Hrbatý: Djokovičov prípad? Najlepšia reklama pre Australian Open

Dominik Hrbatý s Novakom Djokovičom počas tenisovej exhibície v Bratislave v roku 2012. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|12. jan 2022 o 17:30

Zápasy Novaka Djokoviča na Australian Open budú mimoriadne sledované.

Atmosféru na Australian Open zažil dvanásťkrát. Fanúšikovia sú tam často hluční a povzbudzujú. Počas zápasov Novaka Djokoviča bude tento rok ešte búrlivejšia a ostrejšia. Nemusí byť len negatívna a namierená proti Srbovi.

Obávam sa však konfliktov v hľadisku, vraví bývalý slovenský reprezentant a daviscupový kapitán DOMINIK HRBATÝ.

Od príletu do Melbourne nemal Novak Djokovič veľa možností sústrediť sa na tenis. Niekoľko dní bol v detenčnom hoteli a stále rieši nezrovnalosti ohľadom udelenia víz. Aké stopy zanechá na hráčovi, keď sa pred dôležitým turnajom nemôže koncentrovať na tenis?

Je to niečo, čím si Novak nechcel prejsť. Ale pred cestou do Austrálie musel počítať s tým, že aj keby prešiel cez hranice bez problémov, stále by vyvolával rôzne otázky. Myslím si, že mentálne sa na to pripravuje človek už doma. Keď už letí na takýto turnaj, počíta s tým, že sa môžu vyskytnúť problémy.

Aj keď nemôže vopred vedieť, aké veľké budú. Tieto sú väčšie. Určite ho to ovplyvní, ale má šťastie, že do Austrálie sa chodí minimálne týždeň vopred, takže stále má niekoľko dní na prípravu. Čiastočne to potom z hlavy vyprchá.

Aký vstup do turnaja ho čaká?

Na atmosféru na štadióne sa bude musieť nastaviť. Na druhej strane to možno bude pekné a zaujímavé. Sám si rád pozriem tie zápasy. Australian Open získal reklamu, ktorú by si nedokázal zaplatiť. Novakove zápasy budú mimoriadne sledované po celom svete aj na štadióne. Očakávam priam futbalovú atmosféru. Bude to divoké. 

Záleží potom na hráčovi, či je na to zvyknutý, či to dokáže akceptovať. Myslím si, že vo väčšine prípadov s týmto Novak nemal nikdy problém. Je typ hráča, ktorý má rád Davis Cup, má rád búrlivú atmosféru. Na druhej strane ho nečaká jednoduchý vstup do turnaja.

Musí prežiť prvé dve kolá. Ak ich zvládne, rozbehne sa. Pravda, ak ho niekto uprostred turnaja nepošle preč z Austrálie. Potom by musel riešiť iný problém. Vtedy sa nedá sústrediť na výkon.

Ale čím bude postupovať ďalej, tým bude potrebovať lepšie výkony. Ak bude chcieť vyhrať, bude potrebovať stopercentnú koncentráciu a jeho tím sa ho bude snažiť chrániť pred vonkajšími vplyvmi a vecami, ktoré sa budú dať vyriešiť neskôr. Priorita je tenis a vyhrať turnaj. 

Aké vníma hráč, keď mu fanúšikovia v hľadisku dávajú najavo negatívne emócie pískaním alebo bučaním? Dá sa to odfiltrovať? 

Neviem prečo si všetci myslia, že tam bude negatívna atmosféra. Musíte zobrať do úvahy, že tam bude veľa Srbov.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články