyhral za posledných dvanásť mesiacov z deviatich zápasov iba dva?" pýta sa.

V ďalšom článku už Lidovky informujú: "K postupu vedie iba výhra. Česko musí k prvenstvu v skupine poraziť oživených Slovákov."

Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články