Peter Sagan

Slovensko

TotalEnergies

+ 0 s

ABBEVILLE. Je späť. Po mesiaci Peter Sagan znovu súťaží. Prvýkrát po sezóne klasík. V prvej etape pretekov 4 dni Dunkerque pôsobil silným dojmom.

V posledných kilometroch sa pohyboval na čele. Pozične jazdil veľmi dobre. Na cieľovej rovinke ho však súperi mierne zavreli. Hoci šprintoval, nedokázal sa viac posunúť dopredu a napokon si vybojoval 10. priečku.

Z víťazstva v chaotickom šprinte sa tešil stále len 21-ročný Olav Kooij z tímu Jumbo Visma. Pre Holanďana to bolo tretie víťazstvo v sezóne.

Sagan mal v dojazde aj šťastie, asi tristo metrov pred cieľom prišlo tesne za ním k hromadnému pádu. Vzduchom preletel jeden z bicyklov a zasiahol viacero pretekárov. Na zemi skončil aj jeden z favoritov Arnaud de Lie.

Celkovo skončilo na zemi osem pretekárov. Arnaud de Lie musel ísť po etape do nemocnice a nie je isté, či nastúpi aj v druhej etape.

Na zemi skončil aj šprintér tímu Astana Gleb Syrica.

Sagan sa vrátil do súťažného diania prvýkrát po monumentálnych klasikách Okolo Flámska a Paríž – Roubaix, na ktorých mal pády. Po Roubaix dokonca skončil v nemocnici s otrasom mozgu.

Pôvodne mal majster Slovenska štartovať až v polovici júna na pretekoch Okolo Švajčiarska. Tím TotalEnergies sa však rozhodol do jeho programu zaradiť preteky 4 dni Dunquerke.

Tie majú zvlnený charakter a na štarte je viacero silných šprintérov aj klasikárov Tim Merlier, Kooij, de Lie či Benoit Cosnefroy. S výnimkou krátkej časovky môže Sagan každý deň bojovať o víťazstvo.

Je to veľmi dobrá príprava na Tour de France. Sagan na týchto pretekoch na severe Francúzska ešte nikdy v kariére neštartoval.

Pre 33-ročného slovenského cyklistu je toto posledná sezóna na okruhu WorldTour. Postupne by chcel prejsť na súťaže v horskej cyklistike a pokúsiť sa kvalifikovať v cross country na olympijské hry v Paríži 2024.