Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Etická komisia FIFA rozhodla. Blatter a Platini dostali osemročný dištanc

Michel Platini (vpravo) gratuluje Seppovi Blatterovi k opätovnému zvoleniu za prezidenta FIFA. Teraz obaja dostali dištanc. (Autor: SITA/AP)
TASR|21. dec 2015 o 09:51

Obaja stáli na čele najväčších futbalových organizácií. Michel Platini a Sepp Blatter dostali osemročný zákaz činnosti od Etickej komisie FIFA.

ZÜRICH. Etická komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) potrestala šéfa Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho i prezidenta FIFA Seppa Blattera osemročným zákazom činnosti.

Definitívny ortieľ padol v pondelok ráno vo švajčiarskom Zürichu.

Súdna komora etickej komisie na čele s Hansom-Joachimom Eckertom po minulotýždňovom vypočutí oboch aktérov kauzy rozhodla, že Platini sa dopustil konfliktu záujmov a porušil princíp lojálnosti. Blatterovi k tým istým deliktom pripísali aj ponúkanie darov - všetko v rozpore s etickým kódexom FIFA .

Obaja vopred avizovali, že sa proti nepriaznivému verdiktu odvolajú.

platini_blatter_r3945_res.jpg

Platini a Blatter mali porušiť princíp lojálnosti. FOTO - SITA/AP.

"Podľa článku 20, paragrafu 1, je zakázané ponúkať a prijímať dary a iné benefity. Okrem toho sa páni Platini a Blatter dopustili konania, ktoré bolo podľa článku 19, paragrafov 1, 2 a 3 vyhodnotené ako konflikt záujmov," uvádza sa v stanovisku Etickej komisie FIFA.

Trest nadobudol okamžitú platnosť. Počas osemročného obdobia nebudú môcť Platini s Blatterom vykonávať žiadne aktivity vo futbalovom hnutí doma ani na medzinárodnom poli.

eckert_res.jpg

Šéfom Súdnej komory etickej komisie je Hans-Joachim Eckert. FOTO - TASR/AP.

Obaja funkcionári čelili doživotnému dištancu. Napokon sa však vo futbalovom dianí nebudú môcť pohybovať osem rokov. Okrem toho zaplatí Blatter pokutu 50-tisíc švajčiarskych frankov, Platini o 30-tisíc viac. Informovala agentúra Reuters.

Platini bol pôvodne suspendovaný na deväťdesiat dní pre podozrivú platbu spred štyroch rokov.

Francúz mal v roku 2011 prijať od Blattera dva milióny švajčiarskych frankov, údajne za prácu v úlohe jeho poradcu v rokoch 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žiaden doklad.

Obaja funkcionári tvrdia, že medzi sebou mali ústnu dohodu. Aj Blatter dostal od etickej komisie pôvodný trest na 90 dní. Obaja odmietali priznať vinu.

Platini sa nezúčastnil na piatkovom pojednávaní pred členmi etickej komisie FIFA. Francúzsky funkcionár odmietol osobne prísť do Zürichu na protest proti údajnému porušovaniu jeho práv. Na pojednávaní ho zastupoval advokát Thibaud d'Ales.

Naopak, Blatter využil právo predstúpiť pred súdny tribunál etickej komisie, kde minulý týždeň obhajoval svoje kroky v najvyššej funkcii. Na pojednávaní vyhlásil, že sa vždy správal korektne.

blater.jpg

Sepp Blatter vo štvrtok prišiel do Zürichu, aby predstúpil pred etickú komisiu FIFA. FOTO - TASR/AP.

"Na osobnom pojednávaní ako aj v písomnom stanovisku pán Blatter nedokázal jednoznačne preukázať, že platba pánovi Platinimu mala legálny rámec. Súdna komora jeho stanovisko vzala na vedomie, no vyhodnotila ho ako nepresvedčivé," konštatuje správa Etickej komisie FIFA.

Blatter čelí vo Švajčiarsku vyšetrovaniu pre podozrenie zo zlého hospodárenia a sprenevery vo funkcii šéfa FIFA. Je aj v centre pozornosti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý vedie rozsiahle vyšetrovanie v korupčnej kauze.

Blatter vo februári budúceho roka vo funkcii prezidenta FIFA končí. Na mimoriadnom kongrese (26. februára 2016) by mali zvoliť jeho nástupcu.

Súvisiace články