Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Dočkal sa aj slovenský hokej, draftovali piatich mladíkov

Richard Pánik. (Autor: SITA)
Sportnet|27. jún 2009 o 16:48

Najvyššie vybratým Slovákom vstupného draftu zámorskej hokejovej NHL v roku 2009 sa stal pravý krídelník Richard Pánik.

MONTREAL. Najvyššie draftovaným slovenským hokejistom v roku 2009 sa stal napokon útočník Richard Pánik. Osemnásťročného rodáka z Martina, ktorý hrával naposledy v českom Třinci, si vybrala v sobotňajšej často v druhom kole z celkovo 52. miesta Tampa Bay.

O osem priečok nižšie siahol Detroit po ďalšom útočníkovi z úspešnej reprezentačnej dvadsiatky SR Tomášovi Tatarovi. Hráč Zvolena bol predposledným menom v druhom kole draftu. Celkovo si kluby NHL vybrali v drafte 2009 päť Slovákov, čo je v porovnaní s vlaňajškom výrazný skok. Pred rokom nebol draftovaný ani jeden hokejista spod Tatier. V 5. kole si Anaheim vybral zo 136. miesta banskobystrického rodáka Radoslava Illa, ktorý naposledy pôsobil v Tri-City v USHL. O kolo neskôr zo 162. miesta draftovala opäť Tampa Bay a získala práva na brankára Jaroslava Janusa. Úspešný gólman z MS do 20 rokov v Ottawe 2009 sa napokon dočkal na druhý draftový pokus po úspešnej sezóne v Erie. Päticu draftovaných Slovákov uzavrel Mare

k Viedenský, ktorého v záverečnom 7. kole zo 189. pozície získalo San Jose. Pánik je najvyššie draftovaným Slovákom od roku 2005, keď Buffalo siahlo v prvom kole z 13. miesta po Marekovi Zagrapanovi. „Som nesmierne rád, že si ma Tampa Bay vybrala už v druhom kole. Manažment Lightning o mňa javil najväčší záujem už počas informačných pohovorov v Toronte. Aj preto som ich výberom nebol až tak prekvapený. Na druhej strane som skôr čakal, že nie po príliš vydarenej sezóne, ma bude niekto draftovať až v treťom kole. Druhé kolo ma preto príjemne prekvapilo,“ povedal pre agentúru SITA Richard Pánik, ktorý draft NHL prežíval priamo v Montreale.

Počas piatkového prvého kole nebol vôbec nervózny. „Vedel som, že si ma asi nikto nevyberie, nemalo význam sa stresovať. V sobotu to už bol iné, atmosféra draftu na mňa začala doliehať. Po drafte sme si s manažmentom podali ruky, privítali ma v klube. Ešte nás čakajú ďalšie rozhovory. Ďalšiu sezónu určite nebudem hrať v Európe, mal by som pôsobiť vo Windsore v Ontario Hockey League,“ dodal Richard Pánik.

Rovnako priamo v Montreale sledoval draft aj Tomáš Tatar, ktorý by v Kanade mal zotrvať ešte ďalšie tri dni. Pre Detroit bol jeden z najväčších talentov hrajúcich v slovenskej extralige druhou tohtoročnou voľbou. „Som nadšený, Detroit je skvelý klub. To, že si ma vyberie, som absolútne nečakal. Skvelé je aj to, že si ma vybrali ako ich druhý výber. S manažérmi som sa ešte veľmi nebavil, keďže draft pokračoval. Mali by sme mať spoločnú večeru, na ktorej rozoberieme niektoré veci,“ uviedol pre agentúru SITA Tomáš Tatar.

Draft v Montreale bol veľkou udalosťou. Kanadské mesto je centrom hokeja, fanúšikovia sú hrdí na svoj klub Canadiens. Draft bol súčasťou osláv storočnice The Habs a atmosféra počas jednotlivých výberov bola výnimočná. „Hala počas draftu neuveriteľne žila. Teší ma, že som mohol túto výnimočnú atmosféru zažiť. Každý očakával napäto jednotlivé výbery, fanúšikovia to potom hlasno ocenili a navyše aj povzbudzovali,“ popisoval zážitky Tomáš Tatar.

Súvisiace články