Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Tieto symboly sú posvätné, vravia. Klub fanúšikom zakázal indiánske čelenky

Hokejisti klubu NHL Chicago Blackhawks. (Autor: TASR/AP)
SITA|30. júl 2020 o 11:32

Chicago odmietlo zmenu názvu a loga.

CHICAGO. Na domácich dueloch klubu zámorskej hokejovej NHL Chicago Blackhawks už nemôžu fanúšikovia chodiť v prestrojení za indiánskych náčelníkov s typickými bohato zdobenými čelenkami z orlích pier či kožušín na hlavách.

Vedenie klubu totiž zakázalo ich nosenie na znak úcty k pôvodným obyvateľom Severnej Ameriky. Niektorí ich potomkovia vnímajú klubové logo s indiánskym náčelníkom rasisticky.

Blackhawks, čiže Čierni jastrabi, v prvej polovici júla odmietli zmenu názvu a logotypu, zdôvodnili to vzdaním pocty indiánskemu vodcovi, ktorý bol inšpiráciou pre mnohé generácie Američanov.

Meno aj logo symbolizujú historickú osobnosť

"Tieto symboly sú posvätné a tradične vyhradené pre vodcov, ktorí vo svojom kmeni získali miesto s veľkou úctou.

Nemali by sa teda zovšeobecňovať ani používať ako kostým na každodenné nosenie," uvádza sa v stanovisku hokejového klubu zo záveru júla.

Blackhawks už skôr ozrejmili, že meno aj logo symbolizujú dôležitú historickú osobnosť.

"Black Hawk z illinoiského národa Sac & Fox mal obrovský vplyv na celé generácie Američanov.

Jeho život a vodcovstvo sú toho dôkazom. Existencia nášho klubu je aj oslavou pamiatky Black Hawka s odkazom na tradície a kultúru pôvodných obyvateľov USA.

Ctíme si ich odkaz a aj touto formou rozvíjame úprimný dialóg s pôvodnými skupinami obyvateľstva na území nášho mesta.

Čím je naše mužstvo populárnejšie, tým rastie aj naša spolupráca na tomto poli," vyhlásil tím z tretieho najväčšieho mesta USA.

Klub je veľmi populárny

Chicago Blackhawks získalo polovicu zo svojich šiestich Stanleyho pohárov v ostatných desiatich rokoch, a to v sezónach 2009/2010, 2012/2013 a 2014/2015.

Pri všetkých troch nezabudnuteľných triumfoch bol aj slovenský útočník Marián Hossa, ktorého v novembri prijmú do Siene slávy NHL.

Klub hráva svoje domáce zápasy v takmer 20-tisícovom United Center, ktorý býva takmer bez výnimky vypredaný počas celej sezóny. Aj to sú dôkazy, že hokejová organizácia s logom indiánskeho náčelníka je mimoriadne úspešná a populárna.

V tíme Blackhawks si uvedomujú, že v súčasných turbulentných časoch prísneho posudzovania aj drobných rasistických prejavov na verejnosti sa stali v USA terčom možného znevažovania odkazu a mena indiánskeho náčelníka.

Opak je však pravdou.

Medzi rešpektom a neúctou je tenká čiara

"Uvedomujeme si, že je len tenká čiara medzi rešpektom a neúctou. Sme radi, že do tejto verejnej konverzácie sa zapojili aj iné tímy.

Budeme sa ešte viac snažiť, aby sme prostredníctvom nášho klubu rozšírili povedomie o Čiernom jastrabovi a prínose pôvodných obyvateľov Ameriky pre súčasnosť," doplnilo vedenie hokejového klubu vo svojom stanovisku.

Naprieč USA už dlhší čas prebieha miestami prudká diskusia o tom, že viaceré kluby používajú názvy, logá či maskotov, ktoré isté skupiny obyvateľstva považujú za rasistické.

V profilige amerického futbalu sa klub z Washingtonu vzdal názvu Redskins (červenokožci, pozn.) aj tváre indiána vo svojom logu, tím bejzbalovej MLB Clevelandu Indians (indiáni, pozn.) tiež potvrdil plánovanú zmenu.

Súvisiace články