Marcel Sabitzer. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. okt 2023 o 11:56

V nadstavenom čase nepremenil veľkú šancu domácich Turaj Bajramov.

BAKU. Rakúsky futbalista Marcel Sabitzer zariadil v pondelok svojmu národnému tímu postup na budúcoročné ME v Nemecku.

Striedajúci hráč premenil po troch minútach na ihrisku penaltu a strelil tak jediný gól zápasu F-skupiny na pôde Azerbajdžanu.

Rakúšania sa predstavia na treťom kontinentálnom šampionáte za sebou a štvrtom vôbec.

Triumf v Baku zaistil Rakúšanom jednu z dvoch postupových pozícií. Najbližšie k nim je s desaťbodovou stratou Švédsko, ktoré môže získať body už iba z troch zápasov.

Jeho pondelňajší duel na pôde Belgicka prerušili v dôsledku teroristického útoku, pri ktorom zahynuli dvaja fanúšikovia hostí.

Štvrtý gól Sabitzera

Sabitzer, ktorý pôsobí v Borussii Dortmund, striedal v polčase a penaltu premenil po ruke Rahila Mammadova.

Ten stál v múre počas priameho kopu v podaní 29-ročného hráča. Pre stredopoliara to bol štvrtý gól v kvalifikácii a druhý z penalty v tomto asociačnom termíne.

Vo svojom národnom tíme je momentálne najlepší strelec, pričom tri presné zásahy poslal do siete Azerbajdžanu.

Domáci mohli ešte v závere využiť vylúčenie Guida Burgstallera, ktorý dostal v nadstavení dve žlté karty.

Tesne predtým nepremenil veľkú šancu Tural Bajramov, ktorý trafil z výbornej pozície na hranici malého vápna žrď.

Jeho tím stratil prehrou šancu na postup, na udržanie svojich nádejí by však musel zdolať súpera minimálne o tri góly.

Pivná sprcha Ragnicka

Tím trénera Ralfa Ragnicka sa tak pripojil k Belgicku, ktoré malo istý postup už po triumfe 3:2 na pôde Rakúska.

Rakúsko dosiahlo na európskom šampionáte najlepší výsledok v roku 2021, keď postúpilo do osemfinále.

V prvom kole vyraďovačky vtedy nestačilo na neskorších majstrov z Talianska - podľahlo im 1:2 po predĺžení.

Nemecký kormidelník "schytal" na tlačovej konferencii po zápase pivnú sprchu od svojich hráčov.

"Teraz už môže vstúpiť do krajiny. Včera sme o tom ani nevedeli, tímový manažér spravil maximum, aby mu zabránil prísť," povedal odľahčene stredopoliar Christoph Baumgartner pre SkySports.

Narážal na trénerove problémy s vízami, pre ktoré strávil pri príchode do krajiny niekoľko hodín na letisku.

Rakúšania vyhrali päť z predchádzajúcich siedmich zápasov. V kvalifikácii ich čaká už len zápas na pôde Estónska (16.11.).

Azerbajdžan má pred sebou stretnutie proti Švédsku (16.11.) a svoje pôsobenie v kvalifikácii uzavrie o tri dni neskôr na pôde Belgicka.

Tabuľka skupiny F v kvalifikácii o EURO 2024

Domov»Futbal»Reprezentácie»Rakúšania sa o výhru strachovali až do konca, o triumfe rozhodol striedajúci žolík