Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Vojna sťažností pokračuje, Ukrajina chce napadnúť štart luxemburského reprezentanta

Roman Yaremchuk v zápase proti Portugalsku. (Autor: Armando Franca TASR/AP)
SITA|28. mar 2019 o 13:16

K prípadnej sťažnosti Ukrajincov by sa mohli pridať aj Litovčania.

KYJEV. Ukrajinská futbalová federácia (FFU) plánuje podať sťažnosť na Európsku futbalovú únie (UEFA) namierenú proti Luxembursku.

Ukrajinci chcú napadnúť proces tzv. naturalizácie luxemburského reprezentačného záložníka Gersona Rodriguesa. Ukrajinci majú toto eso pripravené v rukáve pre prípad, že by sa UEFA rozhodla potrestať ich odpočtom všetkých štyroch bodov, ktoré tím trénera Andrija Ševčenka získal v marcových zápasoch B-skupiny kvalifikácie ME 2020 proti Portugalsku (0:0) a Luxembursku (2:1).

Funkcionári obidvoch spomenutých krajín poslali UEFA sťažnosť proti údajne neoprávnenému štartu Júniora Moraesa. Ukrajinci mali porušiť platné nariadenia UEFA, podľa ktorých môže futbalista v dospelosti reprezentovať inú než rodnú krajinu až po tom, ako preukáže, že na území svojej "novej" vlasti žil nepretržite aspoň päť rokov.

Pred odchodom na hosťovanie do čínskeho klubu Tchien-ťin Čchüan-ťien v roku 2017 však rodený Brazílčan na Ukrajine žil iba štyri roky a sedem mesiacov. Na splnenie podmienky piatich rokov mu chýbalo 183 dní.

Ukrajinci sa bránia tvrdením, že hráč do Číny zamieril iba na hosťovanie, čo sa podľa ukrajinskej legislatívy považuje ako vyslanie na služobnú cestu, a teda hráč podľa tamojších zákonov neprerušil život na Ukrajine.

Prípad Gersona Rodriguesa je podľa uvedeného zdroja podobný. Dvadsaťtriročný portugalský rodák pôsobil a žil v Luxembursku menej ako päť rokov (2013-2017) predtým, ako prestúpil do holandského klubu SC Telstar.

Rodrigues nastúpil v obidvoch marcových kvalifikačných zápasoch proti Litve (2:1) aj Ukrajine (1:2). V oboch prípadoch strelil víťazný gól, v druhom z duelov však prekonal vlastného brankára. K prípadnej sťažnosti Ukrajincov by sa tak mohli pridať aj Litovčania.

Súvisiace články