Dries De Bondt. (Autor: SITA/AP)
TASR|26. máj 2022 o 18:02 (aktualizované 26. máj 2022 o 19:35)

Na čele sa udržal Carapaz.

Giro d'Italia 2022

18. etapa (Borgo Valsugana - Treviso, 156 km):

1.

Dries de Bondt

Belgicko

Alpecin-Fenix

3:21:21 h

2.

Edoardo Affini

Taliansko

Jumbo-Visma

+ 0 s

3.

Magnus Cort

Dánsko

EF Education

+ 0 s 

4.

Davide Gabburo

Taliansko

Bardiani-CSF-Faizanè

+ 0 s

5.

Alberto Dainese

Taliansko

DSM

+ 14 s

6.

Arnaud Demare

Francúzsko

Groupama-FDJ

+ 14 s

7.

Davide Cimolai

Taliansko

Cofidis

+ 14 s

8.

Mark Cavendish

Veľká Británia

QuickStep Alpha Vinyl

+ 14 s

TREVISO. Belgický cyklista Dries de Bondt triumfoval vo štvrtkovej 18. etape pretekov Giro d'Italia.

Jazdec stajne Alpecin-Fenix sa presadil v špurte štvorice po celodennom úniku a 156 km dlhú trať z obce Borgo Valsugana do Trevisa zvládol za 3:21:22 h.

Druhý finišoval domáci Edoardo Affini (Jumbo-Visma) a tretí skončil Dán Magnus Cort (EF Education). Na čele celkového poradia sa udržal Ekvádorčan Richard Carapaz (Ineos-Grenadiers).

Po dvoch náročných dňoch v kopcoch a pred ďalšími dvoma, ktoré na pelotón čakali v piatok a sobotu, pripravili organizátori krátku a prevažne nenáročnú etapu.

Bola to posledná šanca pre šprintérov na tohtoročnom Gire, no úvodných 100 km malo zvlnený profil a pred nájazdom na záverečnú rovinatú časť stál pred pelotónom síce krátky, no prudký kopec Muro di Ca’ del Poggio (1 km, 12,3 %). Aj preto si museli šprintérske tímy počas celého priebehu strážiť situáciu.

V úvode sa im to podarilo a do úniku pustili len štvoricu. Okrem De Bondta, Affiniho, Corta a Davideho Gabbura (Bardiani-CSF-Faizanè) sa pokúšalo odtrhnúť aj veľa ďalších, no jazdci QuickStepu, DSM a FDJ im nedali šancu.

Kvarteto malo po 30 km k dobru 2:30 minúty a čakal ho dlhý deň na čele s malou šancou na úspech.

Štvorica sa jej však chopila naplno, výborne spolupracovala a pod Muro di Ca’ del Poggio si priniesla rovnaký náskok. Bez ujmy zvládla aj prudké stúpanie a na zjazde dokonca pridala ďalších 30 sekúnd k dobru.

Do cieľa však zostávalo ešte 40 km a začala sa naháňačka s pelotónom. Úniku pomáhali kľukaté cesty a 11 km pred páskou stále živil nádej na víťazstvo. Náskok bol 1:08 minúty.

Na čele pelotónu pracovali hlavne jazdci QuickStepu a SAE Team Emirates, ktorí nasadili vysoké tempo a z pelotónu odpadávalo stále viac a viac pretekárov.

Manko na únik však vôbec neklesalo, aj šesť kilometrov pred cieľom bolo minútové a tak sa o víťazovi rozhodlo medzi štvoricou v úniku. Najlepšie nohy v závere mal De Bondt, ktorý si pripísal šieste a najväčšie víťazstvo v kariére.

"To, že vyhral únik, nebolo o mne, ale o nás. Bola to spolupráca všetkých až do posledného kilometra. Všetci hovorili, že vyhrá Cavendish, Demare alebo Dainese. Taký bol scenár. No my sme ani chvíľu nepochybovali, nikto nevynechal ani jedno kolo pri striedaní," povedal De Bondt.

Priebežné poradia na Giro d'Italia 2022

Nachádzate sa tu: