Peking hlási prvý prípad omikronu. Autority apelujú na obyvateľov

Zimné olympijské hry v Pekingu sa začnú už o 20 dní. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. jan 2022 o 10:45

Stalo sa tak necelé tri týždne pred štartom ZOH 2022.

PEKING. V čínskom hlavnom meste potvrdili prvý komunitný prenos variantu koronavírusu omikron. Infikovaná osoba žije a pracuje vo štvrti Chaj-tien na severozápade Pekingu a za posledné dva týždne nebola mimo hlavného mesta.

Nakazený človek príznaky pocítil vo štvrtok a v piatok test potvrdil, že je infikovaný ochorením Covid-19. Informovali o tom v sobotu čínski predstavitelia.

Komunitný prenos omikronu v Pekingu tak miestne autority potvrdili necelé tri týždne pred tým, ako sa v meste začnú zimné olympijské hry a zhruba dva týždne pred začiatkom osláv lunárneho nového roka.

Doteraz omikron nahlásili viaceré čínske mestá, vrátane mesta Tchien-ťin, z ktorého cesta de Pekingu vysokorýchlostnou železnicou trvá len 30 minút.

Čínski predstavitelia vyzývajú obyvateľov krajiny, aby počas osláv nového roku necestovali, ale aby zostali vo svojich mestách.

V sobotu Čína nahlásila 119 nových nákaz koronavírusom, pričom 65 infekcií bolo výsledkom komunitného prenosu. Od vypuknutia pandémie v krajine potvrdili 104 864 ochorení na ochorenie Covid-19.

Súvisiace články