Dôležitá výhra Chicaga, Hossa sa stal 2. hviezdou zápasu

Marián Hossa
Marián Hossa (Autor: tasr/ap)
TASR|9. apr 2011 o 07:55

V závere základnej časti NHL si miestenku do play off vybojovali Anaheim (Višňovský) a Buffalo (Sekera). Pred posledným kolom oň ešte bojujú Chicago (Hossa, Kopecký) a NY Rangers (Gáborík). V druhom prípade však musí zaváhať súper.

NEW YORK. Slovenský hokejový útočník Marián Hossa pomohol gólom a asistenciou ako druhá hviezda duelu k dôležitej výhre Chicaga na ľade Detroitu Blackhawks sú tak stále na ôsmom mieste Západnej konferencie zaručujúcom miestenku v play off.

Hossa asistoval pri úvodnom góle duelu, ktorým Brent Seabrook v 27. sekunde otvoril skóre a v druhej tretine v presilovke zvýšil svojím 25. gólom v ročníku vedenie Blackhawks na 4:0. Hossa okrem dvoch bodov zaznamenal počas takmer 20 minút na ľade aj dve strely na bránku a plusový bod.

Blackhawks zatiaľ plán plnia

Jeho spoluhráč Tomáš Kopecký odohral necelých 11,5 minúty a na konto si pripísal tri strelecké pokusy a mínusový bod.

"Pred zápasom sme vedeli, že zrejme budeme musieť z posledných dvoch duelov získať tri body," skonštatoval útočník Chicaga Patrick Kane.

"Získal sme dva a verím, že v nedeľu získame ďalšie dva." Chicago odohrá posledný zápas základnej časti v nedeľu doma opäť proti Red Wings a v prípade víťazstva Dallasu v Minnesote v ňom musia Blackhawks bodovať, ak chcú postúpiť do bojov o Stanleyho pohár.

Súper Chicaga v boji o vyraďovaciu fázu Dallas vyhral v Colorade 3:2. V bránke lavín kryl 25 striel slovenský brankár Peter Budaj.

"Chceli sme si ešte zachovať nádej," povedal kapitán Stars a autor víťazného gólu Brenden Morrow, ktorého spoluhráči prestrieľali domáci tím v úvodnej tretine 11:2.

"Náš sen ešte žije. Veríme, že ešte môžeme postúpiť." Stars potrebujú na postup do play off získať v nedeľu dva body z ľadu Wild a prehru Chicaga s Detroitom v riadnom hracom čase.

Ako siedmy tím Východnej konferencie si postup do nadstavby zaistili hráči Buffala. Sabres bez Andreja Sekeru v zostave zdolali Philadelphiu 4:3 po predĺžení a natiahli sériu Flyers bez víťazstva na päť duelov. Philadelphia bude na diaľku bojovať s Pittsburghom o triumf v Atlantickej divízii, na ktorý letcom stačí v poslednom zápase zdolať NY Islanders. Obranca Flyers Andrej Meszároš strávil na ľade 23 minút.

Carolina predbehla Rangers, Gáboríkovi hrozí, že si play off nezahrá

Carolina zvíťazila na ľade Atlanty 6:1 a hurikáni sa pred posledným zápasom dostali s 91 bodmi na poslednú postupovú priečku vo Východnej konferencii, z ktorej vytlačili NY Rangers (91 bodov). "Bol to zápas na nulu," mieni krídelník Hurricanes Eric Cole.

"Je škoda, že sa nám nepodarilo pomôcť Camovi Wardovi získať shutout. Brankár bol náš najužitočnejší hráč."

Carolina v sobotu privíta Tampu Bay, ktorá sa už nemôže pohnúť z piateho miesta vo Východnej konferencii, a v prípade víťazstva domáceho tímu nebudú Rangers so slovenskou hviezdou Mariánom Gáboríkom stačiť na postup ani oba body z duelu proti New Jersey. Jazdcom tak reálne hrozí, že v druhej sezóne za sebou prídu o play off v poslednom zápase základnej časti.

Do play off sa po predposlednom zápase dostali aj hráči Nashvillu po výhre nad Columbusom 4:1, keď doma zdolali Blue Jackets po 17. raz za sebou. Predators sú na štvrtej priečke v Západnej konferencii a v sobotu môžu potvrdiť domáci vstup do play off víťazstvom na ľade St. Louis.

"Ešte sme neskončili," krotil nadšenie tréner predátorov Barry Trotz po šiestom postupe do nadstavby z posledných siedmich sezón. "Povedali sme, že chceme ísť čo najvyššie a ak získame ešte dva body, bude to fantastické pre celú našu organizáciu. Posledný mesiac bol domáci ľad pre nás veľkou výhodou."

