David Backes ukončil kariéru jednodňovým kontraktom so St. Louis Blues

Oh My Hockey|10. sep 2021 o 01:15

15 rokov trvajúca kariéra je na konci. David Backes podpísal so St. Louis Blues posledný kontrakt svojej kariéry. Symbolicky sa s ňou rozlúči.

Blues oznámili, že 37-ročnému útočníkovi pridelili jednodňový kontrakt ako poďakovanie za jeho prínos. K článku, v ktorom Backes reflektuje svoju kariéru, uviedli veľavravný nadpis: Späť tam, kam patrím.

V drese Blues pôsobil medzi rokmi 2006-2016, päť rokov ako kapitán. Do St. Louis sa dostal vďaka draftu v roku 2003, keď si ho "bluesmani" vybrali ako číslo 62.

Po angažmáne v St. Louis hral tri a pol roka za Boston Bruins a rok a pol v kalifornskom Anaheime Ducks. V oboch kluboch dostal pre svoje významné líderské kvality hodnosť asistenta kapitána.

Celkovo v NHL odohral 965 stretnutí so ziskom 561 (248+313) bodov. Dvakrát reprezentoval USA na olympijských hrách, z roku 2010 má striebro. Tri razy sa predstavil na majstrovstvách sveta, raz na Svetovom pohári.

K rozlúčke pridal dlhý text, celý si ho v angličtine môžete prečítať tu. Rozlúčil sa príbehom, vďakou aj sebakritikou, dbal na emócie. "Hokej je dnes o rýchlosti a mladosti, čo u mňa absentuje už veľmi dlho," píše. "Mojím posledným cieľom bolo odohrať 1000 zápasov, bohužiaľ mi chýba 35.

Chcel by som sa poďakovať Bohu za hojné požehnania, ktoré ma sprevádzali naprieč mojím životom aj kariérou. Za všetkých úžasných ľudí, ktorých som na svojej ceste stretol, zanechali vo mne stopu a pomohli mi ovplyvniť komunity, v ktorých som pôsobil. Za moje zdravie a za to, že mali o mňa moji blízki starosť, keď som sa vydal na ľad a cestoval po celom svete. A za skúsenosť, ktorú som získal vďaka vzostupom a pádom na tejto ceste.

Chcem sa poďakovať svojej manželke Kelly, ktorá mi počas tejto cesty stála po boku, milovala ma, utešovala počas ťažkostí, pokarhala, keď som bol príliš pyšný, a držala ma na uzde viac ráz, než dokážem spočítať. Odsunula si niektoré svoje osobné túžby na vedľajšiu koľaj a podporovala si ma počas onej kapitoly môjho života tým najpevnejším spôsobom. Ďakujem svojim deťom, Stelle a Dawsonovi, ste mojimi veľkými darmi. Vydržali ste, že ste nemali otca vždy nablízku, aby som si mohol plniť svoje sny, a vždy ste ma radi videli, keď som sa vrátil domov. Nemôžem sa dočkať, až budem teraz viac prítomný a uvidím vás rásť a prekvitať. A mojim rodičom, Karen a Stevovi, ďakujem za výchovu, nekonečnú podporu a lásku. Ďakujem organizáciám St. Louis Blues, Boston Bruins a Anaheim Ducks. Ďakujem rodine, priateľom, spoluhráčom, trénerom, koučom, agentom a oddaným fanúšikom. Bolo to neskutočné a som navždy vďačný za všetkých, ktorí sa podpísali pod moju cestu."

Nachádzate sa tu: