Bizarná situácia v kvalifikácii na EURO, zo skupiny Slovenska môže postúpiť až 5 tímov

Ľubomír Šatka v zápase Bosna a Hercegovina - Slovensko v kvalifikácii EURO 2024.
Ľubomír Šatka v zápase Bosna a Hercegovina - Slovensko v kvalifikácii EURO 2024. (Autor: TASR/AP)
TASR|20. nov 2023 o 13:20

Okrem Portugalska a Slovenska môžu na šampionát postúpiť ďalšie tri tímy.

BRATISLAVA. V priebežnej postupovej matematike miesteniek z Ligy národov UEFA, z ktorej vzídu po play-off poslední traja účastníci futbalových ME 2024, sa rysuje aj raritná, no menej pravdepodobná možnosť.

Na EURO by mohlo postúpiť až päť tímov zo šesťčlennej kvalifikačnej J-skupiny, z ktorej sa už kvalifikovali suverénni Portugalci a v tabuľke druhí Slováci.

Istotu účasti v play-off štyroch vetiev majú víťazi skupín v Lige národov. Ak sa už na záverečný turnaj do Nemecka kvalifikovali, nahradí ich ďalší najlepšie umiestnený tím vo svojej divízii.

Spomedzi tímov A-vetvy na základe priebežnej matematiky postúpia do play-off Poliaci, v "béčku" Izrael, Bosna a Hercegovina a Fínsko. Gruzínsko, Grécko, Luxembursko budú zástupcami C-vetvy.

Do B-vetvy by mohol postúpiť aj Island za predpokladu, že Ukrajina zoberie vo vzájomnom súboji priamu miestenku Taliansku. Islanďania by dokonca mohli hrať aj v A-vetve play-off.

Ak postúpia z divízií A až C menej ako štyri tímy z jednej divízie, prvé voľné miesto by pripadlo najlepšie umiestnenému víťazovi "déčka" – Estónsku.

Táto možnosť je reálna za predpokladu, že aspoň jeden z dvojice Taliansko a Česko postúpi priamo. Taliani nesmú prehrať na Ukrajine a Česi potrebujú uhrať bod s Moldavskom.

Zaujímavosťou je, že ak by Slováci skončili tretí za Luxemburskom, tak by nemali šancu na postup cez LN, pričom Island i Bosna ju majú.

Žreb play-off sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra vo švajčiarskom Nyone. Jednotlivé súboje play-off sú na programe 21.-26. marca 2024.

Tabuľka skupiny J - kvalifikácia EURO 2024

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Bizarná situácia v kvalifikácii na EURO, zo skupiny Slovenska môže postúpiť až 5 tímov