Maurice Ballerstedt

Nemecko

Alpecin-Deceunick

+ 0 s

ÍSCAR. Taliansky cyklista Alberto Dainese zvíťazil v 19. etape na Vuelta a Espaňa 2023. V cieľovom špurte predbehol v závere krajana Filippa Gannu.

Tretí skončil Marijn van den Berg z Holandska (EF Education-EasyPost).

Na čele celkového poradia sa udržal Američan Sepp Kuss z Jumbo-Visma a je bližie k najväčšiemu triumfu v kariére.

Piatkova etapa mala tranzitný charakter. Po horských čakal na cyklistov rovinatý profil a očakával sa hromadný dojazd so šancou pre šprintérov, ktorý mohol narušiť len vietor, ale predpovede s ním nerátali. Rozdiely v celkovom poradí sa nečakali.

Do úniku dňa sa dostala štvorica jazdcov v zložení Clement Davy (Groupama-FDJ), Paul Lapeira (Ag2r), Mathis Le Berre (Arkéa-Samsic) a Michal Schlegel (Caja Rural-Seguros RGA). Pelotón však situáciu kontroloval a strácal necelé dve minúty.

Balík dostihol skupinu necelých 20 kilometrov pred cieľom a tesne pred šprintérskou prémiou v Mojadose. Davy však ešte zabojoval a získal 20 bodov za prvé miesto.

Druhý bol Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck), líder bodovacej súťaže. V závere prišlo k hromadnému pádu a bol v ňom aj Austrálčan Groves, ktorý bol najväčší favorit na víťazstvo. Špurt najlepšie odštartoval Ganna, no tesne pred páskou ho predstihol Dainese

V celkovej klasifikácii sa nič nezmenilo, červený dres si Kuss postrážil. Američan má náskok 17 sekúnd pred tímovým kolegom Jonasom Vingegaardom z Dánska.

Tretia priečka patrí Slovincovi Primožovi Rogličovi, rovnako z Jumbo-Visma, ktorý stráca 1:08 minúty. V sobotu je na programe kopcovitá 20. etapa z Manzanares Real do Guadarramy dlhá 208 km.

"Tím odviedol skvelú prácu. Mali sme dnes jasný plán a podarilo sa nám ho naplniť. Bol som štastný, že som sa vyhol hromadnému pádu.

Ganna a ďalší jazdci vyštartovali skôr a potom prišiel môj moment. Cítim som veľký tlak, keďže to bola jedna z posledných šancí na víťazstvo," povedal Dainese v cieli pre televízny štáb pretekov.

+ 4:30 m

Domov»Cyklistika»Taliani ovládli šprint, využili hromadný pád. V cieli sa tešil Dainese