Kolektívne zlyhanie a deň národnej hanby, Angličania hodnotia finále EURO

Jeden z chuligánov počas finále EURO 2020.
Jeden z chuligánov počas finále EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. dec 2021 o 14:36

Dve tisícky domácich priaznivcov bez lístkov na sedemnástich miestach vnikli cez brány do londýnskeho štadióna.

LONDÝN. Agresívne správanie časti domácich fanúšikov počas finálového zápasu tohtoročných majstrovstiev Európy vo futbale medzi Anglickom a Talianskom v Londýne viedlo aj k situáciám s možným ohrozením na životoch ľudí.

Anglické vyšetrovacie orgány uviedli, že približne dve tisícky domácich priaznivcov bez lístkov na sedemnástich miestach vnikli cez brány do štadióna Wembley a mnohí z nich si kliesnili cestu násilným spôsobom aj bitkami so službukonajúcimi usporiadateľmi.

Títo fanúšikovia by mali mať v budúcnosti zakázaný prístup na futbalové štadióny, aby sa podobné situácie neopakovali.

Kolektívne zlyhanie

"Správanie týchto ľudí bolo hanebné a hraničilo s ohrozením na životoch ostatných. Nech je to budíček pre nás všetkých, že toto už ďalej nesmieme tolerovať ako súčasť našej národnej kultúry. Aj keď poriadne trápnej," uviedla 129-stranovej posudkovej správe bývalá vládna úradníčka Louise Caseyová.

Angličania prehrali s Talianmi až po strelách zo značky pokutového kopu. Caseyová ďalej uvádza, že na štadión s povolenou pandemickou kapacitou 67-tisíc ľudí by v prípade triumfu domáceho tímu zrejme násilne vnikli ďalšie tisícky chuligánov, ktorí by chceli naživo vidieť odovzdávanie víťaznej trofeje.

"To, čo sme videli, bolo kolektívne zlyhanie. Nespratníci spôsobili, že deň národnej hrdosti sa zmenil na deň národnej hanby. Odporúčam, aby FA začala kampaň na prevýchovu fanúšikov.

Vyhrážanie sa, násilie, používanie svetlíc a rakiet, nadmerná konzumácia alkoholu a kokaínu, to všetko spolu vytvára atmosféru nepokojov a strachu na štadiónoch.

Navyše, počas pandémie sme prišli o časť usporiadateľov, čiže situácia počas finále na Wembley aj z tohto pohľadu nebola zvládnutá," doplnila Caseyová.

Búrka nezákonnosti

Európska futbalová únia (UEFA) už potrestala Anglicko za násilnosti počas finále ME neúčasťou fanúšikov na jednom domácom zápase Ligy národov. Odohrajú ho v júni 2022.

Ak počas najbližších dvoch rokov nastane ďalší incident s nespratnými priaznivcami na reprezentačnom zápase, UEFA opäť Angličanom zatvorí štadión na jeden zápas.

"Revízna správa jasne ukazuje, že počas zápasu na Wembley sa odohrala búrka nezákonnosti. Zjavne sme neboli pripravení na riešenie takého hanebného správania tisícok fanúšikov bez lístkov.

Spoločne nesmieme dovoliť, aby sa to ešte niekedy zopakovalo," reagoval výkonný riaditeľ anglickej Futbalovej asociácie (FA) Mark Bullingham.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Kolektívne zlyhanie a deň národnej hanby, Angličania hodnotia finále EURO