Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

FIFA si vyslúžila kritiku aj od asociácie, v ktorej je päť slovenských klubov

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|24. sep 2021 o 14:14

ECA nesúhlasí s dvojročným cyklom MS vo futbale.

LONDÝN. Európske kluby ostro vystúpili proti snahe Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) organizovať svetový šampionát každé dva roky. Pripojili sa tak k Európskej futbalovej únii (UEFA), ktorá tento plán striktne odmietla.

UEFA dôrazne požiadala FIFA, aby podobné snahy neriešila prostredníctvom "PR marketingu" bývalých hráčov a trénerov ako je napríklad Arséne Wenger.

Ostro proti iniciatíve okrem UEFA vystúpili aj zástupcovia Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL).

Európska asociácia klubov (ECA) zastupujúca 234 najväčších klubov varovala prezidenta FIFA Gianniho Infantina, že konanie MS každé dva roky by malo deštruktívny dopad na európsky futbal.

ECA obvinila FIFA vrátane jej prezidenta Infantina, že chce ku zmene pristúpiť veľmi rýchlo a plánuje tým získať ešte väčšiu kontrolu nad svetovým futbalom.

Hoci si asociácia uvedomuje potrebu zmeny kalendára, privítala by skôr redukciu asociačných termínov, aby hráči mali viac času na regeneráciu.

"Namiesto serióznej komunikácie s klubmi sme svedkami PR kampaní. Akékoľvek rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti medzinárodného kalendára zápasov môže prísť iba so súhlasom futbalových klubov. Prioritou je zdravie hráčov.

Reforma medzinárodného kalendára musí byť spoločným dielom, vybalansovaným a podrobne odkonzultovaným všetkými stranami. Nemôže ísť len o jednostranné záujmy FIFA pretlačované sériou takýchto PR kampaní," citovala agentúra AP zo stanoviska ECA.

Členmi ECA sú všetky popredné svetové tímy, výnimkou sú momentálne iba FC Barcelona, Real Madrid a Juventus v súvislosti s neúspešným projektom Superligy.

Zo Slovenska je členom ECA päť klubov - FC Spartak Trnava je riadnym členom asociácie a kluby AS Trenčín, MFK Ružomberok, MŠK Žilina a ŠK Slovan Bratislava figurujú ako pridružení členovia.

Súvisiace články