Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Kanadský supertalent vybuchol, rozhodcovi takmer vystrelil oko

Denis Shapovalov počas zápasu s Novakom Djokovičom na Australian Open 2019. (Autor: Andy Brownbill TASR/AP)
Viktor Kiššimon|31. jan 2019 o 17:22

Slovenských tenistov preverí talentovaný nervák.

BRATISLAVA. Je 5. februára 2017 a v TD Place v Ottawe prebieha rozhodujúci piaty duel daviscupového súboja medzi Kanadou a Veľkou Británou.

Domáce farby obhajuje ešte len 17-ročný supertalent Denis Shapovalov.

S Britom Kylom Edmundom prehráva 0:2 na sety a v treťom za stavu 1:1 práve poslal loptičku jednoručným bekhendom do autu. Prehral si podanie a v jeho hlave nastáva okamžitý skrat.

Frustráciu z diania na dvorci si vyventiluje odpálením loptičky čo najväčšou silou, čo najďalej.

Lenže žltý projektil už po pár metroch narazí na nečakanú prekážku. Je ňou ľavé oko empajrového rozhodcu Arnauda Gabasa.

Nastáva chvíľa zdesenia, Shapovalov sa chytá za hlavu, rozhodca sa drží za oko.

Kanaďan vie, že urobil niečo zlé, francúzsky arbiter cíti obrovskú bolesť. Shapovalov okamžite mieri k empajru, ospravedlňuje sa, ale tuší, že zápas sa preňho skončil. Gabas sa otrasie a vynesie ortieľ.

Zápas vyhráva Edmund a do štvrťfinále postupuje Veľká Británia.

Bod zlomu

Pre tínedžera Shapovalova to bol iba tretí daviscupový zápas v kariére. Celá Kanada ho vníma ako nástupcu Miloša Raoniča.

Na dvorci pôsobí sebavedomo, fanúšikov si získava herným prejavom i excentrickým správaním. Loptička v oku empajrového rozhodcu je však už príliš.

Okamžite reaguje aj Medzinárodná tenisová federácia (ITF). Kanaďanovi naparila pokutu 7000 dolárov.

Napokon sa incident z Ottawy stáva prelomovým momentom v kariére Denisa Shapovalova.

"Vyrovnať sa s tým bolo pre mňa veľmi náročné. Natrvalo to zostane v mojej hlave. Na druhej strane mi to pomohlo dospieť. Od toho momentu sa cítim na kurte omnoho vyspelejšie.

Viem zostať pokojný, pretože si uvedomujem, že ak opäť vybuchnem, môžem tým uškodiť sebe aj tímu," uviedol Shapovalov v rozhovore pre televíznu stanicu Eurosport.

Na snímke zľava kanadskí daviscupoví reprezentanti Denis Shapovalov a Félix Auger-Aliassime počas tlačovej konferencie pred kvalifikačným duelom Davisovho pohára Slovensko - Kanada vo štvrtok 31. januára 2019 v Bratislave. (Autor: Martin Baumann TASR)

Netradičné priateľstvo

Incident mal následky aj pre Gabasa. Hoci sa najprv nepotvrdilo poškodenie rohovky, po prílete domov do Francúzska odhalilo vyšetrenie zlomeninu nadočnicového oblúka a musel sa podrobiť operácii.

Napriek tomu zostal so Shapovalovom v kontakte.

"Občas si napíšeme. Som veľmi rád, že sa vrátil na empajr a k rozhodovaniu. Stali sme sa priateľmi. Hoci zvláštnym spôsobom."

Vo februári 2017 bol Šapovalov na 234. mieste svetového rebríčka ATP. V piatok nastúpi proti slovenskému daviscupovému debutantovi Filipovi Horanskému ako 25. hráč sveta. A otázka neznie, či sa dostane do Top 10, ale kedy sa to stane.

Súvisiace články