BARCELONA. Iniciátori futbalovej Superligy (ESL) prišli s novým rozšíreným formátom, ktorý by umožnil účasť osemdesiatich tímov. Kauza okolo kontroverznej súťaže pritom stále čaká na verdikt zo strany Súdneho dvora Európskej únie.
V apríli 2021 sa tucet najväčších európskych klubov prihlásil ku kontroverznému projektu, no ten stroskotal po vlne kritiky zo strany národných zväzov, klubov, fanúšikov i UEFA a FIFA.
Tie pohrozili sankciami pre potenciálnych účastníkov a európsky strešný orgán začal v reakcii pracovať na rozšírenom formáte Ligy majstrov.
Zatiaľ čo väčšina klubov od vzniku ESL upustila, Real Madrid, Barcelona a Juventus ho naďalej podporujú. Kluby La Ligy pritom chráni pred sankciami zo strany UEFA rozhodnutie španielskeho súdu.
"Z našej diskusie s klubmi jasne vyplynulo, že nemajú možnosť vyjadrovať svoje názory proti systému. Autority sa snažia potlačiť ich postoje hrozbou sankcií. Naše dialógy boli úprimné, priame a plodné.
Vyplynul z nich jasný záver – je potrebná zmena a musíme položiť jej základné kamene," uviedol pre agentúru DPA riaditeľ projektu Bernd Reichart. Spoločnosť A22 Sports Management, ktorá vznikla v polovici októbra a zastupuje záujmy klubov Superligy, argumentovala potrebou zaujať mladšie generácie a konkurovať ostatným športom.
"Je dôležité, aby mladšia generácia, ktorú priťahujú expandujúce globálne športy z USA a digitálny svet, naďalej považovala futbal za najatraktívnejší šport na svete.
Toto môžeme dosiahnuť len prostredníctvom súťaží, ktoré budú celú sezónu ponúkať vzrušujúce zápasy," citovala DPA z oficiálneho vyhlásenia A22.
ESL by bola po novom vo formáte divízií a všetky tímy by mali garantovaných štrnásť zápasov.
Do ligy by sa kvalifikovali na základe výsledkov vo svojich domácich súťažiach a samotná Superliga by nemala žiadnych stálych členov. Od zúčastnených by okrem toho požadovala finančnú udržateľnosť.