Coyotes istým účastníkom play off

Phoenix na domácom ľade pokoril San Jose 4:3 a aj Coyotes budú bojovať o Stanleyho pohár. "Chceli sme víťazstvo viac ako súper."

"Mať 97 bodov a nepostúpiť do play off, to by bolo neuveriteľné. Teraz si aspoň môžeme vydýchnuť," povedal útočník Coyotes Eric Belanger, ktorého tím môže napokon vstúpiť v Západnej konferencii do play off zo štvrtého, ale aj ôsmeho miesta.

V bojoch o Stanleyho pohár nebudú chýbať ani hráči Anaheimu Ducks so slovenským obrancom Ľubomírom Višňovským, ktorí vyhrali doma nad Los Angeles 2:1. Káčeri tak na siedmej priečke v Západnej konferencii strácajú iba bod na svojho súpera a v sobotu na ľade Kings ešte môžu zabojovať aj o štvrtú pozíciu v konferencii pred play off. Višňovský ako štvrtý najvyťaženejší hráč tímu strávil na ľade takmer 24 minút a okrem strely na bránku zaznamenal i plusový bod.

Pittsburgh v New Yorku proti Islanders neudržal vedenie 2:0 a 3:2, no napokon sa po triumfe v nájazdoch tešil z dôležitých dvoch bodov. Penguins si tak zaistili miesto v prvej štvorke Východnej konferencie a do play off vstúpia na domácom ľade.

Tampa Bay zdolala Floridu 4:2 a prekonala hranicu 100 bodov, čo sa Lightning podarilo naposledy v roku 2004.

Minnesota zvíťazila v Edmontone 3:1 a Wild 20. víťazstvom v sezóne na ľade súpera prekonali klubový rekord.

výsledky:

NEW YORK ISLANDERS - PITTSBURGH 3:4 po predĺžení a nájazdoch (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 36. a 49. Comeau, 60. Hamonic - 9. Rupp, 32. Michálek, 53. Letestu, rozhodujúci nájazd Kunitz. Brankári: Montoya - Fleury, strely na bránku: 38:38, 16.250 divákov.

DETROIT - CHICAGO 2:4 (0:3, 1:1, 1:0)

Góly: 40. Miller, 59. Holmström - 1. Seabrook (HOSSA), 7. Smith, 9. Campbell, 27. HOSSA. Brankári: Howard - Crawford, strely na bránku: 28:29, 20.066 divákov.

BUFFALO - PHILADELPHIA 4:3 po predĺžení (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 21. a 51. Gerbe, 35. Pominville, 62. Vanek - 11. Hartnell, 28. Versteeg, 29. Briere. Brankári: Enroth (41. Miller) - Bobrovskij, strely na bránku: 29:27, 18.690 divákov.

ATLANTA - CAROLINA 1:6 (0:2, 0:1, 1:3)

Góly: 60. Little - 4. Skinner, 7. Cole, 21. Pitkanen, 46. Sutter, 47. Jokinen, 48. Ruutu. Brankári: Pavelec - Ward, strely na bránku: 19:32, 14.652 divákov.

TAMPA BAY - FLORIDA 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Góly: 5. a 21. Lecavalier, 17. Malone, 36. Kubina - 12. Garrison, 46. Santorelli. Brankári: Roloson - Clemmensen, strely na bránku: 34:25, 20.444 divákov.

NASHVILLE - COLUMBUS 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 6. a 23. Hornqvist, 22. Halischuk, 53. Kosticyn - 39. Brassard. Brankári: Rinne - S. Mason, strely na bránku: 25:45, 17.113 divákov.

COLORADO - DALLAS 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 34. a 45. Yip - 11. Ribeiro, 27. Eriksson, 41. Morrow. Brankári: BUDAJ - Lehtonen, strely na bránku: 17:28, 14.037 divákov.

EDMONTON - MINNESOTA 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 23. Hartikainen - 15. Burns, 22. Spurgeon, 60. Brunette. Brankári: Dubnyk - Theodore, strely na bránku: 29:27, 16.839 divákov.

PHOENIX - SAN JOSE 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)

Góly: 16. Ebbett, 29. Whitney, 32. Vrbata, 49. Doan - 25. White, 50. Thornton, 57. Heatley. Brankári: Bryzgalov - Niemi, strely na bránku: 26:27, 17.125 divákov.

ANAHEIM - LOS ANGELES 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 30. a 46. Selänne - 12. Smyth. Brankári: Ellis - Quick, strely na bránku: 28:24, 17.587 divákov.