Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Šatan nepotvrdil Bokrošov koniec, výkonný výbor skritizoval Pospíšila s Fafrákom

Ernest Bokroš. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
Sportnet|23. jan 2019 o 09:36

Po MS trénera kritizovali hráči.

BRATISLAVA. Tréner Ernest Bokroš zatiaľ nekončí pri hokejovej reprezentácii hráčov do 20 rokov. Zmluvu má do 30. apríla a tú aj dodrží.

Na stredajšej tlačovej besede to uviedol generálny manažér slovenských reprezentácií Miroslav Šatan.

"Ernest má zmluvu do 30. apríla. Ešte ho čaká turnaj s hráčmi do 19 rokov, na ktorom sa podľa plánu zúčastní. Po skončení sezóny sa o jeho budúcnosti budeme rozprávať," zhodnotil Šatan.

Médiá už predpoludním informovali, že Bokroš pri reprezentácii skončí. Odvolávali sa na vetu z vyhlásenia SZĽH "isté je, že Ernestovi Bokrošovi skončí zmluva v apríli 2019. Kam povedú jeho ďalšie kroky, zatiaľ nie je známe".

Šatan však uviedol, že táto formulácia neznamená Bokrošov koniec.

Nebezpečný precedens

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) spolu s trénermi reprezentácií vydal spoločné stanovisko k situácii, ktorá vznikla po nedávnych majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade.

Po nich hráči Martin Pospíšil a Miloš Fafrák kritizovali trénera Bokroša, štýl vedenia tímu, staranie sa o hráčov, prípravu taktiky, motiváciu na zápasy a mnohé ďalšie základné potreby.

"Výkonný výbor a reprezentační tréneri súhlasia s tým, aby sme aj naďalej vychovávali sebavedomých hokejistov s vlastným názorom, ale aj so zodpovednosťou a úctou k starším ľuďom. Udalosti, ktoré sa stali po MS juniorov, vnímame ako nebezpečný precedens," uvádza sa vo vyhlásení.

"Nemôžeme súhlasiť s konaním, keď hráč verejne vyčíta akýkoľvek krok, ktorý tréner urobí, zhadzuje ho, kritizuje v médiách či na sociálnych sieťach, diktuje si podmienky, za ktorých je ochotný hrať, prípadne si určuje pozície, na ktorých je ochotný hrať," pokračuje sa vo vyhlásení.

"Zodpovednosť za výsledky totiž nesie tréner a on sa za ne bude zodpovedať. Taktiež ani rodičia hráča nemôžu zasahovať do tréningového procesu, do rozhodovania trénera a mali by sa zdržať verejného hanobenia.

Sociálne siete nemôžu byť prostriedok, ktorým si niekto vydobýja miesto v nominácii, tvorí ju a posudzuje alebo odsudzuje výkony."

Chcú vypracovať štatút reprezentanta

Šatan uviedol, že hráči si nemôžu dovoliť verejne kritizovať trénera na klubovej a ani reprezentačnej úrovni. Ako príklad uviedol kluby zámorskej NHL, ktoré takéto správanie sa svojich hokejistov netolerujú.

Situáciu, ktorá vznikla po MS hráčov do 20 rokov však preveril. Predostrel aj svoj návrh riešenia problému.

Nemyslím si, že v tíme bola kvalita, aby bolo lepšie umiestnenie.


Miroslav Šatan, generálny manažér slovenských reprezentácií

"Rozprával som sa s viacerými členmi realizačného tímu. S agentmi hráčov i samotnými hokejistami. Hráči nemajú právo verejne kritizovať trénerov. Ak by sme podľahli tomuto trendu, rodičia by mohli voliť trénerov na internete," vravel Šatan.

"Hráči, ktorí chcú hrať profesionálne, vedia, ako sa majú správať. Nemôžu kritizovať vlastné kluby, a to sa nemôže diať ani v reprezentácii. Aj v NHL sú za to veľmi tvrdé postihy. Chceme vypracovať štatút reprezentanta a dotazník pre hráčov, ktorý by mohli vyplniť a odoslať prezidentovi, generálnemu manažérovi či sekretárovi, aby sme zastihli problém, ak by nejaký bol," doplnil.

Šatan: Nemali sme kvalitu na lepšie umiestnenie

Podobne sa vyjadril aj prezident SZĽH Martin Kohút. Ten ani s odstupom času nevidí problém v tom, že na tlačovej konferencii po MS a následných turbulentných dňoch predstúpili pred médiá bok po boku tréner Bokroš a hráči Martin Fehérváry a Marek Korenčík.

"Tlačovka po šampionáte bola štandardná. Býva každý rok. Sú tam tréner a hráči. Chalani odpovedali na otázky ohľadom svetového šampionátu. Na základe vzniknutej situácie sme získavali informácie, aby sme sa teraz mohli vyjadriť," uviedol Kohút.

Šatan si myslí, že hokejisti nemali kvalitu na to, aby skončili na lepšej pozícii ako na ôsmom mieste, ktoré obsadili.

