Diskár Alekna šliape na päty slávnemu Oerterovi

Virgilius Alekna
Virgilius Alekna
Sportnet|12. jún 2012 o 17:51

Litovský diskár túži ako štyridsiatnik získať tretie olympijské zlato a zlepšiť Američanov veteránsky rekord.

BRATISLAVA. Alfreda Oertera nemožno prekonať, ale možno mu šliapať na päty. Pravdaže, obrazne, lebo je takmer päť rokov mŕtvy. Litovčan Virgilius Alekna sa o to po štyridsiatke pokúša.

Americký diskár v Mexiku 1968 ako prvý vyhral jednu a tú istú individuálnu disciplínu na štyroch olympiádach za sebou.

„Na prvej som bol veľmi mladý, na druhú dosť nepripravený, na tretej zranený a na štvrtej príliš starý,“ vravel, keď sa ešte ani nie v Kristových rokoch – akože – lúčil.

Oerter (43) 69,46, Alekna (40) 69,04

O 12 rokov zažíval Oerter druhú mladosť a bojoval o nomináciu do Moskvy 1980, kam Američania napokon necestovali. V máji 1980 ako 43-ročný oficiálne hodil 69,46 m. Keď s ním nahrávali televízny profil, zavrtel sa v kruhu a disk poslal tak ďaleko, že pokus odmerali – tým „filmovým“ hodom 74,67 m by bol dodnes svetovým rekordérom. Rekord Jürgena Schulta z NDR z roku 1986 je o 59 cm kratší - a je to vôbec najdlhšie platný mužský atletický rekord...

V historických tabuľkách hneď za Schultom figuruje Alekna výkonom 73,88 m z roku 2000, v ktorom v Sydney získal prvú olympijskú zlatú. Ďalšiu o štyri roky v Aténach. V Pekingu 2008 sa musel uspokojiť s bronzom.

Litovčan je od februára štyridsiatnik, napriek tomu má znova formu na zlato. V sobotu v Lille vyhral o tri metre nad Estóncom Gerdom Kanterom, šampiónom z Pekingu 2008. Päťkrát prehodil 68 m a so 69,04 m skočil na druhé miesto svetových tabuliek roka.

Konečne uvidí otvorenie

Alekna je kópiou Oertera, ktorý sa medzi olympiádami venoval aj iným aktivitám než len atletike. Dvojmetrový chlap s hmotnosťou 130 kg a rozpätím paží 222 cm bol istý čas bodyguardom litovského prezidenta.

V Londýne ponesie litovskú vlajku. „Konečne uvidím otvorenie hier naživo,“ potešil sa. Majstrovstvá Európy o dva týždne v Helsinkách vynechá. „Mohli by mi narušiť prípravu na olympiádu,“ povedal v Lille. „Okrem toho, z európskeho šampionátu mám už všetky druhy medailí.“

V rokoch 1998 až 2006 vystúpal na ME z bronzového stupienka až na zlatý.

Londýnska olympiáda bude už Aleknova piata, lebo začínal piatym miestom v Atlante 1996. Tam vyhral Nemec Lars Riedel, potom už víťazili len diskoboli z Pobaltia. V štyridsiatke však ešte ani jeden – najstarší v čase zisku zlata bol československý diskár Ludvík Daněk (Mníchov 1972, 35 r.).

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Diskár Alekna šliape na päty slávnemu Oerterovi