Vyhral Tour de France aj olympiádu. Bývalý cyklista sa po rokoch priznal k dopingu

Jan Ullrich.
Jan Ullrich. (Autor: TASR/AP)
TASR|22. nov 2023 o 23:39

Kariéru ukončil v roku 2007.

MNÍCHOV. Bývalý cyklista Jan Ullrich v stredu prvýkrát výslovne priznal, že počas kariéry užíval dopingové látky. Štyridsaťdeväťročný Nemec to povedal v Mníchove na predstavení dokumentu Amazon Prime o svojom živote.

"Dopoval som, to je z toho dokumentu jasné. Bol som vinný a cítim sa vinný," citovala ho agentúra dpa.

Ullrich v minulosti hovoril len to, že "nikoho nepodviedol", keďže väčšina cyklistov v jeho ére taktiež užívala zakázané látky.

V roku 1997 sa stal celkovým víťazom Tour de France, čo v Nemecku vyvolalo obrovský záujem o cestnú cyklistiku, a v roku 2000 vyhral hromadné preteky na olympiáde v Sydney.

O šesť rokov neskôr sa však nevyhol obvineniam z dopingu a vylúčili ho z Tour de France 2006.

V roku 2012 ho Športový arbitrážny súd (CAS) uznal vinným z porušenia dopingových pravidiel, dostal retroaktívny trest a prišiel o všetky výsledky od mája 2005.

Počas svojej kariéry súperil s Američanom Lanceom Armstrongom, ktorý dlho popieral užívanie zakázaných látok, no nakoniec sa priznal.

Už predtým však prišiel o rekordných sedem triumfov z Tour (1999-2005). K dopingu sa priznal aj víťaz z roku 1996 Bjarne Riis.

Ullrich ukončil aktívnu kariéru v roku 2007 a v posledných rokoch trpel sériou osobných problémov, informovala agentúra dpa.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Vyhral Tour de France aj olympiádu. Bývalý cyklista sa po rokoch priznal k dopingu