Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Museli sme hrať, aj keď už umierali ľudia, kritizuje Škriniarov kolega

Diego Godín (vľavo), archívna fotografia. (Autor: AP/Alfredo Falcone)
SITA|2. apr 2020 o 10:12

Futbalista vraví o podcenení situácie.

BRATISLAVA. Dva týždne strávil v povinnej karanténe v Miláne a potom sa vrátil domov do Uruguaja.

Diego Godín, spoluhráč Milana Škriniara z obrannej formácie Interu Miláno, je rozčarovaný z toho, čo videl počas tvrdého nástupu koronavírusu v severnom Taliansku.

S odstupom času vraví, že sa toho zanedbalo veľmi veľa a nielen v oblasti športu a futbalu.

Godin: Ktovie, koľkí hráči sa nakazili

"Riskovali sme do posledného momentu. Hrali a trénovali sme aj vtedy, keď už bola situácia za hranicou rizika. Tlačili nás do toho, a pritom v nemocniciach už umierali ľudia. Situácia nebola zvládnutá vo viacerých smeroch," povedal Diego Godín v rozhovore pre ESPN.

Taliansky premiér Giuseppe Conte zastavil všetky športové podujatia v krajine až 9. marca, deň po zápase Juventus - Inter Miláno (2:0), ktorý sa už hral pred prázdnymi tribúnami.

Päť dní po ňom ochorel na COVID-19 hráč Juventusu Daniele Rugani a po ňom prišli pozitívne testy u ďalších futbalistov z tímov Serie A.

"Zdravotný systém kolaboval a my sme stále trénovali až dovtedy, kým sa pre nás nezačala povinná karanténa, keďže ochoreli prví futbalisti Juventusu. Ktovie, koľkí hráči z toho zápasu boli napokon infikovaní," verejne sa spýtal Godín.

Skúsený 34-ročný Uruguajčan podrobil kritike nielen vedenie futbalu v Taliansku, ale celej krajiny.

Vyjadril vďaku lekárom

"Na začiatku to nikto nebral vážne. Každý si myslel, že koronavírus je len čínsky problém a že sa nebude prenášať do iných krajín. Opatrenia sa zavádzali veľmi pomaly.

Vraveli nám, aby sme vo futbale prijali preventívne opatrenia, ale na vládnej úrovni neboli prijaté žiadne drastické kroky, ktoré by zabránili tomu, čo by mohlo prísť," zamyslel sa kapitán uruguajskej futbalovej reprezentácie a účastník troch majstrovstiev sveta.

Godín vyslovil veľkú vďaku talianskym lekárom a záchranárom, teda ľuďom v prvej línii boja proti koronavírusu.

Podľa dostupných údajov medzi vyše 5000 infikovanými zdravotníkmi na Apeninskom polostrove je aj 33 smrteľných prípadov.

"Práca, ktorú odvádzajú v týchto dňoch, je úžasná. Akákoľvek vďaka nedokáže obsiahnuť to, čo všetko pre nás robia. Sú to reálne hrdinovia dneška," zakončil Godín.

Súvisiace články