Francúzski hádzanári vyhrali majstrovstvá Európy

(Autor: SITA/AP)
TASR|31. jan 2010 o 19:08

Hádzanári Francúzska sa v nedeľu vo Viedni nezmazateľne zapísali do histórie tohto športu.

VIEDEŇ. Vo finále 9. ME vo Viedni zvíťazili nad Chorvátskom 25:21 a stali sa prvým tímom, ktorý triumfoval na troch rôznych vrcholných podujatiach za sebou.

Zverenci trénera Clauda Onestu sú úradujúcimi olympijskými víťazmi i majstrami sveta. Vďaka zisku zlatých medailí v Rakúsku a druhému titulu majstrov Európy si Francúzi automaticky zabezpečili účasť na ME 2012 v Srbsku.

Nikola Karabatič, najlepší strelec Francúzska: "Aj v prvom polčase sme hrali dobre, no doplácali sme na nepresnú streľbu. V druhom polčase sme ich jednoducho prevalcovali. Každým zápasom sme sa zlepšovali a zisk treble je tou najkrajšou bodkou za úspešným turnajom."

Lino Červar, tréner Chorvátska: "V závere prvého polčasu sme príliš ľahko prišli o ťažko vybudovaný náskok a to sa nám vympostilo. V druhom polčase nám došiel dych a Francúzi to dokonale využili."

Chorvátsko - Francúzsko 21:25 (12:12)

Chrovátsko: Alilovič - Balič 4, Duvnjak 3, Zrnič 7/6, Kopljar 1, Vori 2, Gojun, Valčič, Štrlek 2, Čupič, Vukovič 2, Muša, Buntič

Francúzsko: Omeyer - Fernandez 2, Dinart, Narcisse 3, Joli 1/1, Karabatič 6, Abalo 4, Sorhaindo 3, Guigou 3/1, Bosquet 2, Gille 1, rozhodovali: B. Methe a R. Methe (obaja Nem.), 7 m: 9/5 - 4/2, vylúčení 3:3, ČK: Mataija (Chor.), 11.000 divákov (vypredané)

2010 (Rakúsko): 1. Francúzsko, 2. Chorvátsko, 3. Island

Chorváti začali aktívne a v úvode zápasu si udržiavali dvojgólový náskok, keď ťažili najmä z rýchlych protiútokov. V 15. minúte sa prvýkrát strelecky presadil francúzsky kanonier Karabatič, ktorý vyrovnal na 6:6, no Chorváti boli aj v ďalšom priebehu prvého polčasu lepším tímom.

Vďaka skvelým zákrokom brankára Aliloviča i presnej streľbe si dve minúty pred odchodom do kabín vypracovali trojgólový náskok. Záver polčasu však nezvládli a po zbytočných stratách lopty umožnili Francúzom ešte do prestávky vyrovnať.

Po zmene strán pokračovali olympijskí šampióni v ofenzíve a v 37. minúte viedli už 17:13. Potom však prišli francúzske suchoty a hoci Omeyer zneškodnil dve sedmičky, dvanásť minút pred koncom znížili Chorváti na rozdiel jediného gólu. Francúzi však nepripustili drámu, v priebehu troch minút získali späť stratený náskok a záver s prehľadom odkontrolovali.