Radosť futbalistov Senegalu.
Radosť futbalistov Senegalu. (Autor: TASR/AP)
TASR|30. nov 2022 o 10:55

Ľudia o nás pochybovali, vraví Koulibaly.

DAUHA. Futbalisti Holandska a Senegalu si v utorok vybojovali postup z A-skupiny na majstrovstvách sveta v Katare.

V priamom súboji o osemfinále zdolali Afričania Ekvádor 2:1 a v ďalšom dueli sa tak stretnú s favorizovaným Anglickom.

Víťazov skupiny Holanďanov čaká USA. Senegal si zaistil postup v deň výročia úmrtia Papu Boubu Diopa, autora prvého gólu západoafrickej reprezentácie na svetových šampionátoch.

Senegal splnil svoj cieľ v A-skupine aj bez ťahúňa Sadia Maneho. Ten sa zranil krátko pred začiatkom turnaja.

"Keď sa zranil, dve tretiny ľudí zrejme začali pochybovať o našom postupe," uviedol kapitán tímu Kalidou Koulibaly, ktorý vsietil v 70. minúte za stavu 1:1 víťazný gól a pripísal si prvý presný zásah v reprezentácii.

Symbolicky sa mu to podarilo s číslom 19, ktoré patrilo práve Diopovi. Strelecovi prvého gólu krajiny na MS zariadil triumf 1:0 v úvodnom stretnutí svetového šampionátu 2002 proti vtedajším úradujúcim majstrom z Francúzska.

Senegalčan Kalidou Koulibaly a jeho štatistiky v zápase proti Ekvádoru na MS 2022. (Autor: SofaScore)

"Chceli sme mu vzdať hold. On je ten, vďaka ktorému som mal ako chlapec sny," uviedol Koulibaly na adresu niekdajšieho stredopoliara.

Diop zomrel na deň presne dva roky pred utorkovým duelom, keď si prešiel podobným bojom ako bývalý slovenský reprezentant Marián Čišovský s ťažkou chorobou ALS.

Práve na turnaji v Kórejskej republike a Japonsku sa Senegal predstavil naposledy vo vyraďovacej fáze.

Na čele s kapitánom Aliouom Cissem, ktorý momentálne zastáva funkciu trénera, zdolal Švédsko 2:1 po predĺžení. Ich púť sa vtedy skončila štvrťfinálovou prehrou 0:1 po predĺžení s Tureckom.

Tento rok sa im podarilo postúpiť v náročnejšej situácii ako pred štyrmi rokmi v Rusku. Vtedy im stačila proti Kolumbii remíza, prehrali však 0:1 a za druhým Japonskom skončili len o fair play body.