"Okolo tohto mužstva bolo už pred dvoma rokmi utvorené veľké haló. Zrejme aj to nie veľmi pomohlo. Očakával som ôsme miesto, ktoré sme napokon aj obsadili. Nemyslím si, že v tíme bola kvalita, aby bolo lepšie umiestnenie. Chlapci zrejme mali vyššie očakávania a po turnaji sa v nich zhromaždila frustrácia, potom znevažovali prácu realizačného tímu," zamyslel sa Šatan.

Spoločné stanovisko Výkonného výboru SZĽH a reprezentačných trénerov SZĽH:

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja a reprezentační tréneri SZĽH, vydávajú spoločné stanovisko na základe nedávnych udalostí, spojených s verejnou kritikou trénera hokejovej reprezentácie do 20 rokov dvoma jeho zverencami.

Výkonný výbor SZĽH a reprezentační tréneri SZĽH súhlasia s tým, aby sme v našej krajine aj naďalej vychovávali sebavedomých a cieľavedomých mladých ľudí, ktorí sa neboja postaviť sa za svoj názor. Ruka v ruke s tým však musí ísť aj úcta a rešpekt k trénerom. Práve oni sú popri rodičoch kľúčovými ľuďmi, pri výchove mladej generácie, a to nielen tej hokejovej. Situáciu, ktorá vznikla po nedávno skončených majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov, preto vnímame ako nebezpečný precedens do budúcnosti.

Nemôžeme súhlasiť s takým konaním, keď hráč verejne vyčíta akýkoľvek krok, ktorý tréner urobí, zhadzuje ho, kritizuje v médiách, či na sociálnych sieťach, diktuje si podmienky, za ktorých je ochotný hrať, prípadne si sám určuje pozície, na ktorých je ochotný hrať a na ktorých ochotný hrať nie je. Zodpovednosť za výsledky totiž nesie tréner a za tie sa, v prípade neúspechu, bude zodpovedať. Podobne sme toho názoru, že ani rodič hráča nesmie zasahovať do tréningového procesu, do rozhodovania trénera a mal by sa zdržať verejného hanobenia trénerskej činnosti. Sociálne siete nemôžu byť v tomto smere prostriedok, ktorým si niekto vydobýja miesto v nominácii, tvorí nomináciu, posudzuje výkony a rovno aj odsudzuje. Tak, ako v reprezentácii, aj v klube sú ľudia, ktorí sú pripravení vypočuť si nespokojnosť rodičov či hráčov a v prípade oprávnenosti zakročiť proti trénerovi či inému členovi realizačného tímu. Slovenský zväz ľadového hokeja v spolupráci s trénermi navyše v dohľadnej dobe vytvorí komunikačný kanál pre spätnú väzbu, aby nespokojnosť hráčov či trénerov našli správneho adresáta.

Výkonný výbor SZĽH a reprezentační tréneri SZĽH chcú týmto krokom uvoľniť napätie v hokeji, znížiť tlak na reprezentačných aj klubových trénerov, aby na vlastnú zodpovednosť a bez tlaku zo strany okolia mohli vykonávať svoju činnosť. Nikomu okrem trénera totiž neprináleží určovať, kto bude hrať, ako dlho bude hrať, na akej pozícii a akým systémom. V opačnom prípade nemá pozícia trénera žiaden význam a jeho fungovanie v klube či reprezentácii je zbytočné. A takýto postoj určite neprinesie ovocie ani vo forme výsledkov, ani vo forme výchovy mladých ľudí. Všetci sa určite zhodneme na tom, že chceme z našich detí vychovať ľudí, ktorí rešpektujú autority, zákony a morálku.

Reprezentačné oddelenie Slovenského zväzu ľadového hokeja sa preto zaväzuje pripraviť štatút reprezentanta, ktorým v hokeji vymedzí práva a povinností reprezentanta vo vzťahu k športovej reprezentácii. Výkonný výbor ho na svojom najbližšom zasadnutí preberie a schváli. Reprezentačné oddelenie SZĽH tiež zabezpečí mediálny tréning reprezentácie do 18 rokov pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta tejto vekovej kategórie a zabezpečí tiež dotazník pre reprezentantov všetkých kategórii, prostredníctvom ktorého môžu po svetovom šampionáte odovzdať vedeniu SZĽH spätnú väzbu na prácu tímu.

Členovia Výkonného výboru SZĽH:

<>
 • Dušan Mráz
 • František Sucharda
 • Peter Oremus
 • Ivan Droppa
 • Ladislav Gross
 • Michal Longauer
 • Roman Štamberský
 • Miroslav Šatan
 • Jozef Stümpel
 • Róbert Ľupták
 • Miroslav Valíček
 • Martin Kohút
<>

Bývalí aj súčasní reprezentační tréneri:

<>
 • Viliam Čacho
 • Ján Lipiansky
 • Radoslav Hecl
 • Branislav Varga
 • František Hossa
 • Štefan Mikeš
 • Igor Andrejkovič
 • Ján Filc
 • Craig Ramsay

Súvisiace články