Český cyklista Jan Hirt. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. máj 2022 o 18:16

Ružový dres si udržal Richard Carapaz.

Giro d'Italia 2022

16. etapa (Salo - Aprica, 202 km):

1.

Jan Hirt

Česko 

Intermarché-Wanty-Gobert)

5:40:45 h

2.

Thymen Arensman

Holandsko

DSM

+ 7 s

3.

Jai Hindley

Austrália

Bora-Hansgrohe

+ 1:24 min

4.

Richard Carapaz

Ekvádor

Ineos Grenadiers

+ 1:24 min

5.

Alejandro Valverde

Španielsko

Movistar

+ 1:24 min

6.

Mikel Landa

Španielsko

Bahrain Victorious

+ 1:24 min

APRICA. Český cyklista Jan Hirt triumfoval v utorňajšej 16. etape pretekov Giro d'Italia. Jazdec tímu Intermarché-Wanty-Gobert sa presadil z úniku a 202 km dlhú horskú skúšku zo Sala do strediska Aprica zvládol za 5:40:45 h.

Druhý finišoval Holanďan Thymen Arensman (DSM) a tretí skončil Austrálčan Jai Hindley (Bora-Hansgrohe). Na čele celkového poradia sa udržal Ekvádorčan Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), hoci má už len trojsekundový náskok.

Tridsaťjedenročný rodák z Třebíča sa tešil z najväčšieho úspechu vo svojej kariére, celkovo to bolo jeho piate víťazstvo medzi profesionálmi.

"Dnes som sa chcel pokúsiť o pekný výsledok, chcel som ísť do úniku. Boli tam ťažké momenty, keď sa skupina roztrhla a museli sme sa dotiahnuť na Mortirole a v záverečnom kopci som mal problémy s bicyklom.

Skákala mi retiazka a nešla mi poriadne prehadzovačka. V zjazde prišli aj kŕče, ale chcel som bojovať až do konca," citoval víťaza portál cyclingnews.com.

Jan Hirt so šampanským po víťaznej etape na Giro d'Italia 2022. (Autor: TASR/AP)

Priebeh 16. etapy na Giro d'Italia 2022

V utorok čakali na pretekárov tri ťažké stúpania a takmer 5300 výškových metrov. Už pred prvým kopcom 1. kategórie Goletto di Cadino (19 km, 6,2%), ktorý nasledoval po necelých 30 km od štartu, sa začalo útočiť a na čelo sa snažili dostať elitní vrchári, ktorí mali väčšie manko v celkovom poradí.

Postupne sa vytvorila 22-členná silná skupina, tá mala 50 km po štarte asi minútový náskok na zredukovaný pelotón, ktorý viedli pretekári Ineosu.

Pred druhým stúpaním 1. kategórie Passo del Mortirolo (12,7 km, 7,7%) mala vedúca skupina k dobru už vyše päť minút na pelotón.

Na kopci sa však začalo útočiť aj v prvej skupine, z ktorej sa vyprofilovala vedúca sedmička - Thymen Arensman, Alejandro Valverde, Lennard Kämna, Wout Poels, Hugh Carthy, Jan Hirt a Koen Bouwman.

Po stúpaní nasledoval dlhý a technický zjazd. V skupine hlavných favoritov na celkové prvenstvo zostalo len niečo okolo 20 pretekárov.

Po menšom nekategorizovanom kopci čakal na cyklistov už len záverečný kopec Passo di Santa Cristina (13,5 km, 8%), po ňom zjazd a krátke stúpanie do cieľa.

Na kopci sa neustále útočilo, skúsili to Kämna, Carthy i Arensman, ale sily si najlepšie rozložil Hirt, ktorý sa pod vrcholom odpútal od holandského súpera a išiel si po najväčší úspech v kariére.

Priebežné poradia na Giro d'Italia 2022

Nachádzate sa tu: