Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Vypichli dve opory a načreli do histórie. Sto dní pred EURO si posvietili na Slovákov

Slovenská futbalová reprezentácia. (Autor: TASR/PA)
Sportnet, TASR|3. mar 2021 o 23:59

Ktoré tri mená zaradila UEFA medzi zaujímavosti?

NYON. Európska futbalová únia (UEFA) priebežne na webe EURO 2020 predstavuje jednotlivých účastníkov letného kontinentálneho šampionátu.

Presne 100 dní pred úvodným hvizdom turnaja prišlo aj na Slovensko, ktoré bude v ére samostatnosti účinkovať na svojich druhých majstrovstvách Európy.

Načreli hlbšie do histórie

Autori článku vyzdvihujú bohatú slovenskú históriu na európskych šampionátoch ešte z éry spoločného Československa.

Slovenskí hráči sa pomohli na ME vo výberoch spoločného štátu (1960, 1976 a 1980) trikrát získať cenné kovy. V roku 1976 v pamätnom Belehrade titul, v rokoch 1960 a 1980 bronzové medaily.

Najviac štartov na ME

6: Koloman Gögh, Ladislav Jurkemik, Michal Masný, Anton Ondruš

4: Jozef Barmoš, Ján Ďurica, Marek Hamšík, Matúš Kozáčik, Ján Kozák st., Juraj Kucka, Peter Pekarík, Martin Škrtel, Vladimír Weiss ml.

Na EURO 2016 vo Francúzsku postúpili Slováci do osemfinále, kde ich vyradili Nemci.

"Slovenskí hráči boli kľúčovými pri ziskoch medailí Československa. Po rozdelení cesty s Českou republikou ale chýbali na piatich šampionátoch za sebou. Túto bilanciu pretrhli na ME 2016, na ktorých sa dostali do osemfinále," píše sa na uefa.com.

Kto má byť lídrom Slovenska?

Kľúčovými hráčmi slovenskej reprezentácie na blížiacom sa šampionáte majú byť kapitán a špílmacher Marek Hamšík a stopér Milan Škriniar.

"Hamšík je rekordérom Slovenska v počte medzištátnych zápasov i gólov (126/26). Stále zostáva najdôležitejším hráčom mužstva aj vo veku 33 rokov.

Stredopoliar zažil debut v reprezentácii v roku 2007 a prvýkrát ho viedol ako kapitán vo veku 21 rokov. V kvalifikácii EURO 2016 bol s piatimi gólmi lídrom tímu, spolu ich dal v kvalifikácii desať a jeden na finálovom turnaji," predstavujú bývalého stredopoliara Neapolu.

"Stopér Interu Miláno Milan Škriniar má 36 reprezentačných štartov. Má excelentnú prihrávku a hrá dôležitú úlohu v príprave medzihry z defenzívy.

Od roku 2017 po odchode Jána Ďuricu sa stal základným kameňom obrany. Na EURO vo Francúzsku zaznamenal dva štarty," referuje ďalej zdroj.

Strely Jurkemika, ale aj Panenku

UEFA pripomenula aj pamätné góly Slovákov v histórii európskych turnajov či ich kvalifikáciách.

"Silná strela Ladislava Jurkemika z diaľky v zápase o bronz proti Taliansku na ME 1980 v Neapole patrí ku šampionátovej klasike. Pomohla k zisku bronzu pre Čechoslovákov."

"Gólový príspevok Mareka Hamšíka z ťažkého uhla v skupinovej fáze znamenal zvýšenie náskoku proti Rusku na 2:0 po tom, ako Vladimír Weiss otvoril skóre. Slovensko vyhralo 2:1 a dosiahlo zatiaľ jediné víťazstvo na finálovom turnaji v ére samostatnosti," charakterizujú Hamšíkov gól proti Rusku vo francúzskom Lille.

Nezabudlo sa ani na pamätnú hlavičku Miroslava Stocha v kvalifikácii proti Španielsku v Žiline. Web UEFA však mylne za dejisko duelu označil Trnavu.

"Náhradník Miroslav Stoch prekonal hlavičkou Ikera Casillasa, zariadil šokujúcu prehru Španielska 1:2 a ukončil obhajcovi titulu 36-zápasovú sériu bez prehry v kvalifikáciách ME."

Ako ďalšie pamätné momenty označila UEFA gól Antonína Panenku v rozstrele z 11 m v Belehrade či úspešný rozhodujúci pokus Jozefa Barmoša v rozstrele o bronz o štyri roky neskôr.

"Autor rozhodujúcej penalty proti NSR Antonín Panenka bol síce rodák z Česka, ale v mužstve bolo plno slovenských talentov a malo na lavičke dvoch Slovákov - hlavného Václava Ježka a asistenta Jozefa Vengloša," píše UEFA.

"Slovenský rodák Jozef Barmoš premenil rozhodujúcu strelu vo vyčerpávajúcom rozstrele s Talianskom, ktorý sa skončil 9:8 a ziskom bronzu pre Československo."

3 slovenské zaujímavosti podľa UEFA

Anton Ondruš je jediným Slovákom, ktorý strelil dva góly na ME, oba padli v semifinále 1976 v Záhrebe proti Holandsku pri výhre ČSSR 3:1, keď najprv otvoril skóre a potom si dal aj vlastný gól.

Ján Kozák st. obliekal dres Československa na ME 1980 a o 36 rokov viedol Slovensko ako tréner na EURO 2016

Milan Škriniar je najmladším Slovákom, ktorý si obliekol dres v zápase finálového turnaja ME. V súboji proti Anglicku (0:0) v Saint-Étienne nastúpil vo veku 21 rokov a 130 dní.


Súvisiace články